عمر بشر در زمان ظهور امام مهدیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: روح، امام مهدی (علیه‌السّلام)، بشر، عمر زیاد، زمان ظهور.

پرسش: بر اساس آموزه‌های دینی عمر بشر در دوره ظهور امام زمان (علیه‌السّلام) چقدر خواهد شد؟

پاسخ: طبق روایات در زمان حضور امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) اگرچه مرگ از بین نمی‌رود؛ اما اجل معلق مردم به تأخیر می‌افتد و میانگین عمر مردم از عمر مردم کنونی بیشتر خواهد شد.


علل طول عمر

[ویرایش]

نخست باید گفت؛ مرگ به معنای جدایی روح از جسد، و نیز زوال و برچیده شدن تعلق نفس به بدن است. هر انسانی مانند هر موجود مادی در دنیا، مرگ را خواهد چشید و به حکم آیه «کلُّ نَفسٍ ذائِقَةُ المَوتِ»، هیچ‌کس از آن مستثنا نیست. اما می‌توان «اجل معلق» که از آن به «اجل مشروط و موقوف» تعبیر می‌شود، را با انجام برخی از اعمال؛ مانند صدقه و صله رحم به تاخیر‌ انداخت و یا با عاق والدین آن‌را جلو آورد.

روایات

[ویرایش]

با توجه به این مسئله، روایاتی ناظر به آن هستند که در زمان حضور امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) اگرچه مرگ از بین نمی‌رود؛ اما اجل معلق مردم به تأخیر می‌افتد و میانگین عمر مردم از عمر مردم کنونی بیشتر خواهد شد. البته با توجه به گزارش‌های متفاوتی که در این زمینه وجود دارد، نمی‌توان نظر قطعی در مورد میانگین عمر انسان‌ها در آن زمان ابراز نمود؛ اما اجمالاً عمر مردم در آن زمان طولانی‌تر از زمان کنونی خواهد بود.
در این راستا امام باقر (علیه‌السّلام): «در ایام ظهور امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، یک روز مانند ده روز، یک‌ماه مانند ده ماه و یک‌سال مانند ده سال می‌گذرد».
معنای این روایت می‌تواند آن باشد که اگر کسی که در حال حاضر حدود هشتاد سال عمر می‌کند، در زمان ظهور حدود هشت‌صد سال عمر خواهد کرد و یا آن‌که بهره‌اش از زندگی و عمر معمول خود ده برابر خواهد شد. به عبارت دیگر، امروزه بیشتر زندگی ما صرف اموری می‌شود که بهره ما از عمرمان را کاهش می‌دهد؛ اما در آن‌روز با حذف این امور، بهره بهتری از زندگی خود خواهیم برد.
امام صادق‌ (علیه‌السّلام): «وقتی قائم ما قیام کند، زمین آن‌چنان روشن و تابناک می‌شود که مردم از پرتو خورشید بی‌نیاز می‌شوند و شب و روز یکسان می‌شود (تاریکی از میان می‌رود) و به هنگام فرمانروایی او مردم هزار سال عمر می‌کنند...».

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ر.ک:سایت اسلام کوئست، مقاله «سرانجام روح بعد از مرگ».    
۲. انبیاء/سوره۲۱، آیه۳۵.    
۳. ر.ک:سایت اسلام کوئست، مقاله «مرگ همه موجودات قبل از قیامت».    
۴. ر.ک:سایت ویکی پرسش، مقاله «اجل مسمی و اجل معلق».    
۵. ر.ک:سایت اسلام کوئست، مقاله «مرگ، اجل مقدر و اجل معلق».    
۶. ر.ک:سایت ویکی پرسش، مقاله «رابطه میان صله رحم و افزایش عمر».    
۷. نیلی نجفی، علی، سرور اهل الایمان فی علامات ظهور صاحب الزمان، ص۶۹، محقق، مصحح، عطار، قیس، قم، دلیل ما، چاپ اول، ۱۴۲۶ق.    
۸. طبری آملی، محمد بن جریر، دلائل الامامة، ص۴۵۴، بعثت، قم، چاپ اول، ۱۴۱۳ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «عمر بشر در زمان ظهور امام مهدی»، تاریخ بازیابی۱۴۰۱/۵/۱۱.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار