فکر به مسائل جنسیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: مسائل جنسی.
پرسش: چرا بعضی از آدم‌ها همیشه به فکر مسائل جنسی هستند؟ درمان چیست؟
پاسخ: علل مختلفی چون، مساعد نبودن شرایط خانوادگی و عدم توجه والدین به تربیت جنسی فرزندان ، دوستی های آلوده و مشکوک، تاثیرپذیری از تهاجم فرهنگی و نگاه حرام در ایجاد انحرافات جنسی دخیل هستند.


مقدمه

[ویرایش]

بی‌شک یکی از نیرومند‌ترین غرایز در انسان ، نیروی جنسی و تظاهرات حیاتی آن است. این نیرو که از ابتدای تولد در وجود انسان به ودیعه نهاده شده است، تا زمان ظهور جوانه‌های بلوغ همچنان دوران آرام و بی‌تحرکی را پشت سر می‌گذارد. اما به محض شروع دوران نوجوانی آرام، ‌آرام زمان بیداری و شکفتگی آن فرا می‌رسد و رفته رفته تمامی وجود نوجوان را در بر می‌گیرد افرادی که از تربیت مذهبی قوی برخوردارند می‌توانند تا حدودی این نیروی درونی سرکش را کنترل و مهار نمایند تا در زمان مناسب از راه مشروع ارضا شود اما افرادی را هم سراغ داریم که قادر به کنترل و مهار غریزه جنسی نیستند لذا همیشه به فکر مسایل جنسی می‌باشند و چه بسا به مرور زمان به انحرافات جنسی و انواع بیماری‌های روانی نیز مبتلا می‌شوند.

علل انحرافات جنسی

[ویرایش]

اما علت این‌که بعضی آدم‌ها همیشه به فکر مسایل جنسی هستند یا به تعبیر دیگر به انحرافات جنسی کشیده می‌شوند، معمولاً به یکی از عوامل زیر بستگی دارد:

← مساعد نبودن شرایط خانوادگی و عدم توجه والدین به تربیت جنسی فرزندان


نقش خانواده در سلامت روانی و حیات جنسی فرزندان از سایر عوامل چشمگیر‌تر و حسّاس‌تر است. رعایت موازین اخلاقی و تربیتی در روابط والدین با یکدیگر، به ویژه در رابطه زناشویی به عنوان عامل زیر بنایی قابل توجه است و در مرحله بعدی کیفیت روابط والدین با فرزندان خود، حایز اهمیت ویژه‌ای است. از همین رو است که در برخی از احادیث آمده است که باید والدین حتی از انجام آمیزش با یکدیگر در حالی که کودکی خردسال در آن مکان به خواب رفته است،
[۱] فلسفی، گفتار فلسفی (کتاب کودک)، ج۲، ص۳۸۶ ۳۵۱.
پرهیز نمایند. چرا که فرزند متوجه والدین در این حالت می‌شود و مستعد گرایش به مسایل انحراف‌آمیز جنسی می‌گردد.
اگر والدین رعایت نکنند ممکن است کودک متوجه شود و در دوران نوجوانی و بلوغ آن تصاویر و خاطرات را بازسازی نموده دایم مسایل جنسی ذهن او را اشغال کند. در تحقیقی که بر اساس ۴۰۰ نامه ارسالی از نوجوانان و جوانان به رادیو (به عنوان برنامه آینده سازان) به عمل آمده است.
[۲] عباس رحیمی نژاد، مدیریت تحقیقات و آموزش امور تربیتی وزارت آموزش و پروزش، ‌دی ماه۱۳۶۷ (به نقل از:محمد رضا شرفی، دنیای نوجوان، انتشارات تربیت، ۱۳۷۶، ص۱۹۲).
در موارد متعددی نوجوانان و جوانان، علت اصلی انحرافات جنسی خود را در جریان قرار گرفتن مسایل خاص والدین و یا مشاهده این عمل ذکر کرده‌اند به گونه‌ای که ضربات جبران ناپذیری بر سلامت روانی و اخلاقی آن‌ها از این طریق وارد شده و از آن پس همیشه به فکر مسایل جنسی بوده‌اند.

← دوستی های آلوده و مشکوک


دوستی‌های آلوده و مشکوک یکی از عواملی که باعث می‌شود برخی از افراد به خصوص جوانان و نوجوانان همیشه به فکر مسایل جنسی باشند، دوستی و روابط آنان با افراد ناباب و مشکوک است. در سنین بلوغ نجواها و صحبت‌های آهسته و در گوشی بین نوجوانان بیشتر می‌شود و محور این گفتگوها غالباً مسایل جنسی است، نوجوانان به صورت مخفیانه و دور از نظر بزرگترها به تبادل اطلاعات جنسی با یکدیگر می‌پردازند و از خود حرص و ولع خاصی در این باب نشان می‌دهند، لذّت و نشاطی که از صحبت پیرامون این مسایل حاصل می‌شود، باعث می‌گردد که همیشه این راه انحرافی را ادامه داده و به فکر مسایل جنسی باشند.

← تاثیرپذیری از تهاجم فرهنگی


تأثیر‌پذیری از تهاجم فرهنگی شرایط فرهنگی و اجتماعی به گونه‌ای است که همه اقشار جامعه به خصوص نوجوانان در معرض تهاجم فرهنگی کشورهای غربی و اروپایی قرار دارند. رسانه‌ها ابزار اصلی تهاجم فرهنگی است که نقش فراگیر و گسترده آن در تأثیر گذاری بر رفتار و عقاید افراد، برای هیچ کس قابل انکار نیست. فیلم‌های سینمایی وارداتی، سریال‌های خارجی مغایر با فرهنگ اسلامی ، نوارهای ویدئو و کاست، عکس‌ها و آلبوم‌های مبتذل و سایر ابزار تبلیغ که در دست دشمنان این جامعه، به طور مؤثری علیه ما به کار گرفته شده است، مجموعاً ایجاد کننده محیط محرک جنسی برای نوجوانان این مرز و بوم است و توانسته است تا حدودی ذهن و فکر عده‌ای از افراد را به خود مشغول کند.
مقام معظم رهبری در دیدار با مسؤلان آموزش و پرورش و مدیران رسانه‌های گروهی (۲۱/ ۵/ ۷۱) روی این مطلب تأکید نمودند در بخشی از کلما‌ت‌شان آمده است، «آن‌ها (اروپایی‌ها) فقط بی‌بند و باری‌های جنسی را وارد کشور ما کردند.»
[۳] امیرحسینی‌بانکی‌پور‌فرد، تعلیم و تربیت از دیدگاه مقام معظم رهبری، نشر تربیت، ۱۳۸۰، ص۱۰۶.


← نگاه حرام


نگاه حرام و مشاهده صحنه‌های تحریک آمیز جنسی یکی دیگر از عواملی که باعث می‌شود انسان همیشه به فکر مسایل جنسی باشد، نگاه حرام است. اگر بگوییم که چشمان انسان دروازه ورود تصورات و اندیشه‌های انسان است، گزاف نگفته‌ایم. در بیشتر موارد ابتدا چیزی را می‌بینیم و پس از آن مدّت‌ها در آن زمینه فکر می‌کنیم و تخیّلات خود را بر آن اساس می‌پروریم. امام صادق علیه‌السلام فرمود:«ای بسا نگاه نامناسبی که رنج و اندوه بی پایان بدنبال دارد.
نگاه حرام، مواد اولیه و مصالح لازم تصورات و تخیّلات بعدی را فراهم می‌کند، آنگاه نوجوان با استفاده از مناظر تحریک آمیزی که مشاهده نموده است، سفر بی‌پایان و خطر‌ناکی را آغاز می‌کندو به نتایج نامطلوبی می‌رسد. مقدمه تمامی رنج‌های روحی و افکار انحرافی در مسایل جنسی نگاه کنترل نشده و شهوت آلودی است که افراد را به مصیبت‌های بیشتری مبتلا می‌کند. امام صادق علیه‌السلام درباره نگاه حرام می‌فرماید:«النظراةُ سهمٌ من سهام ابلیس» نگاه حرام تیری از تیرهای شیطان است.» بدیهی است کسانی که چشمان آن‌ها هرزه گرد و بدون کنترل باشد همیشه ذهن و فکر آنان آلوده و درگیر مسایل جنسی خواهد بود. با شرح عواملی که گذشت، اینک سوالی که مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توان از انحرافات جنسی و فکر کردن درباره مسایل جنسی پیشگیری نمود؟

راه‌های پیشگیری و درمان فکر کردن درباره مسایل جنسی

[ویرایش]

در تکمیل پاسخ سوال شما دوست گرامی، لازم می‌بینیم راه‌های اصلی پیشگیری و درمان انحرافات جنسی را یاد آور شوم.
۱. آموزش کافی به والدین؛ ضروری است که والدین در زمینه تربیت جنسی فرزندان توجیه شوند.
۲. آموزش جامع به مربیان؛ در فرصت‌های مناسبی که پیش می‌آید باید مربیان درباره مسایل تربیتی به ویژه مسایل ارتباطی دانش‌آموزان و دانش‌جویان بیشتر توجیه شوند.
۳. آسیب زدایی محیط؛ از تحریک کننده‌های جنسی یکی از عوامل مؤثر در این که افراد به فکر مسایل جنسی نباشند، آسیب زدایی محیط آنان از تحریک کننده‌های جنسی است.
۴. پرورش معنویت؛ اصلی‌ترین عامل در این‌که افراد به فکر مسایل جنسی نباشند، این است که معنویت و ایمان مذهبی را در آن‌ها تقویت کنیم.
۵. تسهیل و تسریع ازدواج ؛ یکی دیگر‌ از راه حل‌ها این است که زمینه ازدواج اینگونه افراد فراهم شود تا از راه صحیح و معقول ارضا شوند.

منابع برای مطالعه بیشتر

[ویرایش]

• سید محمد شفیعی، پرورش روح، جلد دوم، دفتر تبلیغات اسلامی، ۱۳۷۰.
• سید مجید حسنی، گناه و ناهنجاری، عوامل و زمینه‌های آن، دارالغدیر، ۱۳۷۹.
• کوچتکف، روان شناسی و تربیت جنسی، ترجمه محمد تقی‌ زاد، انتشارات بنیاد، ۱۳۶۹.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. فلسفی، گفتار فلسفی (کتاب کودک)، ج۲، ص۳۸۶ ۳۵۱.
۲. عباس رحیمی نژاد، مدیریت تحقیقات و آموزش امور تربیتی وزارت آموزش و پروزش، ‌دی ماه۱۳۶۷ (به نقل از:محمد رضا شرفی، دنیای نوجوان، انتشارات تربیت، ۱۳۷۶، ص۱۹۲).
۳. امیرحسینی‌بانکی‌پور‌فرد، تعلیم و تربیت از دیدگاه مقام معظم رهبری، نشر تربیت، ۱۳۸۰، ص۱۰۶.
۴. شیخ حر عاملی، وسایل الشیعه، ج۱۴، ص۱۳۸.    
۵. شیخ حر عاملی، وسایل الشیعه، ج۱۴، ص۱۳۸.    


منبع

[ویرایش]

اندیشه قم.    


رده‌های این صفحه : انحرافات جنسی | جوانان
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار