مدت دوران نامزدیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: دوران نامزدی، عقد، عروسی.

پرسش: فاصله زمانی مناسب بین عقد و عروسی چه‌قدر است؟ و پی‌آمدهای طولانی شدن این دوران چیست؟

پاسخ: در دوران نامزدی دختر و پسر باید به انس و شناخت و تفاهم رسیده و احساس کنند که دیگر آمادگی لازم را برای زندگی مشترک دارند؛ زیرا زندگی همراه با برخی مشکلات و وظایف مخصوصِ خود است؛ لذا کوتاه یا طولانی بودن این دوران به موقعیت و نیاز طرفین و خانواده برمی‌گردد؛ در صورتی که وضعیت ویژه‌ای (مانند ادامه تحصیلات و گذراندن سربازی و موارد دیگر…) وجود نداشته باشد، دختر و پسر و خانواده‌هایشان آمادگی لازم را برای عروسی به دست آورده باشند، در حدود ۶ تا ۹ ماه زمان مناسبی برای این دوران می‌باشد. پس نباید بسیار عجله کرد که طرفین فرصت کافی روحی و روانی را نداشته یا بسیار طولانی نمود که دچار خستگی و دل‌زدگی شده و آثار نامطلوبی بر زندگی آن‌ها گذارد.


ازدواج دختر و پسر

[ویرایش]

ازدواج سفری است که دختر و پسر از همدلی آغاز نموده و با همراهی و همکاری هم آن را ادامه می‌دهند و به سوی اتحاد و یک‌رنگی گام برمی‌دارند، آن دو پس از عقد شرعی و محرمیت، با کمال مسرت و خوش‌دلی، از انس و محبت یک‌دیگر و از گرمای وجود هم لذت می‌برند.

← دوران نامزدی


دوران نامزدی از بهترین و شیرین‌ترین و سازنده‌ترین ایام زندگی است که اگر با این دوران با ظرافت و مهارت برخورد شود و به وظایف مخصوص آن عمل گردد، عاملی مهم در بالندگی و استحکام دوره‌های بعدیِ زندگی است.

فواید دوران نامزدی

[ویرایش]

لذا گذراندن این دوران از جهات مختلفی مفید می‌باشد:

← انس دختر به خانواده


دختری که چندین سال در یک خانواده زندگی کرده و با آنان انس شدید دارد، جدایی ناگهانی برایش سخت و دشوار است؛ لذا در ایام نامزدی به مرور با یک‌دیگر انس گرفته و آماده زندگی مشترک می‌شود.

← مسئولیت‌پذیری


در این ایام دختر و پسر که تاکنون وظایف سنگین زندگی را به دوش نگرفته‌اند، خود را برای پذیرش مسئولیت زندگی مهیا می‌سازند.

← رفع موانع و تهیه مقدمات


در طول این مدت آن‌ها موانع موجود بر سر راه زندگی مشترک را (هم‌چون تحصیل و سربازی) پشت سر گذاشته‌ و در عین حال از لذت حضور یار و یاوری مهربان برخوردار می‌شوند و خود را از گناهان و انحرافات حفظ می‌کنند و هم‌چنین خانواده‌ها نیز فرصتی برای تهیه مقدمات عروسی خواهند داشت.
در این ایام دختر و پسر می‌توانند گام‌های مؤثری در جهت شناختِ اخلاق و روحیات یک‌دیگر برداشته، به تفاهم پایدار برسند.
[۱] مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، قم، انتشارات پارسیان، چاپ ششم.
[۲] آل‌اسحاق، محمد، روزنامه رسالت، شماره ۲۱۰۲، تاریخ ۱/۲/۷۲.


مدت زمان دوران نامزدی

[ویرایش]

بر این اساس مدت دوران نامزدی نیز تعیین می‌شود، در این دوران دختر و پسر باید به انس و شناخت و تفاهم رسیده و احساس کنند که دیگر آمادگی لازم را برای زندگی مشترک دارند؛ زیرا زندگی همراه با برخی مشکلات و وظایف مخصوصِ خود است؛ لذا کوتاه یا طولانی بودن این دوران به موقعیت و نیاز طرفین و خانواده برمی‌گردد؛ در صورتی که وضعیت ویژه‌ای (مانند ادامه تحصیلات و گذراندن سربازی و موارد دیگر…) وجود نداشته باشد، دختر و پسر و خانواده‌هایشان آمادگی لازم را برای عروسی به دست آورده باشند، در حدود ۶ تا ۹
[۳] مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۴، قم، انتشارات پارسیان، چاپ ششم.
[۴] آل‌اسحاق، محمد، روزنامه رسالت، شماره ۲۱۰۲، تاریخ ۱/۲/۷۲.
ماه زمان مناسبی برای این دوران می‌باشد. پس نباید بسیار عجله کرد که طرفین فرصت کافی روحی و روانی را نداشته یا بسیار طولانی نمود که دچار خستگی و دل‌زدگی شده و آثار نامطلوبی بر زندگی آن‌ها گذارد.

پی‌آمدهای طولانی شدن دوران نامزدی

[ویرایش]

از جمله آفات طولانی شدن ایام نامزدی، موارد ذیل را می‌توان نام برد:

← بهانه‌های دل


از آن‌جا که دختر و پسر برای اولین بار با یک‌دیگر صمیمی شده و توجه وافری به جنس مخالف نموده و در رفتار و کردار و جمال و کمال دیگری دقیق می‌شوند، شاید به نکاتی برخورد کنند که سبب کاهشِ رغبت آنان گردد، در این ایام باید توجه داشت مقایسه همسر با دیگرانی که به طور گذرا و کوتاه با آنان برخورد می‌کنیم، درست نبوده و غور در رؤیاها و خیال‌پردازی‌ها در این نوع افکار بسیار خطرناک است و چه‌بسا این مقایسه‌ها، هوس را دامن زده و تنوع را زنده می‌کند و خرمن زندگی مشترک را می‌سوزاند.

← خستگی و دل‌سردی


زمانی که دختر و پسر انس و شناخت لازم را نسبت به یک‌دیگر پیدا نمایند، از لحاظ مسائل عاطفی و روانی و زناشویی نیازمند ارتباط بیش‌تر می‌باشند؛ لذا محدودیت و محرومیت‌های زمان نامزدی، آنان را خسته و نگران نموده و آن شور و اشتیاق اولیه و آرامش خاطر را از بین می‌برد و اگر بخواهند به صمیمیتی بیش‌تر و به رفت‌و‌آمدهای زیادتر بپردازند، موجب ناراحتی خانواده‌ها می‌شوند.
چه‌بسا در این میان حرف و حدیث‌ها و کدورت‌هایی به وجود می‌آید که شاید تأثیر ناخوش‌آیندی بر روحیه دختر و پسر گذاشته که حتی اثرات آن در زندگی مشترک نیز دیده شود.
[۵] مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۲۴۴-۲۵۸، قم، انتشارات پارسیان، چاپ ششم.


نکات پایانی

[ویرایش]

در این‌جا به دو نکته اشاره می‌کنیم:

← نکته اول


برای رسیدن به تفاهم و زندگی سرشار از عشق و صفا خوب است در این ایام با مطالعه کتب مفید و سودمند پیرامون ازدواج و مسائل زناشویی اطلاعات خود را افزایش داده و هم‌چنین با محبت و صداقت با هم رفتار نموده و به عواطف و احساسات یک‌دیگر احترام گذارند و با هدیه و ملاقات‌های صمیمانه انس با هم را تجربه کرده و پیرامون مسائل و آرزوهای زندگی سخن گویند و از اهداف آینده با هم گفت‌وگو کرده و برای آن طرح و برنامه‌ریزی کنند.

← نکته دوم


نکته دیگر آن‌که در این ایام از آن‌جا که دختر و پسر در خانواده‌های خود زندگی می‌کنند، بهتر است احترام دو خانواده را نگه داشته و تا حد امکان نظرات و آداب و رسوم آنان را با زیرکی تمام تأمین کنند.

منابع

[ویرایش]

۱. جوانان و تشکیل خانواده، علی اکبر مظاهری، انتشارات پارسیان، ص۲۴۰ تا ۲۶۰.
۲. آیینه ازدواج و روابط همسران، سید ضیاالدین صدری، انتشارات انجمن اولیاء و مربیان، تهران.
۳. آیین همسرداری، آیت امینی، انتشارات اسلامی.
۴. پیمان زناشویی، مصطفی زمانی، انتشارات پیام اسلام، ص۸۰.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، قم، انتشارات پارسیان، چاپ ششم.
۲. آل‌اسحاق، محمد، روزنامه رسالت، شماره ۲۱۰۲، تاریخ ۱/۲/۷۲.
۳. مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۴، قم، انتشارات پارسیان، چاپ ششم.
۴. آل‌اسحاق، محمد، روزنامه رسالت، شماره ۲۱۰۲، تاریخ ۱/۲/۷۲.
۵. مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۲۴۴-۲۵۸، قم، انتشارات پارسیان، چاپ ششم.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «مدت دوران نامزدی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۷/۱۲.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار