فشار جنسی و یاری نمازذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: فشار جنسی، نماز خواندن، دعا، کنترل غریزه، غریزه جنسی.

پرسش: وقتی انسان از نظر جنسی در فشار است، نماز خواندن چه حکمی دارد؟ آیا دعای خاصی جهت برطرف شدن این حالت وجود دارد؟

پاسخ:احتمالات

[ویرایش]

پرسشگر گرامی سؤال شما مبهم است؛ به همین دلیل دو احتمال را که در این زمینه مطرح می‌شود، بررسی می‌کنیم:

← نماز خواندن


اگر منظور این است که اگر جنب شدند نباید نماز بخوانند، باید عرض کنیم در صورت جنابت اگر شخص بتواند و وقت داشته باشد باید غسل کند و نمازش را بخواند و اگر وقت غسل نداشته باشد، باید تیمم بدل از غسل کند و نمازش را بخواند؛ ولی چنانچه منظور شما توضیحاتی در ارتباط با نماز است، در زمانی که انسان تحت فشار غریزه جنسی است، باید عرض کنم غریزه جنسی یک مسئله طبیعی است که خداوند در درون انسان قرار داده است؛ درصورتی‌که آن نیاز برآورده نشود، می‌تواند از موارد خطرناک و چالش‌برانگیز در سلامت اخلاقی و دینی مردم خصوصاً جوانان باشد. حال اگر کسی بخواهد از این چالش به سلامت درگذرد، باید به تقویت بنیان‌های اعتقادی و ایمانی خود بپردازد. از جمله مواردی که می‌تواند انسان را در این زمینه کمک نماید، نماز است که قرآن کریم در این باره صراحت کامل دارد، آنجا که می‌فرماید: «ان الصلاة تنهی عن الفحشاء والمنکر»؛ یعنی به درستی که نماز باز می‌دارد از فحشا و منکر.

← کنترل غریزه


همان‌طور که اشاره شد، وجود غریزه جنسی یک امر کاملاً طبیعی است که باید راه صحیح برخورد با آن را بدانیم.
راه اولیه و اصلی که خداوند در پاسخ‌گویی به این غریزه معرفی کرده، ازدواج است. سنین حدود ۱۸-۱۷ سال سن مناسبی برای ازدواج دخترها می‌باشد که اگر شخص مناسبی از آن‌ها خواستگاری کرد، نباید سریعاً رد کرد؛ بلکه حتماً به سنجیدن شرایط و تحقیق در مورد خواستگار بپردازند و چنان‌چه مناسب بود به او جواب مثبت دهند و چنان‌چه زمینه ازدواج فراهم نباشد و غریزه جنسی هم انسان را تحت فشار قرار داده باشد، می‌توان اقداماتی جهت کنترل و کاهش غریزه انجام داد که به اختصار اشاره می‌کنم:

←← استعانت از پروردگار متعال


انسان به اعتقاد به این‌که همه چیز در دست خداوند متعال است و پروردگار قادر بر همه چیز است، از او بخواهد که توان و تحملی به او عطا کند که بتواند مسلط بر تمام امیال و غرایزش شود.این درخواست می‌تواند با زبان عامیانه ولی با دلی صاف باشد یا می‌توان دو رکعت نماز خواند و از خدا طلب حاجت کرد و می‌تواند با دعاها و اذکار خاص این درخواست را در درگاه حضرت حق مطرح کرد؛ مثلاً برای رفع وسوسه‌های شیطانی می‌توان از ذکر «لا حول ولا قوة الاّ باالله العلیّ العظیم» کمک گرفت و حتی برای جلوگیری از وسوسه‌هایی که انسان‌های شیطان‌صفت ایجاد می‌کنند، از ذکر صلوات بر حضرت رسول (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) کمک گرفت: «اللهم صلی علی محمد و آل محمد».

←← برنامه‌ریزی برای کار مداوم


اوقات فراغت زیاد زمینه پرورش و بروز نیروی جنسی را فراهم می‌کند؛ ولی چنان‌چه برنامه‌ای متناسب با توانایی‌هایتان و فراگیر تمام اوقات داشته باشید تا حدود زیادی می‌توانید این غریزه را کنترل کنید و مجال بروز را از آن بگیرید.

←← روزه گرفتن


روزه گرفتن که از دستورات حضرت رسول (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) است و در کاهش نیروی جنسی بسیار مؤثر است و اگر نمی‌توانید روزه بگیرید، حداقل وعده‌های غذایی خود را کم کنید یا حجم غذایی را کاهش دهید.

←← پرهیز از خوردن غذاهای محرک


از خوردن مواد مقوی و تحریک‌کننده چون خرما، پیاز، فلفل و.... خودداری کنید.

←← دوری از دوستان ناباب


از معاشرت با دوستان ناباب پرهیز کنید.

←← پرهیز از تصاویر مستهجن


از دیدن صحنه‌ها، تصاویر و فیلم‌های مستهجن به‌شدت پرهیز کنید.

←← پوشیدن لباس‌های مناسب


از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید.

←← ورزش کردن


ورزش و فعالیت‌های بدنی را در برنامه خود داشته باشید.

←← پرهیز از نگاه به نامحرم


به نامحرم نگاه نکنید و قسمت‌های پوشیده و باز او برایتان یکسان باشد.

←← دوری از خیال‌پردازی‌های جنسی


از خیال‌پردازی‌های جنسی جداً دوری کنید.

←← پرهیز از گفت‌و‌شنودهای جنسی


از گفت‌و‌شنودهایی که محتوای جنسی دارند، دوری کنید.
تذکر: نکات بیان‌شده به صورت کلی است؛ چراکه تا حدودی از سؤالتان مبهم بوده در صورتی که باز هم سؤالی داشتید، با ما مکاتبه کنید.

منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «فشار جنسی و یاری نماز»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۱۲/۱۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار