مدفن هارونذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: دفن، امام رضا (علیه‌السلام)، هارون الرشید، طوس، سناباد.

پرسش:با آن‌که پایتخت هارون الرشید شهر بغداد بود، چرا در مشهد مدفون شده است؟ آیا امام رضا (علیه‌السلام) مدفون شدن خویش در کنار هارون را پیش‌بینی کرده بود؟

پاسخ: هارون الرشید ـ با آن‌که اهل بغداد بود ـ در سناباد از دنیا رفت و در همان‌جا مدفون شد.


محل دفن هارون الرشید

[ویرایش]

هارون الرشید در یکی از لشکرکشی‌های خود در سناباد از دنیا رفت و در همان جا به خاک سپرده شد.

← روایتی از طبری


ابن جریر طبری در حوادث سال ۱۹۳هـ . ق چنین می‌نویسد: «در ماه صفر این سال، هارون به گرگان رسید و در آن‌جا خزانه‌های علی بن عیسی را که ۱۵۰۰ شتر بود، نزد وی آوردند. پس از آن، چنان‌که گفته‌اند در ماه صفر از گرگان به حال بیماری، به سوی طوس حرکت کرد و هم‌چنان آن‌جا بود تا درگذشت...».
[۱] طبری، محمد بن جریر، تاریخ الامم و الملوک (تاریخ طبری)، ج۸، ص۳۴۱، تحقیق، ابراهیم، محمد ابو الفضل، دارالتراث، بیروت، چاپ دوم، ۱۳۸۷ق.


پیش‌بینی امام رضا

[ویرایش]

امام رضا (علیه‌السلام) شهادت و مدفون شدن خویش را در کنار هارون به اطرافیان چنین خبر دادند:

← روایتی از سجستانی


مخول سجستانی می‌گوید: وقتی فرستاده مأمون برای بردن حضرت رضا (علیه‌السلام) به خراسان، به مدینه وارد شد، من در مدینه بودم، آن حضرت به مسجد رفت تا با [[|رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم)]] وداع کند، چند بار وداع کرد و اجازه مرخصی خواست و هر بار قدمی چند دور می‌شد و باز به سوی قبر مطهر باز می‌گشت و صدایش به گریه و ناله بلند می‌شد، من پیش رفته و به ایشان سلام کردم، جواب سلام مرا داد، و من او را بدین سفر به سوی مأمون تهنیت گفتم، فرمود: «دست بردار و مرا واگذار، من از پیش جد بزرگوارم می‌روم و در غربت جان می‌سپارم، و در کنار قبر هارون دفن می‌شوم». وی می‌گوید: من به همراه او بودم و او را دنبال می‌کردم تا به خراسان رسید و در طوس از دنیا رفت و در کنار هارون او را به خاک سپردند.
[۲] شیخ صدوق، عیون اخبار الرضا (علیه‌السلام)، ج۲، ص۲۱۷، محقق، مصحح، لاجوردی، مهدی، نشر جهان، تهران، چاپ اول، ۱۳۷۸ق.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. طبری، محمد بن جریر، تاریخ الامم و الملوک (تاریخ طبری)، ج۸، ص۳۴۱، تحقیق، ابراهیم، محمد ابو الفضل، دارالتراث، بیروت، چاپ دوم، ۱۳۸۷ق.
۲. شیخ صدوق، عیون اخبار الرضا (علیه‌السلام)، ج۲، ص۲۱۷، محقق، مصحح، لاجوردی، مهدی، نشر جهان، تهران، چاپ اول، ۱۳۷۸ق.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «مدفن هارون»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۱/۱۶.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار