غذاذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: دوره کودکی، غذا، حلال ، اهل بیت علیهم‌السلام.
پرسش: آیا برای دوره کودکی و پس از سپری شدن دوران شیرخوارگی ، رهنمودهایی از سوی اهل بیت ـ علیهم‌السلام ـ برای دیگر غذاها بیان شده است؟
پاسخ:


تربیت فرزند صالح

[ویرایش]

در این دنیای پر غوغای کنونی که جوامع به عرصۀ پیکار و مسابقه‌ای جهت دست‌یابی هرچه بیشتر به امور مادی تبدیل شده است، بسیاری از افراد، تمام همت، تلاش و فکر خود را در این میدان صرف پیروزی بر تصاحب مردار دنیا می‌کنند؛ اما در پس این هیاهو و غفلت ، پدران و مادرانی نیز هستند که از این غفلت رهایی یافته و با تلاش در دنیا با نگرش آخرتی، دل در گرو تربیت فرزند صالح سپرده‌اند.

حلال بودن غذا

[ویرایش]

یکی از عواملی که در تحقق هدف «تربیت نیکوی فرزند » تأثیر دارد، توجه به نوع غذا و حلال بودن آن است؛ زیرا نقش بسیار زیادی بر روی اخلاق ، رفتار و ایمان کودک می‌گذارد. در قرآن کریم و روایات، انسان موظف شده تا در کیفیت و کمیت غذا ی خود مواظبت نماید و این از امور مهم تلقی شده است.

اهمیت شیر مادر در دوران شیرخوارگی

[ویرایش]

روایاتی در فایده و ثواب شیر دادن ـ در مدت معینی
[۱] نمایه «اندازۀ زمان شیر دادن کودک»، سؤال ۱۶۳۸۹.
ـ به کودک نقل شده است؛ چنان‌که حضرت علی ـ علیه‌السلام ـ می‌فرماید:«برای کودک هیچ شیری با برکت‌تر از شیر مادر نیست».


اهمیت غذای حلال در دوران کودکی

[ویرایش]

پس از پایان دوران شیردهی، برخی از غذاها ـ با شرط حلال بودن ـ برای ترقی و رشد جسمی و معنوی کودک مفید است؛ به‌عنوان نمونه امام صادق ـ علیه‌السلام ـ فرمود:«کودکانتان را انار بخورانید که سبب سرعت رشد و جوانی آنها می‌شود». اما در بیشتر روایات تأکید و سفارش به سودمندی برخی از غذاها به‌صورت کلی و در تمام سنین شده و جز در موارد اندک، برای سن خاصی محدود نشده است.

یادآوری دو نکته

[ویرایش]

به‌هرحال، آنچه اهمیت دارد این است‌که:
یک. پدر و مادر به فکر غذاهای حلال و سودمند برای فرزندانشان باشند.
دو. علاوه بر توجه به خوراک و پوشاک فرزندان، باید به آرامش ، آموزش و پرورش کودک با بهترین شیوه‌ها و کارآمدترین روش‌های اسلامی اهتمام ورزید تا سعادت و خوشبختی خود و فرزندان تأمین شود و نباید به یک طرف توجه کرد و طرف دیگر را رها نمود؛ چراکه نظام آفرینش الاهی هم برای برآورده کردن نیازهای جسمی فرزند حقی قرار داده و هم برای نیازهای روحی و معنوی و عاطفی‌اش.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نمایه «اندازۀ زمان شیر دادن کودک»، سؤال ۱۶۳۸۹.
۲. شیخ حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعة، ج ۲۱، ص ۴۵۲، مؤسسة آل البیت (ع)، قم، چاپ اول، ۱۴۰۹ق.    
۳. شیخ حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعة، ج ۲۵، ص ۱۵۵، مؤسسة آل البیت (ع)، قم، چاپ اول، ۱۴۰۹ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : تربیت فرزند | خانواده
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار