عشق و علاقه بین زوجینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه : عشق، علاقه، زوجین، محبت، خانواده
پرسش :دیدگاه قرآن نسبت به عشق و علاقه بین دو جنس مخالف چیست؟
پاسخ :


عشق و علاقه بین زوجین در قرآن

[ویرایش]

زندگی خانوادگی و کنار هم قرار گرفتن زن و شوهر باید همراه با محبت به یکدیگر و کانون خانواده باید کانون آرامش و پیوند زن و شوهر باید پیوندی عاطفی باشد و تعاملات و روابط با همین معیار برقرار می شود. و این مساله به طور طبیعی در خلقت قرار داده شده است:
«وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فی‌ ذلِكَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ؛ و از نشانه‌ هاى او اینكه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفرید تا در كنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد در این نشانه‌ هایى است براى گروهى كه تفکّر مى ‌كنند!»

← ضابطه مندی رابطه


و برای استحکام همین کانون خانوادگی باید روابط را ضابطه مند کرد. قرآن تنها یک راه را برای ایجاد رابطه بین دو جنس مخالف مشروع می داند:
«وَ الَّذِینَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ • إِلَّا عَلىَ أَزْوَاجِهِمْ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَیْمَانهُمْ فَإِنهَّمْ غَیرْ مَلُومِینَ؛ و آنها كه دامان خود را (از آلوده ‌شدن به بى ‌عفتى) حفظ مى ‌كنند • تنها آمیزش جنسى با همسران و كنیزانشان دارند، كه در بهره ‌گیرى از آنان ملامت نمى ‌شوند.»

مذموم دانستن روابط خارج از ضابطه

[ویرایش]

و همچنین دوستی های پنهان را مذموم می داند:
«وَ لا مُتَّخِذاتِ أَخْدانٍ؛ و نه گیرندگان دوست پنهان.»

← انحراف و افتادن در دام شیطان


شاید کسی تصور کند که رابطه او با جنس مخالف، فارغ از نگاه های جنسیتی است. اما بی تردید چنین کسی از حقه های شیطان غافل شده که چگونه اندک اندک انسان را به انحراف می کشاند:
«لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبینٌ؛ و از گام‌هاى شیطان پیروى نكنید زیرا او نسبت به شما دشمنى آشكار است.»

← ایمن نبودن از نفس اماره


و در حالی که پیامبر خدا ، حضرت یوسف (ع) از نفس اماره خود ایمن نیست، ایمن بودن ما از سر بی احتیاطی است و آنکه لباسی سر تا پا روغنی پوشیده، از نشستن بر روی خاک احساس آلوده شدن لباس ندارد:
«وَ ما أُبَرِّئُ نَفْسی‌ إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ ما رَحِمَ رَبِّی إِنَّ رَبِّی غَفُورٌ رَحیمٌ؛ من هرگز خودم را تبرئه نمى‌ كنم، كه نفس (سركش) بسیار به بدیها امر مى ‌كند مگر آنچه را پروردگارم رحم كند! پروردگارم آمرزنده و مهربان است.»

مذموم بودن هر نوع احساس خارج از ضابطه

[ویرایش]

بنابراین هر نوع ا حساس و عاطفه ای خارج از کانون خانواده، از نگاه قرآن مذموم است:
«زُیِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَواتِ مِنَ النِّساءِ؛ محبت و عشق به خواستنى‌ ها (كه عبارت است‌) از زنان»
و آنجا که رابطه به عنوان مقدمه ازدواج برقرار شده، نشانه هایی دارد که با نبود آن نشانه ها، می توانیم فریب های نفس اماره و شیطان را بفهمیم!
کسی که ازدواج خود را در پیش رو نمی بیند، بلکه امری مرتبط به چند سال بعد می داند، دوستی او ربطی به مقدمه ازدواج ندارد. کسی که رابطه خود را پنهان می کند و والدین را در جریان امر قرار نمی دهد، در مسیر صحیح گام بر نمی دارد.
و کسی که به جای پیگیری شناخت، به دنبال بهره حضور است، قصدش ازدواج نیست. مگر به عنوان لقلقه زبان که این گونه روابط قطعا حرام است.

عشق هائى كز پى رنگى بود
عشق نبود عاقبت ننگى بود
زانكه عشق مردگان پاینده نیست
چون كه مرده سوى ما آینده نیست
عشق زنده در روان و در بصر
هر دو مى باشد زغنچه تازه تر
عشق آن زنده گزین كو باقى است
وز شراب جانفزایت ساقی است
عشق آن بگزین كه جمله انبیا
یافتند از عشق او كار و كیا
[۷] مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، مثنوى معنوى


پانویس

[ویرایش]
 
۱. سوره روم، آیه ۲۱    
۲. سوره مؤمنون، آیه ۵ و ۶    
۳. سوره نساء، آیه ۲۵    
۴. سوره بقره، آیه ۱۶۸    
۵. سوره یوسف، آیه ۵۳    
۶. سوره آل عمران، آیه ۱۴    
۷. مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، مثنوى معنوى


منبع

[ویرایش]

سایت شهر سوال    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار