فایده علم آموزیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:علم آموزی، طلب علم.
پرسش :منفعت و فایده برای دنیا و آخرت ما از اینکه دانش و فن آوری را یاد بگیریم چیست؟
پاسخ :


جایگاه علم آموزی در اسلام

[ویرایش]

دین اسلام ، فراگیری علم و دانش را عاملی برای رشد، پویایی و تعالی جامعه برشمرده است. از پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) نقل شده است:علم و دانش را جست‌وجو کنید، اگر چه در چین(دورترین نقطه عالم) باشد؛ چرا که دست‌یابی به دانش بر هر مسلمانی واجب است.
[۱] طبرسی، علی بن حسن‌، مشکاة الأنوار فی غرر الأخبار، ص ۲۳۹.‌     «قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (ص)‌ اطْلُبُوا الْعِلْمَ‌ وَ لَوْ بِالصِّینِ فَإِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ فَرِیضَةٌ عَلَی کُلِّ مُسْلِم‌».


فایده علم آموزی

[ویرایش]

خدمتی که فن‌آوری در دنیای امروز به بشر چه زندگی مادی و چه فکری و فرهنگی کرده، بر کسی پوشیده نیست. علم و فن‌آوری در بخش پزشکی خدمات ارزش‌مندی در بهداشت و درمان انجام داده است، همین که امروز شما با کیلومترها فاصله از راه همین اینترنت می‌توانید به نیازهای فکری و فرهنگی خود برسید، حکایت از منفعت انکار ناپذیر علم و دانش به زندگی بشر دارد.
همین علم و دانش دنیایی، اگر با انگیزه الهی باشد، منفعت معنوی آن نیز نصیب انسان خواهد شد؛ لذا انسان برای زندگی خود نیاز به دانش و توسعه آن دارد، و فایده آن برای دنیای انسان روشن‌تر از آن است که نیاز به برهان و استدلال داشته باشد. هر علم و دانش و فعالیتی که انسان را از خدا باز ندارد، و موجب تسهیل و آسایش در زندگی شود، از دیدگاه اسلام پذیرفته شده است.
قرآن کریم می‌فرماید:«وَ لَقَدْ آتَیْنا داوُدَ مِنَّا فَضْلاً یا جِبالُ أَوِّبی‌ مَعَهُ وَ الطَّیْرَ وَ أَلَنَّا لَهُ الْحَدیدَ• أَنِ اعْمَلْ سابِغاتٍ وَ قَدِّرْ فِی السَّرْدِ وَ اعْمَلُوا صالِحاً إِنِّی بِما تَعْمَلُونَ بَصیرٌ»؛ و ما به داوود از سوی خود فضیلتی بزرگ بخشیدیم (ما به کوه‌ها و پرندگان گفتیم:) ای کوه‌ها و ای پرندگان! با او هم‌آواز شوید و همراه او تسبیح خدا گویید! و آهن را برای او نرم کردیم. (و به او گفتیم:) زره‌های کامل و فراخ بساز، و حلقه‌ها را به اندازه و متناسب کن! و عمل صالح بجا آورید که من به آنچه انجام می‌دهید بینا هستم!

پانویس

[ویرایش]
 
۱. طبرسی، علی بن حسن‌، مشکاة الأنوار فی غرر الأخبار، ص ۲۳۹.‌     «قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (ص)‌ اطْلُبُوا الْعِلْمَ‌ وَ لَوْ بِالصِّینِ فَإِنَّ طَلَبَ الْعِلْمِ فَرِیضَةٌ عَلَی کُلِّ مُسْلِم‌».
۲. سوره سبأ/۳۴، آیات۱۰ – ۱۱.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | علم آموزی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار