عربی بودن نمازذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش: چرا باید نماز را به عربی بخوانیم؟
نمایه: نماز، فلسفه نماز ، عربی بودن نماز
پاسخ:


مقدمه

[ویرایش]

برای روشن شدن پاسخ، ابتدا باید منظور از سؤال روشن شود؛ اگر منظور این است که به جای عربی زبان دیگری جایگزین شود، این سؤال برای افراد بیگانه ی از آن زبان نیز مطرح است و اگر منظور این است که چرا باید نماز را فقط به زبان عربی بخوانیم و هر کسی نمی تواند به زبان مادری و محلی خود نماز بخواند، در این مقال به قسمت دوم می پردازیم.

علت نماز خواندن به زبان عربی

[ویرایش]

برای عربی بودن نماز دلایل مختلفی آوردند که به چند دلیل آن اشاره می شود.

← توقیفی بودن نماز


می توان گفت عمده ترین دلیل در خواندن نماز به زبان عربی، پس از آن که نماز، سنت پیامبر است و عبادات توقیفی(به جا آوردن آنها باید به همان شکلی باشد که خداوند تعیین فرموده است.) هستند، حفظ و بقای نماز در طول قرون و اعصار است که بدون کم و کاست برای همیشه باقی بماند و اگر هر کسی به زبان محلی و مادری خود آن را تلفظ می نمود احتمال کم و زیاد شدن الفاظ، تحریف و آمیخته شدن به خرافات و مطالب بی اساس منتفی نبود و چه بسا این تغییرات، به دیگر واجبات و ارکان نماز نیز سرایت می کرد و شاید کم کم اصل نماز از اهمیت افتاده و کاملاً به فراموشی سپرده می شد.
بدیهی است برای اینکه هر چیزی برای همیشه و در طول تاریخ بماند باید دارای معیار و مقیاسی غیرقابل تغییر باشد، نظیر اینکه در مورد اندازه، میلی متر، سانتی متر و یا متر و در مورد وزن، گرم، کیلو و... را به عنوان معیار و میزان غیرقابل تغییر قرار داده اند، هم چنین در مورد نماز، اموری را که به نام واجبات و ارکان است به عنوان معیار و ملاک قرار داده اند که یکی از آنها لزوم عربی بودن اذکار واجب آن است.

← عربی بودن نماز باعث وحدت مسلمانان


اسلام یک دین جهانى است و مى‌خواهد همه مسلمانان را در یک جبهه و صف واحد قرار دهد. تشکیل چنین جمعیتى بدون زبان واحدى که همه با هم تفاهم کنند، امکان‌پذیر نیست و زبان عربى که به اعتراف اهل فن، از جامع‌ترین زبان‌هاى دنیاست، مى‌تواند به عنوان یک زبان بین المللی و زبان نماز تمام مسلمانان، رمز وحدت و نشانه‌ یگانگى مسلمانان ‌باشد؛ این اصل در سایر دستورات اسلامى، همچون به سوى قبله‌ واحد نماز خواندن و... نیز تجلى پیدا کرده است.

← سهولت یادگیری کلمات عربی در نماز


ممکن است به ذهن کسی برسد که وادار کردن مردمی غیر مسلط بر زبان عربی به خواندن نماز به زبان عربی، نوعی ایجاد مشقت برای آنها و اجحاف و ستم در حق آنهاست. در جواب می توان گفت برای مردمی که برای رفع حوائج روزمره ی خود، ده ها و بلکه صدها اصطلاح و واژه های بیگانه را به راحتی یاد گرفته و به کار می برند، یاد گرفتن کلمات نماز که مجموع کلمات واجب آن (با حذف کلمات تکراری) حدود ۲۰ کلمه می باشد، کار مشکلی نیست و از طرف دیگر ، معنای ظاهری و سطحی کلمات نماز بسیار ساده و آسان است و همه مردم به راحتی می توانند معنای سطحی و ظاهری بسم الله الرحمن الرحیم و... را یاد بگیرند؛ هر چند این کلمات دارای معانی عمیق و گسترده نیز هست.

← زبان عربی کاملترین زبان دنیا


از نظر زبان شناسان، زبان عربی از کامل‌ترین زبان های دنیا است که به خوبی می تواند مفاهیم و مطالب گسترده و عمیق را در قالب های زیبا و کوتاه بیان کند.

← عدم لزوم عربی بودن تمام اذکار عبادت


عربى بودن الفاظ و اذکار در هر حکم و عبادتى شرط لازم نیست.همان طوری که بنابر نظر بعضى از علما، عربى بودن صیغه‌ عقد ازدواج ضرورتى ندارد.
[۴] . معلقات آیت الله گرامى، ج ۴، ص ۶۴۵.
و بعضى از علما همچون امام خمینی (قدس سره) در این باره مى‌فرمایند: اگر مکلف خودش نمى‌تواند صیغه را به عربى بخواند، حتى در صورتى که بتواند وکیل بگیرد جواز عقد به غیر عربى خالى از قوت نیست.
[۵] . عروه الوثقى، ج۲، حاشیه‌ى ص ۶۴۵.
هم چنین لازم نیست دعاها نیز حتماً به عربى خوانده شوند و انسان در غیر از حالت نماز می تواند با خداوند به هر زبانی صحبت و با او راز و نیاز کند و به فتوای اکثر مراجع، در نماز نیز در غیر از اذکار واجب و خصوصاً در قنوت، می تواند به زبان غیر عربی دعا کند.
[۶] . توضیح المسائل مراجع، ج ۱، ص ۶۲.

البته آنچه گفته شد به معناى بى توجهى مسلمانان به معانى اذکار در نماز و... نیست؛ بلکه بر هر مسلمان لازم است که با معناى نماز و دعاها آشنا گردد تا بفهمد با خداى خود چه مى‌گوید، و در این صورت است که اعمال او خشک و بى‌روح تلقى نشده و سکوى پرواز او به سوى ابدیت خواهند گشت.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. . المیزان، ج ۴، ص ۱۶۰.    
۲. . تفسیر نمونه، ج ۹، ص ۲۹۹-.۳۰۰    
۳. تفسیر نمونه، ج ۱۳، ص ۳۱۱.    
۴. . معلقات آیت الله گرامى، ج ۴، ص ۶۴۵.
۵. . عروه الوثقى، ج۲، حاشیه‌ى ص ۶۴۵.
۶. . توضیح المسائل مراجع، ج ۱، ص ۶۲.منبع

[ویرایش]

سایت اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : احکام نماز | فقه | فلسفه احکام
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار