قبل از حضرت آدمذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه : آدم، انسان، تمدن، نسناس
پرسش : آیا قبل حضرت آدم انسان های دیگری بودند؟ آیا تمدن داشتند؟
پاسخ :


انسان های قبل از حضرت آدم در روایات

[ویرایش]

روایات متعددی درباره انسان هایی قبل از حضرت آدم (ع) داریم که به وجود انسان هایی قبل از حضرت آدم دلالت می کند.

← از کلام امام صادق(ع)


امام صادق(ع) فرموده اند: شاید شما گمان می‌كنید كه خدای عزّ وجلّ غیر از شما هیچ بشر دیگری را نیافریده است. نه، چنین نیست؛ بلكه هزار هزار آدم آفریده كه شما از نسل آخرین آنها هستید.

← از کلام امام باقر(ع)


همچنین امام باقر(ع) فرموده اند: خدای عز وجل از روزی كه زمین را آفریده، هفت عالم را در آن خلق (و سپس منقرض كرده است) كه هیچ یك از آن عوالم از نسل آدم ابوالبشر نبوده‌اند و خدای تعالی همه آنها را ازپوسته روی زمین آفرید و نسلی را بعد از نسل دیگر ایجاد كرد و برای هر یك، عالمی بعد از عالم دیگر پدید آورد تا در آخر، آدم ابوالبشر را بیافرید و ذریه ‌اش را از او منشعب ساخت...

علت اعتراض فرشته های به خلقت انسان

[ویرایش]

همچنین بعضی از مفسرین در ذیل آیه مربوط به اعتراض فرشته ها به خلقت انسان، احتمال علم فرشته ها، از سابقه موجودات قبلی ساکن در زمین سخن گفته اند:
«قالُوا أَ تَجْعَلُ فیها مَنْ یُفْسِدُ فیها وَ یَسْفِكُ الدِّماءَ؛ گفتند: در آنجا مخلوقى پدید مى ‌آورى كه تباهى كنند و خونها بریزند؟»

← دیدگاه آیت الله مکارم شیرازی


در تفسیر نمونه می نویسد: «بعضى دیگر از مفسران معتقدند پیشگویی فرشتگان بخاطر آن بوده كه آدم نخستین مخلوق روى زمین نبود، بلكه پیش از او نیز مخلوقات دگرى بودند كه به نزاع و خونریزى پرداختند پرونده سوء پیشینه آنها سبب بدگمانى فرشتگان نسبت به نسل آدم شد!»

جزئیات انسانهای قبل از آدم

[ویرایش]

بنابراین از منظر دینی مسلم است که قبل از حضرت آدم (ع) انسان های دیگری بر روی کره زمین زندگی می کرده اند. اما درباره جزئیات زندگی آنها، باید دقت کنیم که این مسائل ، یکی از مصادیق غیب است و ما به آن دسترسی نداریم. و نمی توانیم همه جزئیات را کشف کنیم. و باید به همان مقداری که در روایات بیان شده است، بسنده کنیم. یکی از مصادیقی که در روایات راجع به آن صحبت شده است، نسناسان است. که قبل از خلقت حضرت آدم (ع) نسل آن ها نابود می شود.

← از کلام امام علی(ع)


حضرت علی (ع) می فرمایند: وقتى كه خداى متعال اراده كرد كه خلقتى را به دست قدرت خود ایجاد كند، و این امر بعد از گذشت هفت هزار سال از خلقت جنّ و نسناس در زمین بود، آنگاه خداوند از طبقات آسمانها پرده برداشت و به ملائكه فرمود: به زمین بنگرید و اهل آن از جنّ و انس را ببینید، پس وقتى كه نگاه كردند و اعمال معصیت آمیز آنها را دیدند، بر ایشان بسیار دشوار بود، آن وقت گفتند: پروردگارا تو عزیز و قادرى و اینها خلق ضعیف تو هستند كه با روزى تو زندگى مى‌كنند ولى تو را نافرمانى و معصیت مى‌ نمایند و تو از آنها انتقام نمى ‌گیرى، وقتى كه پروردگار سخن آنان را شنید فرمود: من مى‌خواهم در زمین جانشینى قرار دهم كه حجت من در زمین من باشد، ملائکه گفتند: تو منزّهى از اینكه در زمین موجودى را بیافرینى كه همان طور كه جنّیان در زمین فساد مى‌ كردند، در آن فساد و و خونریزى كنند، پس این خلیفه را از ما قرار بده چون ما تو را معصیت و نافرمانى نكرده و تو را به ستایشت تسبیح مى‌گوئیم و تقدیس مى‌ نمائیم، آنگاه خداى عزّ و جل فرمود: همانا من چیزى را مى‌ دانم كه شما نمى‌ دانید، اراده كرده ‌ام كه به دست قدرت خود خلقى را بیافرینم، و از ذریّه او پیامبران و بندگان صالح و امامان هدایت یافته ‌اى قرار دهم و آنها را جانشینان خود بر خلقم در زمین قرار دهم و زمین خود را از لوث نسناس پاکیزه سازم و جنّیان عصیانگر را منتقل كرده و آنها را در هوا و در اقطار زمین سكونت دهم و بین آنها و خلقم حجابى قرار دهم.

رابطه فرزندان آدم با انسانهای قبلی

[ویرایش]

نکته ای که باید به آن توجه داشت اینکه انسان های امروزی همه از نسل حضرت آدم (ع) هستند هیچ ربطی به نسل های قبلی انسان ها ندارد. و ظاهر آیات قرآنی به خوبی این مطلب را نشان می دهد. که در موارد مکرر انسان ها را با تعبیر "بنی آدم: خطاب قرار داده است:
«یا بَنِی آدَمَ ؛ ای فرزندان آدم!»
و اینکه حضرت آدم (ع) نیز به نسل های قبلی ربطی ندارد و مستقل از آنها خلق شده است، نیز مطلبی روشن است.

← از نگاه قرآن کریم


از جمله دلایل آن اینکه در آیه ذیل به عدم وجود پدر برای حضرت آدم (ع) و خلق آن از خاک اشاره می کند:
«إِنَّ مَثَلَ عیسى‌ عِنْدَ اللَّهِ كَمَثَلِ آدَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ قالَ لَهُ كُنْ فَیَكُونُ؛ مَثَل عیسی در نزد خدا، همچون آدم است كه او را از خاك آفرید، و سپس به او فرمود: «موجود باش!» او هم فوراً موجود شد.»

پانویس

[ویرایش]
 
۱. کتاب توحید، شیخ صدوق، ج ۱، ص ۲۷۷؛«وتری أن الله لم یخلق بشرا غیرکم...»    
۲. خصال، شیخ صدوق، ج ۱، ص ۳۵۹، ح ۴۵؛«لقد خلق الله عز وجل فی الأرض منذ خلقها سبعة عالمین لیس هم من ولد آدم، خلقهم من أدیم الأرض فأسکنهم فیها واحدا بعد واحد مع عالمه، ثم خلق الله عز وجل آدم أبا هذا البشر وخلق ذریته منه،...»    
۳. سوره بقره، آیه ۳۰    
۴. تفسیر نمونه، آیت الله مکارم شیرازی، ج‌۱، ص ۱۷۴    
۵. علل الشرائع، شیخ صدوق، ج‌۱، ص ۱۰۴- ۱۰۵    
۶. سوره اعراف، آیه ۲۶-۲۷    
۷. سوره آل عمران، آیه ۵۹    


منبع

[ویرایش]

سایت شهر سوال    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار