فلسطینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: فلسطین، اسرائیل، صهیونیست‌.
پرسش: آیا فلسطین سرزمین اصلی اسرائیل است؟
پاسخ: یهودیان و صهیونیست‌ها اولین ساکنین فلسطین نبودند؛ بلکه زمانی بسیار طولانی، قبل از این‌که آنها به این سرزمین بیایند، فلسطین دارای سکنه بود. در ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد، اقوام سامی از قلب حجاز به‌سوی سرزمین‌هایی (مانند فلسطین) کوچ نموده و اقوامی چون اعراب کنعانی در فلسطین سکنی گزیدند و اولین ساکنین شناخته شده در فلسطین، کنعانی‌ها بودند. حدود هزار سال پیش از میلاد، اقوامی به نام فلسطینی که از دریای «اژه» آمده بودند، به این ناحیه راه یافته و جای کنعانیان را گرفتند. مدت‌ها پس از مهاجرت فلسطینی‌ها و کنعانیان به سرزمین فلسطین، قوم بنی‌اسرائیل، همراه حضرت موسی ـ علیه‌السلام ـ در فلسطین سکونت کردند. بنابراین سرزمین فلسطین، سرزمین اصلی یهودیان و صهیونیست‌ها نبوده است.


سرزمین فلسطین

[ویرایش]

سرزمینی که امروزه صهیونیست‌ها آن را «اسرائیل» نامیده‌اند، سرزمین فلسطین است. فلسطین، از‌آن‌رو که گذرگاه مهمی برای اتصال سه قاره اروپا، افریقا و آسیاست، پیوسته در طول تاریخ در معرض تهاجم امپراتورها و سرداران جنگی بوده و آنها همواره برای تسلط بر شهرهای بندری و راه‌های تجاری فلسطین تلاش می‌کردند. از قرن دوم هجری قمری به بعد ساکنان فلسطین عموماً اعرابی بوده‌اند که زبان و فرهنگ مشترک داشته‌اند.
پس از ظهور اسلام و آمدن خاتم پیامبران حضرت محمد مصطفی صلی‌الله‌علیه‌وآله، اگرچه اجتماعات کوچکی از یهودیان و مسیحیان در این سرزمین بر دین خود باقی ماندند، اما به‌تدریج اکثر مردم فلسطین که از جمله آنان یهودیان بودند، مسلمان شدند.
فلسطین در طول سالیان دراز و در جنگ‌هایی که صورت می‌گرفت، بین قدرت‌های دنیا، دست به دست می‌شد تا این‌که در زمان خلیفه دوم، به دست نیروهای اسلام افتاد.
[۱] سرزمین اسلام (شناخت کشورهای اسلامی و نواحی مسلمان نشین جهان)، ص ۱۱۶.


یهودیان و ساکنان فلسطین

[ویرایش]

یهودیان (که نام دیگر آنان بنی‌اسرائیل بوده و از نسل حضرت یعقوب علیه‌السلام می‌باشند ) و صهیونیست‌ها، اولین ساکنین فلسطین نبودند، بلکه زمانی بسیار طولانی، قبل از این‌که آنها به فلسطین بیایند این سرزمین دارای سکنه بود، و از سابقه تمدن ده هزار ساله برخوردار است. در ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد، اقوام سامی از قلب حجاز به‌سوی مصر، عراق، سوریه، لبنان و فلسطین کوچ نموده و اقوامی چون اعراب کنعانی در فلسطین سکنی گزیدند و اولین ساکنین شناخته شده در فلسطین، کنعانی‌ها، مردمانی شهرنشین و دارای تمدنی پیشرفته، بودند، حدود دو قرن قبل از میلاد، دولتی تحت عنوان «کنعانیه» را در آنجا تأسیس نمودند.
حدود هزار سال پیش از میلاد، اقوامی به نام فلسطینی که از دریای «اژه» آمده بودند، به این ناحیه راه یافته و جای کنعانیان را گرفتند. مدت‌ها پس از مهاجرت فلسطینی‌ها و کنعانیان به سرزمین فلسطین، قوم بنی‌اسرائیل، همراه حضرت موسی علیه‌السلام در فلسطین سکونت کردند. بعدها حضرت داوود علیه‌السلام و حضرت سلیمان علیه‌السلام، دولت‌هایی در این سرزمین به وجود آوردند.
[۲] هنری کتان، فلسطین و حقوق بین‌الملل، ترجمه فدائی عراقی، غلام‌رضا، ص ۱۳، انتشارات امیرکبیر، تهران، چاپ دوم، ۱۳۶۸ش.
[۳] گلی زواره، غلام‌رضا، سرزمین اسلام (شناخت کشورهای اسلامی و نواحی مسلمان‌نشین جهان)، ص ۱۱۶، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ۱۳۷۷ش.
[۴] و به این مطلب، تورات نیز در (سفر اعداد، باب ۳۴، آیه ۱؛ و باب ۳۵، آیه ۱۰) تصریح دارد.
[۵] و به این مطلب، تورات نیز در (در سفر خروج، باب ۳، آیه ۱۷) تصریح دارد.


قوم بنی‌اسرائیل و صهیونیسم

[ویرایش]

قوم بنی‌اسرائیل، بیشتر از هر امتی به پیامبرانشان ظلم و ستم کرده و اعتنا به سخنان آنها ننموده و آنان را به شهادت می‌رساندند و در اثر همین ظلم و ستم‌ها، به نقاط مختلف دنیا پراکنده می‌شدند که بعداً جنبش و سازمانی به نام صهیونیست جهانی، در سال ۱۸۹۷ میلادی ـ حدود صد و بیست سال پیش ـ در بال سوئیس توسط دویست و چهل نفر از سران یهود، از کشورهای مختلف، تشکیل شده و ادعای مالکیت سرزمین فلسطین را داشته و خواهان تشکیل دولت یهود در فلسطین هستند

هدف از تشکیل صهیونیسم

[ویرایش]

به‌طور‌کلی نفس اصول صهیونیسم و هدف آنان، ساختن یک مذهب و یک ملت و یک دولت از یهودیت است و می‌کوشد تا تمام یهودیان دنیا را با توسل به جنگ‌های توسعه طلبانه، در سرزمین فلسطین گرد هم آورد؛ زیرا براساس منطق عقل و قوانین جهانی، می‌توان بدون جنگ و زور و کشتار در جایی زندگی کرد و نباید به‌خاطر زندگی طولانی مدت در یک سرزمین ادعای مالکیت آن سرزمین را کرده و آن را متعلق به ساکنین اصلی آنان ندانست. در‌حالی‌که صهیونیست‌ها به‌خاطر این‌که عده‌ای از یهودیان در مدت طولانی در سرزمین فلسطین زندگی کرده‌اند و در آنجا پیامبرانشان برای هدایت آنان فرستاده شده بودند، ادعای مالکیت فلسطین را با جنگ و کشتار مسلمانان داشته و برخلاف منطق عقل و تمام قوانین حقوق بشر عمل می‌کنند، و همین نشانگر هدفی غیر از وطن دوستی است.

نتیجه بحث

[ویرایش]

بنا بر آنچه گفته شد، سرزمین فلسطین، سرزمین اصلی یهودیان و اسرائیل و صهیونیست‌ها نبوده، و آنها آنجا را غصب کرده و برای همین به کشتار مردم فلسطین می‌پردازند و در ادعای خود حق نمی‌گویند؛ البته فلسطین متعلق به تمام مردم آن اعم از مسلمانان، یهود، نصارا و ... است؛ اما نه این‌که مانند صهیونیست‌ها به کشتار مردم فلسطین پرداخته تا در آنجا ملت و مذهبی جدید بنا کنند؛ از‌این‌رو برخی یهودیانی که در کشورهای دیگر یا در خود فلسطین زندگی می‌کنند، بارها اعتراض به جنایت‌های اسرائیل و صهیونیست‌ها کرده‌اند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سرزمین اسلام (شناخت کشورهای اسلامی و نواحی مسلمان نشین جهان)، ص ۱۱۶.
۲. هنری کتان، فلسطین و حقوق بین‌الملل، ترجمه فدائی عراقی، غلام‌رضا، ص ۱۳، انتشارات امیرکبیر، تهران، چاپ دوم، ۱۳۶۸ش.
۳. گلی زواره، غلام‌رضا، سرزمین اسلام (شناخت کشورهای اسلامی و نواحی مسلمان‌نشین جهان)، ص ۱۱۶، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ۱۳۷۷ش.
۴. و به این مطلب، تورات نیز در (سفر اعداد، باب ۳۴، آیه ۱؛ و باب ۳۵، آیه ۱۰) تصریح دارد.
۵. و به این مطلب، تورات نیز در (در سفر خروج، باب ۳، آیه ۱۷) تصریح دارد.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : جغرافیای اسلامی | فلسطین
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار