فضیلت زیارت امام رضاذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: زیارت امام رضا، معصومان، پیامبر.

پرسش: فضیلت زیارت امام رضا (علیه‌السّلام) و زمان‌های آن چیست؟


روایات ثواب زیارت امام رضا

[ویرایش]

روایات بسیاری از پیامبر و معصومان (علیه‌السّلام) درباره ثواب زیارت امام رضا (علیه‌السّلام) گزارش شده است. این روایات شیعیان را به زیارت آن امام غریب در خراسان ترغیب می‌کند. با نگاهی به مجموعه روایات مربوط به ثواب زیارات معصومان، درمی‌یابیم بیشترین روایاتِ ترغیب به زیارت، پس از روایات زیارت امام حسین (علیه‌السّلام)، مربوط به زیارت امام رضا (علیه‌السّلام) است. در این روایات آمده است که اگر زائر حرم رضوی عارف به حق امام و مطیع آن حضرت باشد، خداوند در مقابل این زیارت پاداش‌های بسیاری را برای وی فراهم خواهد آورد.

← پاداش‌ زیارت امام رضا


برخی از این پاداش‌ها عبارت‌اند از: بخشش گناهان قدیم و جدید، ثواب شهدای بدر، ثواب یک میلیون حج، رفتن به بهشت، برآورده شدن حاجت‌ها و فریادرسی امام رضا (علیه‌السّلام) در سه موقف ترسناک قیامت: هنگامی که کتاب‌ها (نامه‌های اعمال) به دست‌های راست و چپ داده می‌شوند، در هنگام عبور از صراط و به هنگام سنجش اعمال.

← روایت از امام جواد


فردی از امام جواد (علیه‌السّلام) پرسید که حج واجبش را انجام داده است ولی دوباره توفیق حج یافته است؛ حال بهتر است به حج برود یا به زیارت امام رضا (علیه‌السّلام)؟
امام جواد (علیه‌السّلام) فرمود: برتر آن است که به خراسان برود و بر پدرم حضرت ابی‌الحسن سلام دهد و آن جناب را زیارت کند و شایسته است که این زیارت را در رجب انجام دهد....
در روایتی دیگر، امام جواد (علیه‌السّلام) به ایوب بن نوح فرمود: کسی که قبر پدرم را در طوس زیارت کند، خداوند گناهان قدیم و جدیدش را می‌آمرزد و هنگامی که روز قیامت شود، منبری برای زائر پدرم، در مقابل منبر رسول اللَّه (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نصب می‌شود تا مردم از حساب فارغ شوند.
ایوب بن نوح وقتی این سخن را از امام نهم شنید، سال بعد از کوفه به خراسان رفت و مرقد مطهر امام هشتم (علیه‌السّلام) را زیارت کرد. یکی از شیعیان که او را دید و قبلاً این روایت را از وی شنیده بود، پرسید: ایوب! برای چه این همه راه آمدی؟ ایوب پاسخ داد: آمده‌ام به دنبال منبر!
گفتنی است که بهترین وقت‌ها برای زیارت امام رضا (علیه‌السّلام) ماه رجب، بیست و سوم ذیقعده و بیست و پنجم ذیقعده (روز دحو الارض) است.
[۲] قمی، شیخ عباس، مفاتیح الجنان، بخش اعمال ماه‌ها.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابن‌قولویه، جعفر بن محمد، کامل الزیارات، ص۳۰۳-۳۰۸.    
۲. قمی، شیخ عباس، مفاتیح الجنان، بخش اعمال ماه‌ها.


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «فضیلت زیارت امام رضا» تاریخ بازیابی۱۳۹۷/۸/۳۰.    


رده‌های این صفحه : امام رضا | زیارت
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار