مدت رسالت حضرت نوحذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نوح، سال، تبلیغ، تفسیر، عنکبوت.

پرسش: چرا قرآن در اعلام مدت زمان رسالت ۹۵۰ ساله حضرت نوح (علیه‌السّلام) فرمود: ۱۰۰۰ سال جز ۵۰ سال؟!

پاسخ: استثنا دلالت بر تحقق دارد. و ترک آن همراه با تحقق نیست، بلکه به گونه‌ای نزدیک به تحقق است. و برخی از مفسران نیز معتقدند که گفتن (هزار سال، مگر پنجاه سال) به جای (نهصد و پنجاه سال)، نگاهی به زیاد جلوه دادن مدت دعوت او دارد.


مدت رسالت حضرت نوح در قرآن

[ویرایش]

قرآن کریم در زمینه مدت رسالت حضرت نوح (علیه‌السّلام) می‌فرماید: «و لقد ارسلنا نوحا الی قومه فلبث فیهم الف سنة الا خمسین عاما فاخذهم الطوفان و هم ظالمون»؛ و ما نوح را به سوی قومش فرستادیم و او را در میان آنان هزار سال مگر پنجاه سال، درنگ کرد، اما سرانجام طوفان و سیلاب آنان را فراگرفت در حالی که ظالم بودند.

← دلیل ذکر مدت رسالت نوح


قبل از پرداختن به اصل پاسخ، این پرسش مطرح می‌شود که اساسا در ذکر مدت رسالت حضرت نوح (علیه‌السّلام) چه تعلیمی وجود دارد که قرآن بدان پرداخته است؟
در پاسخ باید گفت؛ پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) به جهت ایمان نیاوردن کافران و مشرکان و اصرارشان بر کفر، ناراحت و دلگیر می‌شد، خداوند در این جا می‌خواهد به حضرتش دلداری دهد که نوح (علیه‌السّلام) با این که حدود هزار سال مشغول به تبلیغ بود، عده معدودی به او ایمان آوردند، ولی او صبر نمود و آزرده خاطر نشد؛ لذا تو به صبر و استقامت سزاوارتری؛ چرا که هم مدت رسالت تو در برابر نوح اندک است و هم نسبت به پیروان نوح، پیروان بیشتری داری. در حقیقت این تذکر برای بیان صبر و استقامت زیاد نوح (علیه‌السّلام) در برابر مخالفان بود.

←← نکته


همچنین اعلام این مدت طولانی، شاهدی از قرآن بر امکان زنده ماندن امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) در سده‌ها و هزاره‌هاست.

← دلالت استثنا بر تحقق


اما در این که به جای نه صد و پنجاه سال می‌فرماید هزار سال غیر از پنجاه سال، دلیلش این است که استثنا دلالت بر تحقق دارد. و ترک آن همراه با تحقق نیست، بلکه به گونه‌ای نزدیک به تحقق است. به عبارت ساده‌تر اگر گفته شود فلانی هزار سال عمر کرد، ممکن است گمان شود که تقریبا این مقدار عمر کرد نه واقعا، اما اگر گفته شود، مگر یک ماه یا یک سال ، این توهم برطرف می‌شود و از آن همان مقدار دقیق فهمیده می‌شود.

← زیاد جلوه دادن مدت دعوت


برخی از مفسران نیز معتقدند که گفتن (هزار سال، مگر پنجاه سال) به جای (نهصد و پنجاه سال)، نگاهی به زیاد جلوه دادن مدت دعوت او دارد. به عبارتی مدت رسالت این پیامبر را بجای چند سده، به یک هزاره نزدیک می‌کند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. عنکبوت/سوره۲۹، آیه۱۴.    
۲. فخرالدین رازی، ابوعبدالله محمد بن عمر، مفاتیح الغیب، ج۲۵، ص۳۶، بیروت، دار احیاء التراث العربی، چاپ سوم، ۱۴۲۰ق.    
۳. زمخشری، محمود، الکشاف عن حقائق غوامض التنزیل، ج۳، ص۴۴۵، بیروت، دار الکتاب العربی، چاپ سوم، ۱۴۰۷ق.    
۴. طباطبائی، سید محمد حسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج۱۶، ص۱۱۴، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ پنجم، ۱۴۱۷ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «مدت رسالت حضرت نوح»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۱/۲۰.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار