فشار جنسیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: فشار جنسی، دوری از خدا.

پرسش: دختری ۱۶ ساله هستم که از نظر جنسی در فشارم. همین عامل باعث شده که احساس دوری از خدا بکنم و تمایلی هم به ازدواج در این سن ندارم. مرا راهنمایی کنید

پاسخ:علت احساس دوری از خدا

[ویرایش]

در نامه خود از فشار جنسی نام بردید و گفتید که این فشار باعث ایجاد «احساس دوری از خدا» در شما شده است. بر فرض صحت این امر ـ چون گاهی احساس دوری از خدا عوامل دیگری دارد؛ ولی به توهم فشار جنسی عامل آن شناخته می‌شود ـ که فشار جنسی باعث ایجاد این احساس شده است، باید بگوییم که این احساس، یا به خاطر ارتکاب گناهی که این فشار جنسی شما را مجبور به انجام آن کرده، می‌باشد و یا این‌که بدون ارتکاب هیچ گناهی این احساس در شما ایجاد شده است.به هرحال خود شما بهتر می‌دانید.

← ارتکاب گناه


از همین رو اگر گناهی مرتکب شده‌اید، می‌توانید با توبه و استغفار به درگاه الهی و تصمیم به عدم ارتکاب به آن نه‌تنها این احساس دوری از خدا را از خود بیرون کنید، بلکه در شما یک حالتی ایجاد خواهد شد که فکر می‌کنید دوباره متولد شده‌اید؛ یعنی شما بعد از توبه و آشتی با خدا، او را بیش‌تر از هر زمان دیگر در کنار خود احساس می‌کنید.

← عدم ارتکاب گناه


اما اگر این احساس، بدون ارتکاب گناه، برای شما پدیدار شده، باید گفت این احساسِ مردودی است؛ چراکه نیاز جنسی، یک نیاز فطری است و همه انسان‌ها، حتی صالح‌ترین افراد روی زمین دارای این نیازند و این نیاز نیز آن‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد و این دلیل نمی‌شود که آن‌ها خود را از خدا دور بدانند. این نیاز مانند دیگر نیازهای انسان ـ مثل نیاز به غذا، نیاز به محبت، ... ـ یک نیاز مشروع و لازم برای زندگی است و نبود آن خسرانی برای فرد و جامعه بشری است؛ اما در برابر این نیاز و فشار آن، باید راه حل منطقی پیش گرفت که در انتها، به بعضی از این راه‌ها اشاره‌ای مختصر خواهیم نمود.

بروز احساسات مذهبی

[ویرایش]

از طرف دیگر این سنی که شما در آن هستید، چون زمان درخشش احساسات مذهبی شماست، هر چیزی می‌تواند در بروز احساسات مذهبی شما مانع جلوه کند و اتفاقاً شیطان نیز قویاً از این فرصت استفاده می‌کند. شما باید دقت کنید این احساسی که شما از آن سخن می‌گویید، نوعی وسوسه شیطان نباشد.
احساسات مذهبی یا عشق به خدا به عقیده برخی روان‌شناسان مثل «استانلی‌هال» در حدود ۱۶ سالگی پدیدار می‌شود؛
[۱] قائمی، علی، شناخت، هدایت و تربیت، ص۱۱۲، تهران، انتشارات امیری، چاپ هفتم، ۱۳۷۸.
یعنی از ویژگی‌های سن نوجوانی و جوانی همین بروز و ظهور احساسات مذهبی است، این احساس در نزد دختران بیش‌تر است و حتی بیش‌تر از بزرگ‌سالان به مذاهب ابراز علاقه می‌کنند؛ اما درست در همین زمان و در همین سن، جوان قدم به مرحله‌ای می‌گذارد که اوج طوفان غریزه جنسی است و این غریزه انسان را ـ اگر سُست باشد ـ به شدت به سوی خود می‌کشد و شیطان نیز آن را با رنگ و لعاب برای جوان زیبا جلوه می‌دهد. در این هنگام است که جوان بین دو احساس گیر افتاده و باید یکی را انتخاب کند، ارضای میل جنسی و دوری از خدا یا نزدیکی به خدا و دوری جستن از تمایلات جنسی، در این موقع است که اگر ‌اندکی جوان به ارضای تمایلات جنسی خود در غیر مسیر شرعی‌اش فکر کند، احساس می‌کند که از خدا دور شده است.

← ترسیم احساس مثبت در ذهن


بنابراین همان‌طور که گفته شد اگر خطایی از شما سر نزده است، هرگز این احساس دوری را به خود راه ندهید؛ چراکه شیطان از همین راه ضربه می‌زند. شما با شرکت در مجالس و اجتماعات مذهبی، دوستی با افرادی که تقید به مذهب دارند، ترک دوستان منحرف و ... سعی کنید احساس مثبتی از خود در ذهن ترسیم کنید.

← نگرش منفی به غریزه جنسی


علت دیگری که احتمالاً منجر به ایجاد این احساس می‌شود، می‌تواند نوع نگرش شما به غریزه جنسی باشد چون زیاد پیش آمده ـ مخصوصاً در میان خانم‌ها ـ که به مسائل جنسی نگاهی پست و حیوانی دارند و احساس می‌کنند این غریزه جنسی یک غریزه است حیوانی و پست و باید از آن شدیداً دوری جست، این نوع برداشت بعد از ازدواج، اثرات منفی بسیاری بر زندگی گذاشته و حتی گاهی هم منجر به طلاق شده است.
این نگاه باید اصلاح شود. خداوند هر چه آفریده است برای خیر و صلاح ما آفریده و همه آفریده‌های خدا نعمت است؛ اما آن‌چه مهم است، روش استفاده ما از آن نعمت‌هاست، غریزه جنسی نعمتی است الهی و حتی شاید بتوان گفت که یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌های الهی است که در صورت استفاده صحیح آن و عدم افراط و تفریط، فواید بزرگی را به دنبال دارد. آری اگر استفاده افراطی از این نعمت داشته باشیم، دیگر تفاوتی با حیوانات نداریم.

راه رهایی از فشار جنسی

[ویرایش]

تنها راه رهایی از فشار جنسی و ارضای سالم آن، ازدواج کردن است و هر راه دیگری که در پیش گرفته شود، در نهایت ضررهای فردی و اجتماعی زیادی را به دنبال خواهد داشت؛ اما پیش شرط ازدواج تنها بلوغ جنسی نیست، انسان باید به بلوغ فکری، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و ... هم رسیده باشد، شما که تمایلی به ازدواج ندارید یا شاید امکان ازدواج به هر دلیلی برای شما وجود نداشته باشد، باید با تکیه بر ایمان و مجهز شدن به نیروی تقوا و دیانت، به مهار نفس پرداخته و خدا را در همه حال و در همه جا ناظر بدانی.
خداوند در قرآن می‌فرمایند: «الم یعلم بانَّ الله یری؛ آیا نمی‌دانید که خدا در همه حال ناظر است».

← توجه به عاقبت کار


از دیگر سو باید به عاقبت کار ‌اندیشه کنی و پاکی نفس را با لذات زودگذر از دست ندهی و نباید فراموش کنی که لازمه زندگی پاک و سعادتمندانه، خویشتن‌داری و تحمل برخی سختی‌هاست.
خداوند متعال می‌فرماید: «آنان که زمینه ازدواج ندارند، باید عفت و تقوا پیشه کنند تا خداوند آنان را از فضل خود بی‌نیاز سازد».

راه‌های دیگر

[ویرایش]

از دیگر راه‌های جلوگیری از فشار جنسی، کم کردن زمینه‌های فردی و درونی تحریک جنسی است که از آن جمله می‌توان از روزه گرفتن، حفظ قرآن، حضور در مجالس مذهبی و معنوی، اشتغال به کارهای علمی و فنی، ورزش و تفریح سالم و سرگرم‌کننده و ... نام برد که البته این موارد تا حدود زیادی برای رسیدن به این هدف کمک می‌کند؛ به شرط آن‌که از مجالس و محافل فاسد و دوستان ناباب و امور شهوت‌انگیز اجتناب شود.
کنترل نگاه، رعایت حریم در روابط زن و مرد، قرار دادن حدومرزی در نوع لباس پوشش، طرز برخورد، روش رفتار و حتی چگونگی راه رفتن باعث کُند شدن فشار جنسی می‌شود.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. شناخت، هدایت و تربیت، علی قائمی، چ۷، تهران، انتشارات امیری، م ۱۳۷۸ ش.
۲. جوانان در طوفان غرایز، همت سهراب‌پور، چ۲، قم، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی، ۱۳۷۹ ش.
۳. بحران‌ها و درمان‌ها در دوره بلوغ، محمدناصر انتصاری، چ۱، قم، انتشارات گرگان، ۱۳۸۲ ش.
۴. دنیای نوجوان، دکتر محمدرضا شرفی، نشر منادی تربیت.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. قائمی، علی، شناخت، هدایت و تربیت، ص۱۱۲، تهران، انتشارات امیری، چاپ هفتم، ۱۳۷۸.
۲. علق/سوره۹۶، آیه۱۴.    
۳. نور/سوره۲۴، آیه۳۳.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «کنترل شهوت و هوای نفس»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۱۲/۱۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار