فلسفه سالم ماندن اجسادذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: سالم ماندن جسد، روح، موهبت الهی.

پرسش: چرا بدن بعضی از مرده‌ها سالم می‌مانند و فلسفه آن چیست؟

پاسخ: فلسفه تازه ماندن برخی اجساد عبارت است از: ۱. حفظ ارتباط روح با بدن؛ ۲. موهبت الهی؛ ۳. تقوا و طهارت روح؛ ۴. قدرت خداوند؛ ۵. ولایت و محبت شدید به اهل بیت؛ ۶. دعای بنده مؤمن؛ ۷. شاهدی بر مسئله معاد و قیامت.


علت تازه ماندن برخی اجساد

[ویرایش]

پاسخ مطلب مزبور این است که موارد زیادی از سالم ماندن اجساد برخی مردگان در کتاب‌ها نقل شده است؛
[۱] تهرانی، محمدحسین، معادشناسی، ج۳، ص۱۹۵، مجلس ۱۷، حکمت، ۱۴۰۳ق.
اما فلسفه و علت تازه ماندن برخی اجساد شاید اسرار و نکته‌های فراوان وجود داشته باشد که بر ما روشن نباشد؛ اما آنچه می‌توان گفت از جمله این است:

← حفظ ارتباط روح با بدن


چون ممکن است روح برخی افراد به دلیل عظمت و معنویت خاصی که دارند، از طریق ارتباط خاصی که نحوه آن بر همگان پوشیده است، ارتباط خود را با بدنش حفظ کند و او را از پوسیدگی مصون و محفوظ بماند.
[۲] تهرانی، محمدحسین، معادشناسی، ج۳، ص۱۹۸، حکمت، ۱۴۰۳ق.


← موهبت الهی


و هم‌چنین حفظ بدن یک موهبت الهی است که نصیب برخی می‌شود.

←← بیان یک روایت


یکی از علما گفته است: «وقتی شاه اسماعیل، بغداد را تصرف کرد، برای زیارت قبر امام حسین (علیه‌السلام) وارد کربلا شد، چون از بعضی مردم شنیده بود که حر بن یزید ریاحی را طعن می‌زدند، دستور داد قبر او را شکافتند، دیده شد که حر به همان حالت که کشته شده، خوابیده است و دستمالی بر سر او بسته است؛ چون آن دستمال را باز کردند، خون جاری شد، هر کاری کردند به غیر آن دستمال که امام حسین (علیه‌السلام) بر سر حر بسته بود، خون بند نیامد. بالاخره همان دستمال را دوباره بستند.از اینجا دانستند که این قضیه موهبت الهی است که نصیب حر شده است و جزء کرامات حر محسوب می‌شود».
[۳] تهرانی، محمدحسین، معادشناسی، ج۳، ص۱۹۹، حکمت، ۱۴۰۳ق.


←← کرامات صدوق


و هم‌چنین جریان صدوق نیز میتواند جزء کرامات صدوق محسوب شود؛ زیرا صدوق در زمان غیبت صغرا زندگی می‌کرده است و با دعای امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) به دنیا آمده است و جزء علمای بزرگ شیعه است، بعید نیست خداوند او را به دلیل توجه امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، بدنش را از پوسیدگی مصون داشته باشد.
[۴] تهرانی، محمدحسین، معادشناسی، ج۳، ص۱۹۴، حکمت، ۱۴۰۳ق.


← تقوا و طهارت روح


و نیز ممکن است برخی بدن‌ها بر اثر تقوا و طهارتشان از پوسیدگی مصون بماند؛

←← سخنی از یک عالم


لذا یکی از علما در این باره می‌گوید: «... بدن‌هایی که در میان قبر است، ممکن است نپوسد و درجه تقوا و طهارت روح تأثیری در این لباس داخل قبر افتاده کرده و او را تازه نگاهدارد».
[۵] تهرانی، محمدحسین، معادشناسی، ج۳، ص۱۹۴، حکمت، ۱۴۰۳ق.


← قدرت خداوند


علاوه بر نکات ذکر شده، قدرت خداوند در رأس همه این‌گونه مسائل است؛ یعنی خداوند چون قدرت دارد، پس می‌تواند که اجساد برخی بندگان خود را به دلایل و مصلحت‌های خاصی که خود می‌داند، از پوسیدگی حفظ کند.

← ولایت و محبت شدید به اهل بیت


و هم‌چنین ممکن است برخی افراد به دلیل شدت ولایت و محبتشان به اهل بیت (علیهم‌السلام) به چنین مقامی رسیده باشند که بدنشان از پوسیدگی مصون باشد مثل جریان حر.

← دعای بنده مؤمن


از همه این موارد گذشته هیچ محذوری ندارد که برخی افراد به دلیل علاقه‌شان به بدن که سال‌ها با آن عبادت خدا را کرده است، از خداوند بخواهد بدن او را همانند روح او از فنا و نابودی و پوسیدگی حفظ کند و این دعای او مورد قبول قرار گرفته باشد.
از مجموع آنچه بیان شد، می‌توان نتیجه گرفت که مسئله مصون ماندن بدن از پوسیدگی علل و عوامل متعددی داشته باشد که به برخی از آنها اشاره شد.

← شاهدی بر مسئله معاد و قیامت


علاوه بر نکات گفته شده که از جمله آن تقوا و طهارت آن شخص است، چون بدن هر کسی سالم نمی‌ماند، این سلامت جسد دلیل و شاهدی بر مسئله معاد و قیامت انسان‌ها باشد که با بدن‌هایشان وارد عالم محشر می‌شوند و به اصطلاح دلیلی بر معاد جسمانی و روحانی باشد.

نکته پایانی

[ویرایش]

نکته‌ای که در پایان باید اشاره شود این است که آنچه بیان شد مربوط به سالم ماندن بدن افراد از طریق عادی است؛ اما ممکن است که از طریق غیر عادی (نظیر مومیایی کردن بدن‌های مرده که در سالیان پیشین معمول بوده است یا از طریق پیشرفت علم پزشکی جدید) کارهایی روی برخی بدن‌ها انجام شود که قرن‌ها سالم بماند.این ربطی به مسئله ما ندارد و مورد تردید هم نیست و ممکن است تاکنون مواردی یافته شده باشد یا در آینده صورت گیرد.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. تنقیح‌المقال، ج۱، ص۲۶۰ و ۲۶۱، چاپ سنگی، بی‌تا.
۲. شیخ عباس قمی، فواید رضویه، چاپ مطبعه علمیه، قم، بی‌تا.
۳. تنکابنی، قصص‌العلماء، نشر مکتبة الاسلامیه، تهران، بی‌تا.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. تهرانی، محمدحسین، معادشناسی، ج۳، ص۱۹۵، مجلس ۱۷، حکمت، ۱۴۰۳ق.
۲. تهرانی، محمدحسین، معادشناسی، ج۳، ص۱۹۸، حکمت، ۱۴۰۳ق.
۳. تهرانی، محمدحسین، معادشناسی، ج۳، ص۱۹۹، حکمت، ۱۴۰۳ق.
۴. تهرانی، محمدحسین، معادشناسی، ج۳، ص۱۹۴، حکمت، ۱۴۰۳ق.
۵. تهرانی، محمدحسین، معادشناسی، ج۳، ص۱۹۴، حکمت، ۱۴۰۳ق.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «فلسفه سالم ماندن اجساد»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۵/۲۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار