فلسفه آفرینش بیابانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:فلسفه آفرینش، هدف از خلقت، حکمت خداوند.
پرسش:چرا خداوند خشکی و بیابان را آفرید؟
پاسخ :برای پاسخ به این سوال باید به چند نکته توجه کرد:


نکته اول

[ویرایش]

خداوند هر چیزی را که آفرید، اعم از آسمان و زمین، کوه ها و دریاها، جنگل ها و بیابان ها و... همه را براساس فواید و مصالحی آفرید. آفرینش آنها به حق بوده و هیچ گونه باطلی در آن راه نیافته، ولی بشر از درک این مصالح عاجز است، اگر جنگل ها و دریاها برای انسان دارای فایده قابل لمس و مشاهده است، بیابان و کویر نیز می تواند چنین باشد.

نکته دوم

[ویرایش]

وانگهی کره زمین در طول حیات خود، به یک شکل نبوده، بلکه دوره های مختلف اقلیمی را پشت سر گذاشته، بیشتر کره زمین روزی در زیر اقیانوس ها و دریاها بوده و به مرور زمان به خشکی تبدیل شده است.

نکته سوم

[ویرایش]

چه جنگل ها و طبیعت سر سبز که به دست همین بشر به نابودی کشیده شده و امروز به سرزمینی خشک و بیابانی تبدیل شده است. نیز بیابان های خشکی که به همت افراد پر تلاش به مزارع سرسبز و باغ های پر محصول تبدیل شده است.

نکته چهارم

[ویرایش]

امروزه به برکت پیشرفت علم و تکنولوژى، مى‌ توان از بیابان ها و کویرها بهره ‌بردارى کرد، اگر با یک برنامه ‌ریزى صحیح از آنها استفاده شود، تأثیر به سزایى در اقتصاد منطقه و کل کشور هم از لحاظ اشتغال زایى و هم بالا رفتن سطح زندگى مردم خواهد داشت و شهرهاى صنعتى، زنجیروار به دور کویرها ایجاد خواهند شد و تمدن صنعتى پیشرفته به جاى تمدن کشاورزى در گذشته به وجود خواهد آمد. گذشته از این، کویرها و بیابان‌ها در همه جای دنیا، به ویژه در ایران -به عنوان عوارض طبیعى نامساعد- از جاذبه‌ هاى مهم توریستى به حساب می آیند.

نکته پنجم

[ویرایش]

همان گونه که در خلقت انسان ها تفاوت و گوناگونی وجود دارد، و خداوند از تفاوت در خلقت انسان هدفی را دنبال می کرد، در خلقت زمین نیز این گونه است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. "ما آسمان و زمین، و آنچه را در میان آنهاست از روی بازی نیافریدیم"!، سوره انبیاء/۲۱، آیه۱۶.    
۲. ر.ک:کردوانی، پرویز، جاذبه های گردشگری بیابان ها و کویرهای ایران، سایت راسخون.    
۳. "و از آیات او آفرینش آسمانها و زمین، و تفاوت زبانها و رنگهای شماست در این نشانه‌ هایی است برای عالمان"!، سوره روم/۳۰، آیه۲۲.    
۴. "مسلماً در آفرینش آسمانها و زمین، و آمد و رفت شب و روز، نشانه ‌های (روشنی) برای خردمندان است"،سوره آل عمران/۳، آیه۱۹۰.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار