غریزه جنسی و ازدواج موقتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: غریزه جنسی، ازدواج، ازدواج موقت.

پرسش: من دختر ۲۳ ساله هستم، بیش‌تر وقت‌ها مست هستم و می‌ترسم در این حالت کار دستم بدهم، راه حل این‌جانب چیست؟ من نمی‌خواهم به این زودی ازدواج کنم، آیا می‌شود با دوست پسرم صیغه موقت بخوانم و بدون دخول با هم بازی کنیم؟

پاسخ: ازدواج موقت از نظر شرع و قانون جایز است؛ هرچند به قصد تلذد و بازی باشد و دخولی صورت نگیرد؛ اما واجب است که با اجازه و صلاح‌دید پدر یا جد پدری دوشیزه باکره باشد؛ و تمام شرایط عقد موقت اجرا شود؛ اما به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

فهرست مندرجات

۱ - غریزه جنسی و ازدواج
       ۱.۱ - اعتدال در امیال غریزی
۲ - ازدواج دائم
       ۲.۱ - سخن خداوند متعال
۳ - اهداف ازدواج
۴ - بهترین وقت ازدواج
       ۴.۱ - حدیثی از پیامبر
۵ - درباره ازدواج موقت
۶ - بیان یک نکته
۷ - اهداف مهم در زندگی
۸ - عوامل کنترل غریزه جنسی
       ۸.۱ - عوامل اعتقادی
              ۸.۱.۱ - تقویت ایمان
              ۸.۱.۲ - دیدگاه بوسوئه
              ۸.۱.۳ - پرورش معنویت و تقوا
              ۸.۱.۴ - شناخت و آگاهی
       ۸.۲ - عوامل روحی و روانی
              ۸.۲.۱ - حفظ و تقویت کرامت و عزت نفس
                     ۸.۲.۱.۱ - حدیثی از امام علی
                     ۸.۲.۱.۲ - دیدگاه گاندی
              ۸.۲.۲ - تقویت اراده
                     ۸.۲.۲.۱ - تمرکز بخشیدن به کارها
                     ۸.۲.۲.۲ - تلقین به نفس
                     ۸.۲.۲.۳ - مثبت‌گرایی
                     ۸.۲.۲.۴ - کارهای خوب و بد
              ۸.۲.۳ - اعتماد به نفس
              ۸.۲.۴ - بی‌کار نبودن
              ۸.۲.۵ - تغییر در سبک زندگی
                     ۸.۲.۵.۱ - بیان یک نمونه
۹ - منابع
۱۰ - پانویس
۱۱ - منبع

غریزه جنسی و ازدواج

[ویرایش]

کشش‌ها، تمایلات و غرایزی که در درون انسان به ودیعه گذاشته شده است، همچون لبه تیز چاقو دارای وظایف دو بعدی هستند، که هم می‌توانند وسیله ارتقا و تعالی انسان باشند و هم وسیله تنزل و فرومایگی او باشند. انسان اگر سوار بر مرکب ‌اندیشه و اعتدال باشد و در مجرای فطرت که شاخص اصلی و پایه تعالیم الهی است، سیر کند، به سعادت ، کام‌یابی، آرامش و لذت واقعی دست خواهد یافت. والا اگر دنبال کام‌جویی‌ها و لذت‌های زودگذر باشد، در باتلاقی فرو می‌رود که نجات یافتنش مشکل است.

← اعتدال در امیال غریزی


ازاین‌رو دین مقدس اسلام دستور به کنترل و تعدیل امیال غریزی را داده است؛ و امروزه دانشمندان و روان‌شناسان آن را اساس کار خود قرار داده و می‌گویند: مراتب شدت و ضعف این امیال غریزی، منجر به اختلال در اعمال حیاتی و مانع سلامتی جسمی و روانی می‌شود. معمولاً افراد معنی اعتدال و میانه‌روی در رفتارهایی مانند گرسنگی را متوجه هستند؛ چراکه مستقمیاً پی‌آمدهای پرخوری و زیاده‌روی را در چاقی می‌بینند؛ اما زمانی که نوبت به غریزه جنسی می‌شود، کم‌تر به پی‌آمدهای لاابالی‌گری در آن توجه دارند! در‌حالی‌که پی‌آمدهای عدم کنترل غریزه جنسی، بسی خطرناک‌تر است. بنابراین غریزه جنسی و ازدواج، غریزه جنسی یک خواسته طبیعی و فطری انسان است که از صاحب خود تمنای ارضا و اشباع را دارد. اما از هر راهی نمی‌شود؛ و بهترین و تنها‌ترین راه ارضای آن ازدواج و تشکیل خانواده است.

ازدواج دائم

[ویرایش]

اساس برنامه حیات اسلامی آن است که ازدواج به صورت دائم صورت بپذیرد؛ و این چنین نهادی است که موجب آرامش و آسایش و تعادل واقعی روحی می‌شود:

← سخن خداوند متعال


«... وَ مِنْ آیاتِهِ اَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ اَنْفُسِکُمْ اَزْواجاً لِتَسْکُنُوا اِلَیْها...»؛ «از آیات و نشانه‌های حکیمانه خداوند این است که برای شما از جنس خودتان همسرانی قرار داد، تا در کنار آنان آرامش یابید».
و آن‌هایی که پدر و مادر شدن را تجربه کرده‌اند، می‌دانند که چه‌قدر فرزند داشتن لذت‌بخش است.

اهداف ازدواج

[ویرایش]

از نظر روان‌شناسی، یکی از علت‌های عمده و اصلی پریشانی و عقده‌های روانی و اخلاقی و ضعف‌های عصبی، «بی‌همسری» و «فشارهای جنسی» و «انحرافات جنسی» می‌باشد، و ارزش و فلسفه ازدواج افزون بر ارضای غریزه، تعهد، تکامل، رشد، شخصیت، آرامش، عفاف و پاک‌دامنی و فواید ارزنده دیگر است.
[۲] مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۴۷، قم، دفتر تبلیغات اسلامی، چاپ سوم، ۱۳۷۴ ش.


بهترین وقت ازدواج

[ویرایش]

شاید در این ‌اندیشه باشید که ازدواج شما را محدود می‌کند؛ قیدوبندهای زناشویی، آزادی و آسایش شما را می‌گیرد و می‌خواهید در زندگی بیش‌تر لذت ببرید و کام‌جویی کنید؛ اما افرادی که در سنین بزرگ‌سالی ازدواج می‌کنند، خود را از بسیاری از نعمت‌ها و عنایت‌ها محروم می‌دارند و حتی غرامت این تأخیر را به از دست دادن سلامت جسم و روان خود باید بپردازند. ازدواج در سنین قدرت و جوانی در قدرتمندی نسل اثر می‌گذارد. و هرچه سن مادر هنگام ایجاد نسل بالاتر باشد، ابتلای نسل به ضعف و ناتوانی‌ها بیش‌تر است که یکی از آن‌ها امکان معلول شدنش می‌باشد.
[۳] قائمی، علی، تشکیل خانواده در اسلام، ص۲۴، تهران، امیری، ۱۳۷۲.
[۴] پاک‌نژاد، سیدرضا، ازدواج مکتب انسان‌سازی، ج۱، ص۸۷، یزد، مؤسسه علمی و دینی مهدیه، چاپ چهارم.

عشقِ زنده و جوان و با نشاط است که به زندگی شور و صفا می‌بخشد؛ و اگر این شور و نشاط از دست برود، دیگر انسان نمی‌تواند از زندگی زناشویی لذت و استفاده کامل ببرد.
[۵] مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۴۲، قم، دفتر تبلیغات اسلامی، چاپ سوم، ۱۳۷۴ ش.
با زود ازدواج کردن، علاوه بر این‌که عفیف و پاک‌دامن می‌مانید، به لذت و آرامش واقعی که حتماً دنبال آن هستید، دست پیدا می‌کنید.

← حدیثی از پیامبر


پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) می‌فرماید: «دوشیزگان» همانند میوه‌های درختان می‌باشند؛ هنگامی که رسیدند، اگر چیده نشوند، تابش آفتاب آن‌ها را فاسد می‌کند و بادهای خزان پراکنده‌شان می‌نماید! ... و اگر ازدواج نکنند، اطمینانی نیست که به فساد و تباهی کشیده نشوند».

درباره ازدواج موقت

[ویرایش]

ازدواج موقت از نظر شرع و قانون جایز است؛ هرچند به قصد تلذد و بازی باشد و دخولی صورت نگیرد؛ اما واجب است که با اجازه و صلاح‌دید پدر یا جد پدری دوشیزه باکره باشد؛ و تمام شرایط عقد موقت اجرا شود. اما به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

بیان یک نکته

[ویرایش]

رابطه جنسی طبیعی بین زن و شوهر از عوامل مهم استحکام و دوام زندگی زناشویی و مایه ایجاد روابط احساسی و عاطفی بین زن و شوهر است؛ و اگر شما به نوعی غریزه جنسی خود را ارضا و اشباع کنید، علاوه بر این‌که پاکی روحی و معنوی خود را از دست می‌دهید، امکان دارد بعدها که ازدواج کردید، دچار اختلال روانی ـ جنسی بشوید و نتوانید به‌خوبی خود و همسرتان را ارضا کنید.
[۸] عسکری‌فر، حسین، نقش بهداشت روان در ازدواج، ص۱۶۱، تهران، گفت‌وگو، ۱۳۸۰ ش.

در صورت نبود شرایط ازدواج، تنها راه ازدواج موقت نیست.

اهداف مهم در زندگی

[ویرایش]

اگرچه در ازدواج، غریزه جنسی در چهارچوب ازدواج به صورت صحیح ارضا می‌شود، اما اهداف مهم‌تر دیگری در زندگی یک دختر خانم وجود دارد که در سایه یک ازدواج موفق محقق می‌شوند. بنابراین عاقلانه نیست که این اهداف مهم نادیده گرفته شوند و فقط به علت توجه به لذات زودگذر، لذات پایدار از دست بروند؛ ازاین‌رو می‌توان با تنظیم رفتار و کنترل مناسب غرایز برای رسیدن به لذات پایدار در ازدواجی موفق آماده شوید.

عوامل کنترل غریزه جنسی

[ویرایش]

اگر زمینه برای ازدواج شما فراهم نیست، می‌توانید با راهکارهایی که در زیر می‌آید، به کنترل غرایز و تنظیم رفتارهایتان بپردازید تا شرایط برای ازدواجی موفق برایتان فراهم گردد:

← عوامل اعتقادی


درباره عوامل اعتقادی، به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

←← تقویت ایمان


یکی از بزرگ‌ترین نتایج ایمان واقعی به خداوند، مهار کردن غرایز سرکش و تسلط بر هوا و تمایلات غیر مشروع است.

←← دیدگاه بوسوئه


«بوسوئه» روحانی عالی مقام فرانسوی می‌گوید: «علم، ما را تنها بر طبیعت مسلط و پیروز می‌گرداند و فقط ایمان است که آدمیان را بر خویشتن تسلط می‌بخشد؛ این خلأ ایمان است که آدمیان را این چنین بی‌بندوبار کرده است».
[۹] قاسمی، حمید محمد، اخلاق جنسی در دیدگاه اسلام، ج اول، ص۱۹۱، تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، ۱۳۷۳ ش.
[۱۰] عبدالمجید رشیدپور، پرورش‌های اخلاقی، ص۱۰۱.


←← پرورش معنویت و تقوا


تقوا داشتن، قدرت و نیروی درونی است که انسان را در هر شرایطی از ارتکاب به گناه حفظ می‌کند. نماز نه فقط بهترین و نزدیک‌ترین راه ارتباطی خداست، بلکه همچون سد پولادینی در برابر امواج گناه عمل می‌کند: «اِنَّ الصَّلاةَ تَنْهی عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ».

«اصولاً تمامی عبادات از قبیل نماز و روزه و... همگی در یک جهت واحد شریک‌اند، و آن تحقق معنای عبودیت برای خدا و توجه به سوی او و رهایی از چنگال غرایز و لذایذ حیوانی بشریت می‌باشد».
[۱۲] قاسمی، حمیدمحمد، اخلاق جنسی در دیدگاه اسلام، جاول، ص۴۵، تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، ۱۳۷۳ ش.


←← شناخت و آگاهی


انسان اگر به تمام ابعاد فعلی که می‌خواهد انجام دهد، آگاهی داشته باشد؛ و بداند کاری که انجام می‌دهد، چه عواقب و عوارضی دارد، هرگز آن را انجام نمی‌دهد.

← عوامل روحی و روانی


درباره عوامل روحی و روانی، به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

←← حفظ و تقویت کرامت و عزت نفس


انسان اگر به گوهر پاک روح و نفس خود توجه کند، هیچ‌گاه دنبال گناه و شهوت نمی‌رود، تا آن‌که آن را آلوده و سیاه گرداند.

←←← حدیثی از امام علی


امام علی (علیه‌السلام) می‌فرماید: «مَنْ كَرُمَتْ عَلَيْه نَفْسُه هَانَتْ عَلَيْه شَهَوَاتُه»؛ «آن کس که واجد بزرگواری و کرامت نفس باشد، تمایلات شهوانی‌اش در نظر او خوار می‌نماید».

←←← دیدگاه گاندی


گاندی می‌گوید: «تمدن غربی اگر غربیان را مبتلا به خوردن مشروب و توجه به مسائل جنسی نموده است، به خاطر این است که غربی به جای «خویشتن‌جویی» در پی نسیان و هدر ساختن خویشتن است».

←← تقویت اراده


برخی اموری که در تقویت اراده مؤثر است، عبارت‌اند از:

←←← تمرکز بخشیدن به کارها


تمرکز بخشیدن به فعالیت‌های گوناگون و پراکنده زندگی و به پایان رساندن کارهای نیمه تمام.

←←← تلقین به نفس


هر لحظه به خود بگویید که من می‌توانم این عادت زشت را کنار بگذارم، چون اراده دارم؛ و برای من شکست معنایی ندارد.

←←← مثبت‌گرایی


همیشه به رشد و پیشرفت نظر داشته باشید، و هیچ‌وقت به شکست و ناامیدی فکر نکنید.
[۱۵] گیل لیندن فیلد، اعتماد به نفس برتر، جاول، ص۱۰۲، ترجمه حمید و نگار اصغری پور، تهران، جوانه رشد، ۱۳۸۲ ش.


←←← کارهای خوب و بد


آن‌چه به شما کمک می‌کند، عبارت‌اند از: جدیت عمل، لیاقت و راه‌نمایی؛ و آن‌چه مانع شماست، عبارت‌اند از: رخوت، نگرانی، نداهای گذشته، و عادات زشت و ناخواسته.

←← اعتماد به نفس


اعتماد به نفس داشته باشید. انتظار نداشته باشید که یک‌شبه عادت خود را تغییر دهید؛ بلکه به پیشرفت تدریجی و یک‌نواخت برنامه‌ریزی کنید. برای کسب اعتماد به نفس:

۱. صبور و بردبار باشید؛
۲. استقامت داشته باشید؛
۳. خود را با دیگران مقایسه نکنید؛
۴. شاد باشید و هیچ‌وقت نترسید؛
۵. امیدوار باشید.
[۱۶] گیل لیندن فیلد، اعتماد به نفس برتر، جاول، ص۱۶۳، ترجمه حمید و نگار اصغری پور، تهران، جوانه رشد، ۱۳۸۲ ش.


←← بی‌کار نبودن


هیچ وقت بی‌کار نباشید؛ چون که ریشه کلیه مفاسد فکری و اخلاقی بی‌کاری است، اوقات فراغت خود را به تفریحات سالم و ورزش کردن بپردازید.

←← تغییر در سبک زندگی


سبک زندگی خود را تغییر دهید و فکر و خیال و محرک‌های ناهنجار شهوانی محیط اطراف خود را کنترل کنید.

←←← بیان یک نمونه


به عنوان مثال، اگر در پارتی‌ها شرکت می‌کنید و یا با دوستان ناباب رفت‌و‌آمد می‌کنید، آن را ترک کنید و جای‌گزین مناسبی برایش انتخاب کنید؛ مثلاً برای تخلیه روانی و ارضای نیاز‌های هیجانی و عاطفی خود، به مجالس معنوی و مذهبی، تئاتر و سینما (با برنامه‌های سازنده و مفید)، سفره‌های سیاحتی و زیارتی بروید؛ با دوستان سالم و تأثیرگذار مثبت (که هم‌سن و هم‌جنس شما هستند) یا یک استاد یا مشاور دلسوز، معنوی، عاقل و عفیف رفت‌وآمد کنید.

منابع

[ویرایش]

۱. روان‌شناسی ازدواج در اسلام، مجید رشید‌پور، تهران، انجمن اولیا ‌و مربیان، ۱۳۶۵ ش.
۲. اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب، شهید مطهری، تهران، صدرا، ۱۳۶۸ ش.
۳. اعتماد به نفس در ۱۰ روز، مجتبی حورایی، تهران، دکلمه گران، ۱۳۸۱ ش.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. روم/سوره۳۰، آیه۲۱.    
۲. مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۴۷، قم، دفتر تبلیغات اسلامی، چاپ سوم، ۱۳۷۴ ش.
۳. قائمی، علی، تشکیل خانواده در اسلام، ص۲۴، تهران، امیری، ۱۳۷۲.
۴. پاک‌نژاد، سیدرضا، ازدواج مکتب انسان‌سازی، ج۱، ص۸۷، یزد، مؤسسه علمی و دینی مهدیه، چاپ چهارم.
۵. مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۴۲، قم، دفتر تبلیغات اسلامی، چاپ سوم، ۱۳۷۴ ش.
۶. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، ج۱۴، ص۳۹.    
۷. بنی‌هاشمی خمینی، توضیح المسائل مراجع، ج۲، ص۴۵۸، مسئله ۲۳۷۶، دفتر انتشارات اسلامی، ۱۳۷۸ ش.    
۸. عسکری‌فر، حسین، نقش بهداشت روان در ازدواج، ص۱۶۱، تهران، گفت‌وگو، ۱۳۸۰ ش.
۹. قاسمی، حمید محمد، اخلاق جنسی در دیدگاه اسلام، ج اول، ص۱۹۱، تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، ۱۳۷۳ ش.
۱۰. عبدالمجید رشیدپور، پرورش‌های اخلاقی، ص۱۰۱.
۱۱. عنکبوت/سوره۲۹، آیه۴۵.    
۱۲. قاسمی، حمیدمحمد، اخلاق جنسی در دیدگاه اسلام، جاول، ص۴۵، تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، ۱۳۷۳ ش.
۱۳. امام علی (علیه‌السلام)، نهج‌البلاغه، سید رضی، ص۵۵۹، حکمت ۴۴۹.    
۱۴. مطهری، مرتضی، نظام حقوق زن در اسلام، ص۱۷۵، تهران، صدرا، چاپ هشتم، ۱۳۵۷ ش.    
۱۵. گیل لیندن فیلد، اعتماد به نفس برتر، جاول، ص۱۰۲، ترجمه حمید و نگار اصغری پور، تهران، جوانه رشد، ۱۳۸۲ ش.
۱۶. گیل لیندن فیلد، اعتماد به نفس برتر، جاول، ص۱۶۳، ترجمه حمید و نگار اصغری پور، تهران، جوانه رشد، ۱۳۸۲ ش.


منبع

[ویرایش]


برگرفته از مقاله «غریزه جنسی و ازدواج موقت»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۷/۲۲.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار