مدت زمان مناسب بین عقد و عروسیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: عقد ، عروسی، فاصله عقد و عروسی، عواقب طولانی شدن دوره عقد .
پرسش: فاصله زمانی مناسب بین عقد و عروسی چقدر است؟ و پیامدهای طولانی شدن این دوران چیست؟
پاسخ: در صورتی که وضعیت ویژه‌ای مانند ادامه تحصیلات و گذراندن سربازی و موارد دیگر وجود نداشته باشد، دختر و پسر و خانواده‌هایشان آمادگی لازم را برای عروسی به دست آورده باشند، در حدود ۶-۹ ماه زمان مناسبی برای این دوران می‌باشد.


ازدواج

[ویرایش]

ازدواج سفری است که دختر و پسر از همدلی آغاز نموده و با همراهی و همکاری هم آن را ادامه می‌دهند و به سوی اتحاد و یک‌رنگی گام برمی‌دارند، آن دو پس از عقد شرعی و محرمیّت با کمال مسرّت و خوش دلی از انس و محبت یکدیگر و از گرمای وجود هم لذت می‌برند.

فواید دوره نامزدی

[ویرایش]

دوران نامزدی از بهترین و شیرین‌ترین و سازنده‌ترین ایام زندگی است که اگر با این دوران با ظرافت و مهارت برخورد شود و به وظایف مخصوص آن عمل گردد عاملی مهم در بالندگی و استحکام دوره‌های بعدیِ زندگی است.
لذا گذراندن این دوران از جهات مختلفی مفید می‌باشد:

← ایجاد انس


دختری که چندین سال در یک خانواده زندگی کرده و با آنان انس شدید دارد جدایی ناگهانی برایش سخت و دشوار است، لذا در ایام نامزدی به مرور با یکدیگر انس گرفته و آماده زندگی مشترک می‌شود.

← آمادگی برای مسئولیت پذیری


در این ایام دختر و پسر که تاکنون وظایف سنگین زندگی را به دوش نگرفته‌اند خود را برای پذیرش مسئولیت زندگی مهیّا می‌سازند.

← گذراندن موانع ازدواج


در طول این مدت آن‌ها موانع موجود بر سر راه زندگی مشترک را (هم‌چون تحصیل، سربازی) پشت سر گذاشته‌ و در عین حال از لذت حضور یار و یاوری مهربان برخوردار می‌شوند و خود را از گناهان و انحرافات حفظ می‌کنند و هم‌چنین خانواده ها نیز فرصتی برای تهیه مقدمات عروسی خواهند داشت.

← کسب شناخت


در این ایام دختر و پسر می‌توانند گام‌های مؤثری در جهت شناختِ اخلاق و روحیات یکدیگر برداشته و به تفاهم پایدار برسند.
[۱] مظاهری، علی اکبر، جوانان و انتخاب همسر، (چاپ ششم، انتشارات پارسیان قم) ص۲۳۰ تا ۲۳۵. رجوع شود به مقاله ارزنده‌ای هم از آقای محمد آل اسحاق روزنامه رسالت، شماره۲۱۰۲، تاریخ ۱/۲/۷۲، ص۴.

مدت زمان دوران نامزدی

[ویرایش]

بر این اساس مدّت دوران نامزدی نیز تعیین می‌شود، در این دوران دختر و پسر باید به انس و شناخت و تفاهم رسیده و احساس کنند که دیگر آمادگی لازم را برای زندگی مشترک دارند زیرا زندگی همراه با برخی مشکلات و وظایف مخصوصِ خود است لذا کوتاه و یا طولانی بودن این دوران به موقعیّت و نیاز طرفین و خانواده برمی‌گردد، در صورتی که وضعیت ویژه‌ای مانند ادامه تحصیلات و گذراندن سربازی و موارد دیگر... وجود نداشته باشد، دختر و پسر و خانواده‌هایشان آمادگی لازم را برای عروسی به دست آورده باشند، در حدود ۶-۹
[۲] جوانان و انتخاب همسر، ص۲۳۰ تا ۲۳۵. رجوع شود به مقاله ارزنده‌ای هم از آقای محمد آل اسحاق روزنامه رسالت، شماره۲۱۰۲، تاریخ ۱/۲/۷۲، ص۴.
ماه زمان مناسبی برای این دوران می‌باشد پس نباید بسیار عجله کرد که طرفین فرصت کافی روحی و روانی را نداشته و یا بسیار طولانی نمود که دچار خستگی و دل زدگی شده و آثار نامطلوبی بر زندگی آن‌ها گذارد.

آفات طولانی شدن دوره نامزدی

[ویرایش]

که از جمله آفات طولانی شدن ایام نامزدی موارد ذیل را می‌توان نام برد:

← بهانه‌های دل


از آن‌جا که دختر و پسر برای اولین بار با یکدیگر صمیمی شده و توجّه وافری به جنس مخالف نموده و در رفتار و کردار و جمال و کمال دیگری دقیق می‌شوند شاید به نکاتی برخورد کنند که سبب کاهشِ رغبت آنان گردد، در این ایام باید توجه داشت مقایسه همسر با دیگرانی که به طور گذرا و کوتاه با آنان برخورد می‌کنیم، درست نبوده و غور در رؤیاها و خیال پردازی‌ها در این نوع افکار بسیار خطرناک است و چه بسا این مقایسه‌ها هوس را دامن زده و تنوّع را زنده می‌کند و خرمن زندگی مشترک را می‌سوزاند.

← خستگی و دلسردی


زمانی که دختر و پسر انس و شناخت لازم را نسبت به یکدیگر پیدا نمایند، از لحاظ مسائل عاطفی و روانی و زناشویی نیازمند محرمیّتی بیشتر می‌باشند لذا محدودیت و محرومیت‌های زمان نامزدی، آنان را خسته و نگران نموده و آن شور و اشتیاق اولیّه و آرامش خاطر را از بین می‌برد، و اگر بخواهند به صمیمیتی بیشتر و به رفت و آمدهای زیادتر بپردازند موجب ناراحتی خانواده‌ها می‌شوند.
چه بسا در این میان حرف و حدیث‌ها و کدورت‌هایی به وجود می‌آید که شاید تأثیر ناخوشایندی بر روحیه دختر و پسر گذاشته که حتی اثرات آن در زندگی مشترک نیز دیده شود.
[۳] جوانان و انتخاب همسر، ص۲۴۴ تا ۲۵۸.


روش ایجاد تفاهم و محبت بیشتر در این دوران

[ویرایش]

برای رسیدن به تفاهم و زندگی سرشار از عشق و صفا خوب است در این ایام با مطالعه کتب مفید و سودمند پیرامون ازدواج و مسایل زناشویی اطلاعات خود را افزایش داده و هم‌چنین با محبّت و صداقت با هر رفتار نموده و به عواطف و احساسات یکدیگر احترام گذارند، و با هدیه و ملاقات‌های صمیمانه انس با هم را تجربه کرده و پیرامون مسایل و آرزوهای زندگی سخن گویند و از اهداف آینده با هم گفتگو کرده و برای آن طرح و برنامه ریزی کنند.
نکته دیگر آن که در این ایام از آن‌جا که دختر و پسر در خانواده‌های خود زندگی می‌کنند بهتر است احترام دو خانواده را نگه داشته و تا حد امکان نظرات و آداب و رسوم آنان را با زیرکی تمام تأمین نمایند.

منابع برای مطالعه بیشتر

[ویرایش]

• جوانان و تشکیل خانواده، علی اکبر مظاهری، انتشارات پارسیان، ص۲۴۰ تا ۲۶۰.
• آیینه ازدواج و روابط همسران، سید ضیاالدین صدری، انتشارات انجمن اولیاء و مربیان، تهران.
• آیین همسرداری، آیت امینی، انتشارات اسلامی.
• پیمان زناشویی، مصطفی زمانی، انتشارات پیام اسلام، ص۸۰.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مظاهری، علی اکبر، جوانان و انتخاب همسر، (چاپ ششم، انتشارات پارسیان قم) ص۲۳۰ تا ۲۳۵. رجوع شود به مقاله ارزنده‌ای هم از آقای محمد آل اسحاق روزنامه رسالت، شماره۲۱۰۲، تاریخ ۱/۲/۷۲، ص۴.
۲. جوانان و انتخاب همسر، ص۲۳۰ تا ۲۳۵. رجوع شود به مقاله ارزنده‌ای هم از آقای محمد آل اسحاق روزنامه رسالت، شماره۲۱۰۲، تاریخ ۱/۲/۷۲، ص۴.
۳. جوانان و انتخاب همسر، ص۲۴۴ تا ۲۵۸.


منبع

[ویرایش]

اندیشه قم.    


رده‌های این صفحه : ازدواج | جوانان | نامزدی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار