فحشاءذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: فحشا، اشاعه فحشا.

پرسش: منظور از «اشاعة فحشاء» که در قرآن بیان شده چیست؟ آیا این همه «فحشاء» که در جامعه اتفاق افتاده، همان است که قرآن می‌گوید، از قبیل: غیبت، تهمت، افتراء، بدگویی‌ها و..؟

پاسخ: نشر دادن زشتی را اشاعه فحشاء گویند. در قرآن کریم، دوست‌داران اشاعه فحشا در میان مؤمنان به عذاب دردناک الهی تهدید شده‌اند.


آیه ۱۹ سوره نور

[ویرایش]


قرآن کریم می‌فرماید: «إِنَّ الَّذِينَ يُحِبُّونَ أَن تَشِيعَ الْفَاحِشَةُ فِي الَّذِينَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ»؛ کسانی که دوست دارند زشتی‌ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد، عذاب دردناکی برای آن‌ها در دنیا و آخرت است.

معنای فحشاء

[ویرایش]

کلمة «فحش» و «فحشاء» و «فاحشه» به معنای هرگونه رفتار و گفتاری است که زشتی آن بزرگ باشد؛

فحشا در قرآن

[ویرایش]

ولی در قرآن کریم، کلمه «فاحشه» یا «فحشا» غالباً در موارد انحرافات جنسی و آلودگی ناموسی به کار رفته است و گاهی نیز در معنای وسیع نیز استعمال شده است؛ چنان‌که خداوند می‌فرماید: «وَالَّذِينَ يَجْتَنِبُونَ كَبَائِرَ الْإِثْمِ وَالْفَوَاحِشَ»؛ کسانی که از گناهان بزرگ و از اعمال زشت و قبیح اجتناب می‌کنند.
منظور قرآن از «اشاعه فحشا» هرگونه رفتار و گفتاری است که زشتی آن بزرگ باشد و اشاعه فحشاء منحصر در تهمت، دروغ، غیبت، افترا، بدگویی و.. نیست؛ بلکه این موارد و تمام موارد زشت و گناه‌آلود از مصادیق اشاعه فحشاء می‌باشند و هرگونه کمک به ترویج و توسعه زشتی و گناه نیز محکوم و گناه است. قرآن کریم این عمل را در آیه مذکور محکوم و ممنوع کرده است و به مروّجان و اشاعه‌دهندگان فحشاء، وعده عذاب دردناک در دنیا و آخرت داده شده است.

عذاب دنیا

[ویرایش]

منظور از عذاب دردناک در دنیا ممکن است همان حدود، تعزیرات شرعیه و عکس‌العمل‌های اجتماعی و آثار شوم فردی آن‌ها باشد که در دنیا دامن‌گیر مرتکبین این اعمال شود.

عذاب آخرت

[ویرایش]

و عذاب دردناک قیامت نیز دوری از رحمت خدا و خشم و غضب الهی و آتش دوزخ است.

اشاعه فحشاء

[ویرایش]

حضرت موسی بن جعفر - علیه السلام- می‌فرماید: «گوش و چشم خود را در مقابل برادر مسلمانت تکذیب کن، حتی اگر پنجاه نفر سوگند خوردند که او کاری کرده و او بگوید نکرده‌ام از او بپذیر و از آنها نپذیر، هرگز چیزی که مایة عیب و ننگ او است و شخصیتش را از میان می‌برد در جامعه پخش مکن که از آن‌ها خواهی بود که خداوند دربارة آن‌ها فرموده: «کسانی که دوست می‌دارند زشتی‌ها در میان مؤمنان پخش شود عذاب دردناکی در دنیا و آخرت دارند.»

منابع

[ویرایش]

۱. محسن قرائتی، گناه‌شناسی، تهران، انتشارات پیام آزادی.
۲. ابوطالب تجلیل، ارزش و ضد ارزش در قرآن، قم، انتشارات اسلامی وابسته به جامعة مدرسین حوزه.
۳. محمدتقی مصباح یزدی، اخلاق در قرآن، در سه مجلد، قم انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره).
۴. دکتر عباس طاهر، گناه از نگاه قرآن، ترجمة حمید رضا آژیر، مشهد، انتشارات آستان قدس رضوی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نور/سوره۲۴، آیه۱۹.    
۲. راغب اصفهانی، مفردات الفاظ القرآن، بیجا، دارالکاتب العربی، ص۶۲۶.    
۳. شوری/سوره۴۲، ایه۳۷.    
۴. طباطبایی، سید محمدحسین، المیزان، ج۱۵، ص۹۳.    
۵. عروسی حویزی، علی بن جمعه، نور الثقلین، ج۳، ص۵۸۲.    


منبع

[ویرایش]

سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «فحشا»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۰۹/۲۴.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار