عدهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: عده، طلاق، مرگ، ازدواج موقت.
پرسش: آیا در قرآن برای عقد موقت عده بیان شده است؟ اگر آمده کدام سوره و کدام آیه است؟
پاسخ:


عدّه در قرآن

[ویرایش]

در قرآن کریم به عده طلاق و عده مرگ تصریح شده است:

← ۱. عده طلاق


« یا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِذا طَلَّقْتُمُ النِّساءَ فَطَلِّقُوهُنَّ لِعِدَّتِهِنَّ وَ أَحْصُوا الْعِدَّةَ »؛ ای پیامبر، اگر زنان را طلاق می‌دهید، به وقت عده طلاقشان دهید و شمار عده را نگه دارید.

← ۲. عده مرگ


« وَ الَّذینَ یُتَوَفَّوْنَ مِنْکُمْ وَ یَذَرُونَ أَزْواجاً یَتَرَبَّصْنَ بِأَنْفُسِهِنَّ أَرْبَعَةَ أَشْهُرٍ وَ عَشْراً فَإِذا بَلَغْنَ أَجَلَهُنَّ فَلا جُناحَ عَلَیْکُمْ فیما فَعَلْنَ فی‌ أَنْفُسِهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ وَ اللَّهُ بِما تَعْمَلُونَ خَبیر »؛ کسانی که از شما بمیرند و زنانی بر جای گذارند، آن زنان باید که چهار ماه و ده روز انتظار کشند و چون مدتشان به سر آمد، اگر درباره خویش کاری شایسته و درخور کنند، بر شما گناهی نیست که خدا به کارهایی که می‌کنید، آگاه است.

عده ازدواج موقت

[ویرایش]

اما به ازدواج موقت و عده‌اش اشاره‌ای نشده است. بیان نشدن عده ازدواج موقت در قرآن کریم، بدین معنا نیست که چون قرآن درباره آن حرفی نزده، بنابراین عقد موقت از اساس، مشروعیت نداشته و یا آنکه به عده نیاز ندارد؛ زیرا موارد دیگری؛ مانند « لعان » و « ظهار » در قرآن وجود دارد؛ اما علی‌رغم آنکه قطعاً منجر به جدایی می‌شود، عده آنها در قرآن وجود ندارد؛ ولی با این وجود، علمای شیعه و اهل سنت در آن دو قائل به لزوم عده شده‌اند.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. طلاق (۶۵)، آیه ۱.    
۲. بقره (۲)، آیه ۲۳۴.    
۳. نور (۲۴)، آیه ۶.    
۴. مجادله (۵۸)، آیه ۱.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : احکام ازدواج | ازدواج موقت | فقه
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار