فلسفه تحریم زناذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: تحریم زنا، زناکار، مجازات.

پرسش: فلسفه تحریم زنا چیست؟ چرا اسلام زناکار را به اشد مجازات محکوم می‌کند؟

پاسخ: با توجه به آثار شوم و عواقب زیان‌باری که بر این عمل شنیع مترتب است، حرمت آن از دیدگاه اسلام کاملاً مبرهن و آشکار می‌شود. چون اسلام به عنوان یک دین آسمانی برای هدایت بشر آمده است، در این راستا، سلامت نسل‌ها و قداست خانواده به عنوان رکنی از ارکان جامعه، اهمیتی خاص دارد؛ لذا برای تنظیم سالم روابط و حفظ حرمت خانواده و صالح بودن نسل بشر بر کنترل عادلانه و صحیح روابط مردان و زنان تأکید فراوان دارد. ارتکاب جرایمی (مانند زنا) که مخل به این روابط است، مشمول مجازات شدید حد شناخته شده است، تا کسی جرئت بی‌توجهی به سرنوشت خانواده و نسل آینده جامعه پیدا نکند و از مسیر صحیح اشباع غرایز بیرون نرود. حدودی مانند تازیانه و رجم به تعبیری مجازات شدید، موجب پیش‌گیری جدی از وقوع جرم ننگین زناست؛ زیرا احتمال مجازات فوق‌العاده شدیدی که در برابر زناکاران قرار داده شده، در روحیه غالب افراد مؤثر است و حالت تهدیدی آن می‌تواند در آن‌ها اثر بگذارد.


نکوهش زنا

[ویرایش]

زنا به عنوان عمل منافی عفت، در طول تاریخ مورد نکوهش نوع بشر بوده و فی‌الجمله به عملی شنیع و گناهی اجتماعی معروف شده است؛ به گونه‌ای که خود مرتکب نیز آن را علنی انجام نمی‌دهد. شرایع آسمانی به ‌طوری که قرآن بدان اشاره می‌کند، همه از عمل زشت زنا به ‌شدید‌ترین وجه نهی کرده‌اند. (به این منبع رجوع شود: )

زنا در قرآن

[ویرایش]

در اسلام نیز این عمل از گناهان کبیره محسوب می‌شود. قرآن کریم در موارد متعددی به ‌آن اشاره دارد. از جمله در آیه شریفه زیر چنین توصیه می‌کند:
«و لاتَقْرَبُوا الزِّنَا انَّهُ کانَ فَاحِشةً و سَآءَ سَبِیلاً»؛ «و نزدیک زنا نشوید که کار بسیار زشت و بد راهی است».

نکاتی درباره آیه فوق

[ویرایش]

در ذیل آیه شریفه نکاتی قابل توجه است:

← نزدیک نشدن به زنا


نمی‌گوید زنا نکنید؛ بلکه تأکید دارد به ‌این عمل شرم‌آور نزدیک نشوید. این تعبیر علاوه ‌بر تأکیدی که در خود آن نسبت به ‌این عمل نهفته است، اشاره لطیفی دارد به ‌این‌که آلودگی به ‌زنا غالباً مقدماتی دارد؛ از قبیل بی‌حیایی، بدحجابی، چشم‌چرانی، کتاب‌های بدآموز، نشریات ویرانگر، فیلم‌های فاسد و ترک ازدواج، همه از عوامل مقدماتی زنا محسوب می‌شوند که در روایات اسلامی به صورت انفرادی و در آیه مذکور به ‌عنوان یک منع کلی مورد تأکید قرار گرفته است.

← فاحشه بودن زنا


زنا فاحشه است (به‌ معنای کردار یا گفتار زشت) این کلمه حدود سیزده بار در قرآن مجید به‌ کار رفته است، گاهی در مورد «زنا» و گاهی در مورد «لواط» و گاهی در مورد اعمال زشت و ننگین، به‌ طور کلی استعمال شده است. (به این منبع رجوع شود: )

← کژراهه‌ بودن زنا


زنا بد راهی است (سآء سبیلا) بیانگر این واقعیت است که این عمل راهی به ‌مفاسد دیگر در جامعه می‌گشاید. زنا کژراهه‌ای است که انسان را از هدف اصلی غافل و انسانیت را به نابودی می‌کشاند. «این‌که می‌بینیم تمام اقوام و ملل در همه اعصار این عمل را زشت و فاحشه خوانده‌اند، برای این بوده که می‌فهمیدند این عمل باعث فساد انساب و شجره‌های خانوادگی و قطع نسل، و ظهور و بروز امراض گوناگون تناسلی گشته، و هم‌چنین علاوه بر این باعث بسیاری از جنایات اجتماعی از قبیل آدم‌کشی و چاقوکشی و سرقت و جنایات و امثال آن می‌گردد و نیز باعث می‌شود عفت و حیا و غیرت و مودت و رحمت در میان افراد اجتماع جای خود را به ‌بی‌عفتی، بی‌شرمی و بی‌غیرتی و دشمنی و شقاوت بدهد».

بیان نکات دیگر

[ویرایش]

برای توضیح بیشتر این عبارت، توجه به نکات زیر ضروری می‌نماید:

← پی‌آمدهای شیوع عمل زنا


پیدایش این عمل زشت و شیوع آن بدون شک نظام خانواده و رابطه پدری و فرزندی را متزلزل می‌سازد. رابطه‌ای که نه‌تنها موجب شناخت اجتماعی است، بلکه ضامن حمایت کامل از فرزندان و باعث بقای نسل سالم در سایه محبت عمیق انسانی به شمار می‌آید. اگر بساط ازدواج و نکاح برچیده شود و عمل زشت زنا شایع گردد، فرزندان نامشروعی که در جامعه به وجود می‌آیند، در عالم بی‌هویتی ـ که طبعاً مورد حمایت هم قرار نمی‌گیرند ـ بزرگ می‌شوند. از این گذشته از عنصر محبت که نقش تعیین‌کننده‌ای در زندگی انسان دارد، محروم گشته و امنیت اجتماعی را مختل خواهند ساخت. به این ترتیب در جامعه‌ای که فرزندان نامشروع فراوان گردند، روابط اجتماعی که بر پایه روابط خانوادگی بنیان شده از اساس متزلزل می‌گردد.

← شیوع بدترین جنایات


این عمل ننگین، زمینه انواع برخورد و درگیری‌ها را در میان هوس‌بازان فراهم می‌سازد. تجربه نشان می‌دهد که در کنار انحرافات جنسی، بدترین جنایات اتفاق می‌افتد. به این صورت آسایش و امنیت اجتماعی در گردباد حوادث ناشی از کردار زشت هوس‌بازان، از بین می‌رود.

← شیوع بیماری‌های مقاربتی


تجربه و علم نشان می‌دهد که عمل زنا باعث اشاعه انواع بیماری‌های مقاربتی است و افراد زیادی از این راه سلامت خود را از دست داده و می‌دهند. به رغم تلاش‌های فراوانی که صورت گرفته، هنوز بشر از مبارزه با عواقب و آثار زیان‌بار این عمل عاجز مانده است.

← سقط جنین و قطع نسل


این عمل غالباً باعث سقط جنین و کشتن فرزندان و قطع نسل می‌گردد؛ زیرا زنان مبتلا به این عمل هرگز حاضر به نگهداری این‌گونه فرزندان نیستند. اصولاً وجود فرزندان مانع بزرگی بر سر راه ادامه اعمال شوم آنان می‌باشد، لذا همواره سعی می‌کنند آن‌ها را از سر راه بر دارند.

← آثار مثبت ازدواج


نکاح و ازدواج به عنوان یک سنت حسنه در طول تاریخ مورد مدح و ستایش نوع بشر بوده و هدف از آن تنها اشباع غریزه جنسی نیست؛ بلکه اشتراک در تشکیل زندگی، و اُنس روحی و آرامش فکری و تربیت فرزندان تعاون و هم‌یاری در همه ابعاد زندگی، به منظور حفظ بقای نوع و مشخص بودن نسل‌ها در آینده، همه از آثار ازدواج است که بدون اختصاص زن و مرد به یک‌دیگر و تحریم زنا، امکان‌پذیر نیست. (به این منبع رجوع شود: )

مراد از غریزه اختصاص و غیرت

[ویرایش]

پس غریزه اختصاص و غیرت، از عنایت‌ها و الطاف آفریننده است که برای حفظ بقای نوع، و حفظ حرمت خانواده و تربیت نسل صالح، در نهاد بشر همانند پاسدار امینی ایفای وظیفه می‌نماید. غریزه اختصاص یعنی هر زن و مردی تمایل فطری دارد که جفتش مختص به وی بوده و از شر اجنبی در امان باشد و این معنا همان غیرت است که سنت ازدواج در طول تاریخ مشروعیت آن را امضا کرده است. در پرتو غریزه اختصاص است که مردان دفاع از عِرض را واجب‌تر از دفاع از جان و مال خود دانسته، و چه‌بسا در مواردی جان خود را بر سر عرض و ناموس می‌گذارند.

شیوع زنا و کم شدن ازدواج

[ویرایش]

با شایع شدن عمل زنا، به تدریج میل و رغبت افراد به ازدواج ـ به عنوان راه طبیعی و مشروع اشباع غریزه جنسی ـ کمتر می‌شود. نادیده گرفتن غریزه طبیعی و غفلت انسان‌ها از غایت و هدف اصلی ازدواج، انسانیت را تهدید به نابودی می‌کند. آثار آن در جوامعی که زنا را آزاد گذاشته، کاملاً مشهود است و اگر فکری نشود و طرحی ‌اندیشیده نشود، به مرور زمان اشاعه این عمل، جامعه انسانی را نابود خواهد کرد.

← حدیثی از امام علی


در این قسمت، حدیثی از امام علی (علیه‌السلام) نقل می‌کنیم که می‌فرماید: از پیامبر گرامی اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله) شنیدم که فرمود: «در زنا شش اثر سوء است»، سه اثر آن در دنیا است که عبارت‌اند از: صفا و نورانیت را از انسان می‌گیرد، روزی را قطع می‌کند و تسریع در نابودی انسان‌ها می‌کند؛ اما سه اثری که در آخرت است: غضب پروردگار، سختی حساب و دخول ـ یا خلود ـ در آتش جهنم است».

نتیجه بحث

[ویرایش]

بنابراین با توجه به آثار شوم و عواقب زیان‌باری که بر این عمل شنیع مترتب است، حرمت آن از دیدگاه اسلام کاملاً مبرهن و آشکار می‌شود. چون اسلام به عنوان یک دین آسمانی برای هدایت بشر آمده است، در این راستا، سلامت نسل‌ها و قداست خانواده به عنوان رکنی از ارکان جامعه، اهمیتی خاص دارد؛ لذا برای تنظیم سالم روابط و حفظ حرمت خانواده و صالح بودن نسل بشر بر کنترل عادلانه و صحیح روابط مردان و زنان تأکید فراوان دارد. ارتکاب جرایمی (مانند زنا) که مخل به این روابط است، مشمول مجازات شدید حد شناخته شده است، تا کسی جرئت بی‌توجهی به سرنوشت خانواده و نسل آینده جامعه پیدا نکند و از مسیر صحیح اشباع غرایز بیرون نرود. حدودی مانند تازیانه و رجم به تعبیری مجازات شدید، موجب پیش‌گیری جدی از وقوع جرم ننگین زناست؛ زیرا احتمال مجازات فوق‌العاده شدیدی که در برابر زناکاران قرار داده شده، در روحیه غالب افراد مؤثر است و حالت تهدیدی آن می‌تواند در آن‌ها اثر بگذارد.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. طباطبایی (علامه) سیدمحمدحسین، ترجمه تفسیر المیزان، ترجمه سیدمحمدباقر موسوی همدانی، ج۱۳.
۲. محمدی گیلانی، محمدی، حقوق کیفری در اسلام، (تهران، المهدی) چ۲، ۱۳۶۲ش.
۳. احمدی ابهری، سیدمحمدعلی، اسلام و دفاع اجتماعی، (قم، دفتر تبلیغات اسلامی، حوزه علمیه قم) ۱۳۶۷ش.
۴. فیض، علی‌رضا، مقارنه و تطبیق در حقوق جزای عمومی اسلام (تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) چاپ، ۱۳۷۹ش.
۵. ناصر مکارم شیرازی و همکاران، تفسیر نمونه، ج۱۲ (تهران، دارالکتب الاسلامیه) چ۱۷، ۱۳۷۸ش.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۲، ص۱۰۲-۱۰۴، ذیل آیه شریفه ۱۵۰ سوره نساء.    
۲. طباطبایی، سیدمحمدحسین، ترجمه تفسیر المیزان، ج۱۳، ص۱۲۳ ۱۱۸، ترجمه سیدمحمدباقر موسوی همدانی، قم، دفتر انتشارات اسلامی.    
۳. فرقان/سوره۲۵، آیه۶۸.    
۴. ممتحنه/سوره۶۰، آیه۱۲.    
۵. نور/سوره۲۴، آیه۲ و ۳.    
۶. اسراء/سوره۱۷، آیه۳۲.    
۷. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۲، ص۱۰۲-۱۰۴، ذیل آیه شریفه ۱۵۰ سوره نساء.    
۸. طباطبایی، سیدمحمدحسین، ترجمه تفسیر المیزان، ج۱۳، ص۱۲۳ ۱۱۵، ترجمه سیدمحمدباقر موسوی همدانی، قم، دفتر انتشارات اسلامی.    
۹. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۲، ص۱۰۲-۱۰۴، ذیل آیه شریفه ۱۵۰ سوره نساء.    
۱۰. طباطبایی، سیدمحمدحسین، ترجمه تفسیر المیزان، ج۱۳، ص۱۲۳ ۱۱۸، ترجمه سیدمحمدباقر موسوی همدانی، قم، دفتر انتشارات اسلامی.    
۱۱. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۲، ص۱۰۲-۱۰۴، ذیل آیه شریفه ۱۵۰ سوره نساء.    
۱۲. طباطبایی، سیدمحمدحسین، ترجمه تفسیر المیزان، ج۱۳، ص۱۲۳ ۱۱۸، ترجمه سیدمحمدباقر موسوی همدانی، قم، دفتر انتشارات اسلامی.    
۱۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۲، ص۱۰۲-۱۰۴، ذیل آیه شریفه ۱۵۰ سوره نساء.    
۱۴. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع‌البیان، ج۶، ص۶۳۸، بیروت، دارالمعرفة، چ۲، ۱۴۰۸ق/ ۱۹۸۸م.    
۱۵. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۲، ص۱۰۴ ۱۰۵.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «فلسفه تحریم زنا»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۲/۰۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار