مصادره اموال یزید از سوی امام حسینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام حسین، اموال یزید.

پرسش: مصادره اموال یزید از سوی امام حسین (علیه‌السّلام) آیا کار شایسته‌ای بود؟


غنیمت جنگی

[ویرایش]

این اموال از سوی امام حسین (علیه‌السّلام) بعد از خروج از مکه و هنگام حرکت به سوی کربلا، مصادره شد یعنی در زمانی که برای جنگ با حاکمی نامشروع به راه افتاده بود. در این صورت، تصرف اموال دشمنی که سر جنگ با او دارد، معقول و منطقی است.
فرض کنیم در جنگ ایران و عراق، اموالی از افغانستان از طریق خاک ایران به عراق می‌رفت. تصرف و مصادره این اموال از سوی ایران، کاملا معقول و منطقی بود و کسی نمی‌توانست ایران را بخاطر این کار، سرزنش کند.
بله، اگر امام حسین (علیه‌السّلام) در عین بیعت با یزید، این اموال را مصادره کرده بود، ایجاد سؤال می‌کرد.

متن تاریخ

[ویرایش]

در تاریخ طبری آمده است:
«انَّ الحُسَینَ (علیه‌السّلام) اقبَلَ حَتّی مَرَّ بِالتَّنعیمِ فَلَقِیَ بِها عِیرا قَد اقبِلَ بِها مِنَ الیَمَنِ، بَعَثَ بِها بَحیرُ بنُ رَیسانَ الحِمیَرِیُّ الی یَزیدَ بنِ مُعاوِیَهَ و کانَ عامِلَهُ عَلَی الیَمَنِ و عَلَی العیرِ الوَرسُ وَالحُلَلُ یُنطَلَقُ بِها الی یَزیدَ، فَاَخَذَهَا الحُسَینُ (علیه‌السّلام) فَانطَلَقَ بِها.
ثُمَّ قالَ لِاَصحابِ الاِبِلِ: لا اکرِهُکُم، مَن احَبَّ ان یَمضِیَ مَعَنا الَی العِراقِ اوفَینا کِراءَهُ، واحسَنّا صُحبَتَهُ، و مَن احَبَّ ان یُفارِقَنا مِن مَکانِنا هذا، اعطَیناهُ مِنَ الکِراءِ عَلی قَدرِ ما قَطَعَ مِنَ الاَرضِ.
قالَ: فَمَن فارَقَهُ مِنهُم حوسِبَ فَاَوفی حَقَّهُ، و مَن مَضی مِنهُم مَعَهُ اعطاهُ کِراءَهُ و کَساهُ؛ حسین (علیه‌السّلام) رفت تا به تنعیم (یکی از منزلگاه‌های امام حسین (علیه‌السّلام) در مسیر مکه به عراق) رسید. کاروانی را در آن جا دید که از یمن می‌آمد و بَحیر بن رَیسان حِمْیَری که از سوی یزید، کارگزار یمن بود آن را برای یزید، فرستاده بود. بار کاروان، وَرس (گیاهی برای رنگ‌رزی) و زیورآلات بود که پیش یزید می‌بردند. حسین (علیه‌السّلام) کاروان را گرفت و همراه خودش برد.
سپس به شتربانان فرمود: «شما را مجبور نمی‌کنم. هر که بخواهد با ما به عراق بیاید، کرایه او را می‌پردازیم و با او خوش رفتاری می‌کنیم، و هر که نخواهد و همین جا از ما جدا شود، کرایه او را به‌اندازه مسافتی که پیموده است، می‌پردازیم».
پس هر کس از آنها که از وی جدا شد، حسابش را کردند و حقّش را دادند و هر کس از آنها که همراه وی رفت، کرایه او را پرداخت و به او جامه پوشانید.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. طبری، محمد بن جریر، تاریخ طبری، ج۴، ص۳۸۹.    


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «مصادره اموال یزید از سوی امام حسین» تاریخ بازیابی۱۳۹۷/۸/۲۸.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار