عربیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: زبان عربی ، زبان قرآن .
پرسش: چرا عربی یاد می‌گیریم؟
پاسخ: زبان عربی به‌عنوان زبان کتاب جاودان الاهی یعنی قرآن کریم و میراث ارزشمند اسلامی یعنی کتاب‌های حدیثی،‌ تاریخی و تفسیری است. این زبان دارای ویژگی‌های خاصی مانند تنوع در تعبیر، وسعت در لغات شیوا و رسا بودن آن می‌باشد و از همه مهم‌تر نماز خواندن ما و همچنین خواندن دعاهای وارده از معصومان (ع) با این زبان صورت می‌گیرد. کسانی که بخواهند بلاواسطه با حقیقت اسلام آشنا شوند و از زیبایی‌ها و ظرافت‌هایی که در کلام خدا و معصومان وجود دارد بهره‌مند شوند، لازم است که با این زبان آشنایی کامل داشته باشند.


چگونگی برقراری ارتباط بین انسان‌ها

[ویرایش]

زبان مهم‌ترین وسیله برای برقراری ارتباط بین انسان‌هاست و این توانایی بر تکلم و صحبت کردن از نعمت‌های بزرگ خداوند متعال است که در ابتدای سوره «الرحمن» به آن اشاره شده است: «و به او تعلیم نطق و بیان فرمود».

ویژگی مهم زبان عربی

[ویرایش]

انسان‌ها در دنیا با زبان‌های گوناگونی با هم ارتباط برقرار کرده که یکی از آن زبان‌ها، زبان عربی می‌باشد. زبان عربی هزار و چند سال است که با زبان فارسی پیوند دارد. مهم‌ترین ویژگی زبان عربی این است که لغت قرآن است و خداوند مهربان آیات کتاب خود را با این لغت بر ما نازل کرده است. پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ و ائمه معصومان ـ علیهم‌السلام ـ با این لغت با خدا مناجات می‌کرده‌اند و این لغت زبان متون و منابع ارزشمند اسلامی یعنی متون حدیثی، تفسیری و تاریخی و... است؛ از این جهت دارای قداست و ارزش خاصی است و کسانی که بخواهند بلا واسطه با حقیقت اسلام آشنا شوند، لازم است که با این زبان آشنایی کامل داشته باشند.

ویژگی‌های دیگر زبان عربی

[ویرایش]

علاوه بر آنچه بیان شد زبان عربی ویژگی‌های خاصی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

← ۱. تنوع در تعبیر


یکی از کامل‌ترین و غنی‌ترین زبان‌ها، زبان عربی است؛

← ۲. وسعت در لغات شیوا و رسا بودن آن


از وسیع‌ترین زبان‌ها در لغت و اصطلاح می‌باشد؛

← ۳. زبان اهل بهشت


زبان عربی را زبان اهل بهشت نیز دانسته‌اند؛‌ چنان‌که از حضرت رسول اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ نقل شده است:« من عرب را به خاطر سه چیز دوست می‌دارم: اول اینکه خودم عرب هستم، دوم اینکه قرآن عربی است و سوم اینکه زبان اهل بهشت عربی است».
[۱] طبرسی، امین الدین، تفسیر مجمع البیان، ج ۲، ص ۲۰۶ ؟؟؟، بیروت، داراالاحیاء التراث العربی.

با این توصیف‌ها، ضرورت یادگرفتن زبان عربی برای غیر عرب‌زبان‌هایی که تشنه و دل‌داده معارف دینی و نیازمند به استفاده از منابع اصیل آن می‌باشند، واضح است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. طبرسی، امین الدین، تفسیر مجمع البیان، ج ۲، ص ۲۰۶ ؟؟؟، بیروت، داراالاحیاء التراث العربی.


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : زبان قرآن | قرآن شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار