عدم ارتباط سرنگونی حسنی مبارک با نشانه‌های ظهور امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام زمان، محمد حسنی مبارک، تحولات مصر، علایم ظهور.

پرسش: ‌آیا روایتی که درباره تحولات مصر و سرنگونی محمد حسنی مبارک به عنوان نشانه ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) شایع شده، صحیح است؟

پاسخ اجمالی: یکی از روایاتی که تبلیغات بسیاری در ارتباط با آن در فضای وب انجام گرفته، درباره تحولات مصر و سرنگونی محمد حسنی مبارک به عنوان نشانه ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) می باشد؛ اما بنابر تحقیق در منابع روایی معتبر و غیر معتبر شیعه و سنی چنین روایتی -حتی مشابه آن- یافت نشد. اصل این روایت را، که تبلیغات زیادی از آن در فضای وب شده، نویسنده کتاب «ماذا قال علی (علیه‌السّلام) عن آخر الزمان» (معاصر) از کتاب «المفاجاة» محمدعیسی داود (معاصر) بدون ذکر سلسله سند نقل کرده که همین در ضعف سند این روایت کفایت می‌کند.


پرسش اصلی

[ویرایش]

قال علی (علیه‌السّلام): «صاحب مصر علامة العلامات و آیته عجب لها امارات، قلبه حسن و راسه محمد و یغیر اسم الجد (محمد حسنی مبارک)، ان خرج فاعلم انّ المهدی سیطرق ابوابکم، فقبل ان یقرعها طیروا الیه فی قباب السحاب (الطائرات)، او ائتوه زحفا و حبوا علی الثلج..» ؛ ماذا قال علی (علیه‌السّلام) عن آخر الزمان، صفحه ۳۳۰؛ آیا این حدیث معتبر است؟

مقدمه

[ویرایش]

منتظران موعود، پیوسته در انتظار تحقق نشانه‌هایی هستند که در روایات فراوان به عنوان نشانه ظهور امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) بیان شده است. به همین جهت در طول تاریخ، تطبیق نشانه‌ها بر افراد و گروه‌هایی صورت گرفته و امروزه رواج بیشتری یافته است.

بررسی روایت

[ویرایش]

یکی از روایاتی که تبلیغات بسیاری در ارتباط با آن در فضای وب انجام گرفته، همین روایت مطرح شده در پرسش است، که معنای آن این است: «صاحب مصر در راس نشانه‌ها و علامت‌ها است و نشانه صاحب مصر، علامت‌هایی عجیب دارد، وسط اسم رئیس مصر «حسن» است و اول اسم آن «محمد» است و اسم جدّ خودش را تغییر می‌دهد و اگر صاحب مصر از حکومت خارج شد (و یا بوسیله مردم او را از حکومت خارج کردند) پس بدانید به درستی‌که حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) درب خانه‌های شما را می‌زند (یعنی پشت درهای شما است) پس دریابید و در آغوش گیرید کسی که در‌های (خانه‌های) شما را کوبیده است و به سوی ایشان همانند پاره‌های ابر پرواز کنید یا بروید به نزد ایشان، هر چند به صورت خزیدن و کشیدن بدن خود روی زمین و جامه پوشیده‌ای که در آن هنگام بر روی آن برف باشد.
اما بنابر تحقیق در منابع روایی معتبر و غیر معتبر شیعه و سنی چنین روایتی -حتی مشابه آن- یافت نشد. اصل این روایت را، که تبلیغات زیادی از آن در فضای وب شده، نویسنده کتاب «ماذا قال علی (علیه‌السّلام) عن آخر الزمان» (معاصر) از کتاب «المفاجاة» محمد عیسی داود (معاصر) بدون ذکر سلسله سند نقل کرده است.
[۱] ر. ک: عاشور، سید علی، ماذا قال علی (علیه‌السّلام) عن آخر الزمان، ص۳۳۰، نشر فرصاد، تهران.
[۲] داود، محمد عیسی ، المفاجاة، ص۴۱۳، به نقل از ماذا قال علی (علیه‌السّلام) عن آخر الزمان.
که همین در ضعف سند این روایت کفایت می‌کند.

عدم تطبیق روایات غیر معتبر به ظهور

[ویرایش]

به علاوه، روایات معتبر و مورد اعتنای زیادی درباره نشانه‌های ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) است، که دیگر نیازی به روایات غیر معتبر نیست. همچنین لازم و حتی صحیح نیست؛ هر اتفاقی که در جهان نسبت به کشورها و یا اشخاص رُخ می‌دهد، به گونه‌ای تکلف‌آمیز با روایات مربوط به نشانه‌های ظهور تطبیق دهیم و یا به روایات خیلی ضعیف و غیر مستند استناد کنیم.

بیداری اسلامی

[ویرایش]

بی‌گمان تحولات عمیق کنونی و حرکت و بیداری اسلامی در منطقه که پیام نفرت از مزدوران جهان را به گوش همه آنان می‌رساند، واقعیّت خوشحال کننده‌ای برای مسلمانان جهان و انسان‌دوستان است و به یقین هرچه زمان بگذرد بر عمق بیداری اسلامی و قدرت و عمق طوفان مستضعفین افزوده خواهد شد؛ اما این تحولات دلیلی برای نقل سخنان ضعیف سپس تطبیق تکلّف‌آمیز بر آنها نمی‌شود؛ زیرا زمینه جعل این‌گونه روایات وجود دارد، همان‌طور که ظلم و ستم حاکمان بنی امیه و پس از آنان، بنی‌عباس به عموم مسلمانان - به ویژه شیعیان - موجب شد که مردم، ظهور منجی‌ای که رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، امامان (علیه‌السّلام) و اصحاب ایشان وعده داده بودند را نزدیک بدانند.

منجی در فرقه‌های مختلف

[ویرایش]

در این میان، افرادی صالح یا ناصالح برای رفع این ستم‌ها به مقابله با دستگاه حاکم برخاسته و تا پای جان پیش رفتند که گاه خود آنان و گاه هواداران و دوست‌دارانشان، آنان را منجی موعود تصوّر کرده و لقب مهدی به او دادند و برای اثبات مدعای خود علایمی را ساخته یا علایم حقیقی را تحریف و بر خود تطبیق نمودند؛ مانند این‌که کیسانیه، محمد بن حنفیه را مهدی دانستند، ناووسیه معتقد به مهدویت امام ششم شیعیان شدند.
[۹] لاهیجی، فیاض، گوهر مراد، ص۵۸۳، نشر سایه، تهران، چاپ اول، ۱۳۸۳ش.
مهم‌تر و مؤثّرتر از همه این گروه‌ها اسماعیلیه و حکومت آنان؛ یعنی فاطمیان مصر است که گوی سبقت را از همگان ربود.
[۱۱] ر. ک: حلبی، علی اصغر، تاریخ علم کلام در ایران و جهان، ص۱۴۰ – ۱۴۱، انتشارات اساطیر، تهران، چاپ دوم، ۱۳۷۶ش.
مطالعه تاریخ اسلام و در کنار آن مروری بر روایت‌های نشانه‌های ظهور، به خوبی نشان می‌دهد که بسیاری از آن‌چه به نام نشانه ظهور مهدی مشهور شده، در طول تاریخ نیز مطابق یا مشابه آن رخ داده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ر. ک: عاشور، سید علی، ماذا قال علی (علیه‌السّلام) عن آخر الزمان، ص۳۳۰، نشر فرصاد، تهران.
۲. داود، محمد عیسی ، المفاجاة، ص۴۱۳، به نقل از ماذا قال علی (علیه‌السّلام) عن آخر الزمان.
۳. ر. ک:«علایم ظهور حضرت مهدی (عج)»، سؤال ۴۹؛    
۴. «دجال در روایات»، سؤال ۲۱۸.    
۵. «علایم ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)»، سؤال ۲۱۹.    
۶. ر.ک:ویکی پرسش، مقاله «علایم ظهور حضرت مهدی».    
۷. طبرسی، فضل بن حسن، اعلام الوری باعلام الهدی، ص۵۴۲، مؤسسة آل البیت علیهم السلام لإحیاء التراث، قم.    
۸. علامه طباطبایی، محمدحسیین، شیعه در اسلام، ص۶۳-۶۴، دفتر نشر اسلامی، قم، چاپ سیزدهم، ۱۳۷۸ش.    
۹. لاهیجی، فیاض، گوهر مراد، ص۵۸۳، نشر سایه، تهران، چاپ اول، ۱۳۸۳ش.
۱۰. مشکور، محمدجواد، فرهنگ فرق اسلامی، ص۴۳۶، آستان قدس رضوی، مشهد، چاپ دوم، ۱۳۷۲ش.    
۱۱. ر. ک: حلبی، علی اصغر، تاریخ علم کلام در ایران و جهان، ص۱۴۰ – ۱۴۱، انتشارات اساطیر، تهران، چاپ دوم، ۱۳۷۶ش.
۱۲. علامه طباطبایی، محمدحسیین، شیعه در اسلام، ص۶۴، دفتر نشر اسلامی، قم، چاپ سیزدهم، ۱۳۷۸ش.    


منبع

[ویرایش]

سایت اسلام کوئست، برگرفته از مقاله "آیا روایتی که درباره تحولات مصر و سرنگونی محمد حسنی مبارک به عنوان نشانه ظهور امام زمان(عج) شایع شده، صحیح است؟"، تاریخ بازیابی۱۴۰۰/۰۱/۰۸.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار