مدفن حضرت علیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: مدفن حضرت علی علیه‌السلام.
پرسش: چرا قبر حضرت علی علیه‌السلام در نجف می‌باشد؟
پاسخ: امام علی ـ علیه‌السلام ـ در مدت حکومت کوتاه خویش، برای برپایی عدالت و رهنمون کردن مردم به سمت اسلام راستین، مورد هجوم سخت منافقان و دشمنان اسلام قرار گرفت؛ و حضرت در مقابل همه آنان ایستادگی کرد و عده زیادی از آنان، در زمان زندگی حضرتشان و نیز بعد از شهادت، به فکر انتقام از ایشان بودند؛ از این رو بنا بر وصیت آن امام مظلوم، ایشان را مخفیانه به خاک سپردند که همین مسئله سبب اختلاف در محل مزارشان شد و تا سالیان دراز این امر بر مردم پوشیده بود تا این‌که در زمان هارون ـ خلیفه عباسی ـ قبر ایشان آشکار شد.


مدفن امام علی

[ویرایش]

یکی از عواملی که سبب ایجاد اختلاف در مورد محل دقیق دفن پیکر مطهر امام علی علیه‌السلام شده است، مخفی بودن مزار ایشان برای سالیانی نسبتاً طولانی بوده است.

دوران حکومت امام علی

[ویرایش]

دوران حکومت امام علی ـ علیه‌السلام ـ را می‌توان پر‌آشوب‌ترین دوران تاریخ اسلام نام نهاد و می‌توان گفت که در زمان هیچ‌یک از حاکمان قبل و بعد از ایشان فتنه و آشوب‌های خانگی تا این حد برپا نشده است و صاحبان زر و زور و تزویر به این اندازه فعال نبوده‌اند.
مشخص بود که این دشمنی‌ها با شهادت ایشان پایان نمی‌یافت و کینه‌ورزان همواره در‌صدد انتقام‌جویی بر‌می‌آمدند.

علت اصلی اختفای مزار امام

[ویرایش]


← اول


ریشه اصلی اختفای مزار آن حضرت را باید در فراوانی و شدت دشمنی‌ها نسبت به ایشان جست‌وجو کرد. معاویة بن ابی‌سفیان دشمنی را با امام علی ـ علیه‌السلام ـ به آن مرحله رسانید که سب و لعن علی ـ علیه‌السلام ـ را بر منابر رایج نمود و در قنوت نماز خود، امیرمؤمنان ـ علیه‌السلام ـ را لعن می‌کرد! این دشمنی‌ها و کینه‌توزی‌ها باعث شد تا فرزندان امام علی علیه‌السلام از بیم دشمنی‌های بنی‌امیه و وصیت خود آن حضرت، ایشان را مخفیانه دفن کنند و طی سال‌های متمادی قبر آن حضرت را پوشیده نگهدارند؛ زیرا چه‌بسا ممکن بود مرقد ایشان را نیز مورد جسارت و بی‌حرمتی قرار دهند.

← دوم


البته شاید مصالح دیگری نیز در نظر آن بزرگوار بوده باشد مانند آن‌که جان شیعیانشان حفظ شود؛ زیرا به‌دلیل ارادت شدید دوستان و شیعیان، در صورت آشکار بودن مرقد مبارک، آنان برای زیارت به بارگاه ملکوتی آن امام مشرف شده و مورد شناسایی دشمنان قرار گیرند. بر‌این‌اساس مخفی بودن مرقد مبارک در دوران بنی‌امیه و اوائل دوران بنی‌عباس ممکن است باعث حفظ جان بسیاری از شیعیان شده باشد.

متواتر بودن اخبار درباره مدفن امام علی

[ویرایش]

البته اخباری که از اهل بیت علیهم‌السلام در موضع دفن حضرت در مکان فعلی است، به حد تواتر است
[۱] سید بن طاووس، فرحة الغری بصرحة الغری، انتشارات رضی، قم.
و به این جهت مورد اجماع علمای شیعه و بسیاری از عامه قرار گرفته است.

یادآوری یک نکته

[ویرایش]

در پایان متذکر می‌شویم، از آن‌جا که عده‌ای از مخالفان جوی روانی علیه شیعه به راه انداختند و با شبهاتی در‌صدد انکار دفن حضرت علی علیه‌السلام در مکان فعلی برآمدند، دانشمندان شیعه با تألیف کتاب‌هایی در این زمینه به این شبهات پاسخ گفته‌اند.
[۲] سید بن طاووس، فرحة الغری بصرحة الغری، انتشارات رضی، قم.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. سید بن طاووس، فرحة الغری بصرحة الغری، انتشارات رضی، قم.
۲. سید بن طاووس، فرحة الغری بصرحة الغری، انتشارات رضی، قم.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار