عدم منع پیامبر از ازدواج دخترش زینب با مرد کافرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ازدواج، زنان، نسخ، پیامبر اسلام، کافر، مسلمان.

پرسش: بر اساس فتاوای فقهی، اگر زنی اسلام آورده و شوهرش همچنان کافر باشد، ازدواجشان باطل خواهد شد. پس چرا پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بعد از اسلام آوردن دخترش زینب، او را از زندگی با شوهر کافرش منع نکرد؟! آیا امکان شرعی ادامه ازدواج مرد کافر و زن مؤمن وجود دارد؟

پاسخ اجمالی: احتمالاً بعد از وفات زینب قانون ممنوعیت ازدواج زن مسلمان با مرد کافر از طرف خدا به پیامبرش ابلاغ شد و این‌گونه نبود که از ابتدای اسلام، ارتباط زناشویی تمام زنان مسلمان با همسران کافرشان از بین رفته باشد. همچنین در شریعت حضرت ابراهیم (علیه‌السّلام) و سایر پیامبران این کار ممنوع نبود.


حکم اولیه ازدواج با کافر

[ویرایش]

در پاسخ به پرسش مطرح شده باید گفت؛ این‌گونه نبوده که از ابتدای اسلام، ارتباط زناشویی تمام زنان مسلمان با همسران کافرشان از بین برود، چنان‌که در امت‌های پیشین نیز مواردی مانند آسیه همسر فرعون را مشاهده می‌کنیم که حتی بعد از ایمانش پیوند ازدواج او با شوهر کافرش از بین نرفته است، چنانچه در طرف مقابل، پیامبرانی نیز به زندگی با زنان کافرشان ادامه ‌داده بودند.
در همین راستا در آیه ۷۸ سوره هود که حضرت لوط (علیه‌السّلام) به کافران قومش پیشنهاد می‌کند که با دخترانش ازدواج کنند نیز دو تفسیر ارائه شده است:
الف. مقصود از «دخترانم»، دختران خود لوط (علیه‌السّلام) نبوده بلکه مراد او ازدواج با دختران قوم او بوده است؛ زیرا پیامبر هر قوم پدر (معنوی) آنان نیز حساب می‌شود.
ب. دلیلی نداریم که ازدواج زن باایمان با مرد کافر در شریعت حضرت ابراهیم (علیه‌السّلام) ممنوع باشد، و از آن‌جا که ممنوعیتی وجود نداشته، حضرت لوط (علیه‌السّلام) چنین پیشنهادی را مطرح کرده است.
به‌هر‌حال و با توجه به آنچه گفته شد، ممکن است چنین ازدواجی در آغاز اسلام جایز بود و به همین جهت، پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) به دخترش زینب توصیه نکرد تا پیوند ازدواج خود با همسرش ابوالعاص بن ربیع را از بین ببرد، اما بعدها (و احتمالاً بعد از وفات زینب) قانون ممنوعیت ازدواج زن مسلمان با مرد کافر از طرف خدا به پیامبرش ابلاغ شد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. تحریم/سوره۶۶، آیه۱۰.    
۲. تحریم/سوره۶۶، آیه۱۱.    
۳. ر.ک:طباطبائی، سید محمد‌حسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج۱۰، ص۳۳۹، بیروت، مؤسسة الاعلمی للمطبوعات، ۱۳۹۰ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «عدم منع پیامبر از ازدواج دخترش زینب با مرد کافر»، تاریخ بازیابی۱۴۰۰/۱/۱۸.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار