عدل الهی در قرآنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:عدل الهی، صفات خداوند.
پرسش:چه آیاتی در قرآن بر عدل الهی دلالت دارد؟ لطفاً با ذکر ترجمه.
پاسخ :آیاتی که در قرآن به مسئله عدالت اشاره دارد، فراوان است. برخی از آیات به دلالت مطابقی ، تعدادی نیز به دلالت التزامی و برخی دیگر هم به دلالت تضمنی بر عدل الهی دلالت می کنند که به برخی از آنها اشاره می کنیم:


آیه اول

[ویرایش]

"ذلِکَ بِما قَدَّمَتْ أَیْدیکُمْ وَ أَنَّ اللَّهَ لَیْسَ بِظَلاَّمٍ لِلْعَبید"؛ این -عقوبت‌- به خاطر کار و کردار پیشین شما است، -و گرنه‌- خداوند هرگز نسبت به بندگان -خود- بیدادگر نیست(یعنی به عدالت رفتار می کند).

آیه دوم

[ویرایش]

"شَهِدَ اللَّهُ أَنَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ وَ الْمَلائِکَةُ وَ أُولُوا الْعِلْمِ قائِماً بِالْقِسْطِ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ الْعَزیزُ الْحَکیمُ"؛ خدا گواهى مى‌دهد که جز او هیچ معبودى نیست، فرشتگان و صاحبان علم نیز (بر این حقیقت) گواه هستند که (کارهاى خدا همه) بر عدل و داد استوار است و جز خداى عزیز و حکیم، هیچ معبودى نیست.

آیه سوم

[ویرایش]

"إِنَّ اللَّهَ لا یَظْلِمُ مِثْقالَ ذَرَّةٍ وَ إِنْ تَکُ حَسَنَةً یُضاعِفْها وَ یُؤْتِ مِنْ لَدُنْهُ أَجْراً عَظِیما"؛ در حقیقت، خدا به مقدار ذرّه‌ اى ستم نمى‌ کند (تمام رفتارهایش بر اساس عدل است) و اگر -آن ذرّه، کارِ- نیکى باشد دو چندانش مى‌ کند، و از نزد خویش پاداشى بزرگ مى‌ بخشد.

آیه چهارم

[ویرایش]

"إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَماناتِ إِلى‌ أَهْلِها وَ إِذا حَکَمْتُمْ بَیْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْکُمُوا بِالْعَدْلِ إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا یَعِظُکُمْ بِهِ إِنَّ اللَّهَ کانَ سَمیعاً بَصیرا"؛ خدا به شما فرمان مى‌دهد که سپرده‌ها را به صاحبان آنها ردّ کنید و چون میان مردم داورى مى‌ کنید، به عدالت داورى کنید. در حقیقت، نیکو چیزى است که خدا شما را به آن پند مى‌ دهد. خدا شنواى بیناست.

آیه پنجم

[ویرایش]

"یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامینَ لِلَّهِ شُهَداءَ بِالْقِسْطِ وَ لا یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلى‌ أَلاَّ تَعْدِلُوا اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوى‌ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما تَعْمَلُونَ"؛ اى کسانى که ایمان آورده‌اید، همواره براى خدا قیام کنید و از روى عدل و عدالت گواهى دهید. کینه و دشمنى با گروهى شما را به ترک عدالت وادار نسازد. عدالت کنید که به پرهیزگارى نزدیکتر است و از خدا بترسید که خدا از اعمال شما کاملا آگاه است.

آیه ششم

[ویرایش]

"إِنْ حَکَمْتَ فَاحْکُمْ بَیْنَهُمْ بِالْقِسْطِ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطین"؛ اگر داورى کردى، میان آنان به عدل داورى کن که خدا دادگران را دوست دارد.

آیه هفتم

[ویرایش]

"...وَ قُلْ آمَنْتُ بِما أَنْزَلَ اللَّهُ مِنْ کِتابٍ وَ أُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُم..."؛ بگو من به هر کتابى که خدا فرستاده ایمان آورده‌ ام و فرمان یافته‌ ام که در میان شما دادگرى کنم.

آیه هشتم

[ویرایش]

"قُلْ أَمَرَ رَبِّی بِالْقِسْطِ وَ أَقیمُوا وُجُوهَکُمْ عِنْدَ کُلِّ مَسْجِدٍ وَ ادْعُوهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدِّینَ کَما بَدَأَکُمْ تَعُودُونَ"؛ بگو، پروردگارم بر عدل و داد امر فرموده است و روى خود را در هر مسجد (هنگام عبادت و نماز ) به سوى او کنید و او را بخوانید و دین خود را براى خدا خالص و پاک نمائید (و بدانید) بدانسان که در آغاز شما را آفرید (بار دیگر روز رستاخیز به همان وضع) بر مى‌ گردید.

آیه نهم

[ویرایش]

"وَ لِکُلِّ أُمَّةٍ رَسُولٌ فَإِذا جاءَ رَسُولُهُمْ قُضِیَ بَیْنَهُمْ بِالْقِسْطِ وَ هُمْ لا یُظْلَمُونَ"؛ و براى هر امتى پیامبرى هست. هنگامى که پیامبرشان آمد، پس از اتمام حجت میان آنان به عدالت حکم می شود و هیچ گونه ستمى به آنان نخواهد شد.

آیه دهم

[ویرایش]

"وَ لَوْ أَنَّ لِکُلِّ نَفْسٍ ظَلَمَتْ ما فِی الْأَرْضِ لاَفْتَدَتْ بِهِ وَ أَسَرُّوا النَّدامَةَ لَمَّا رَأَوُا الْعَذابَ وَ قُضِیَ بَیْنَهُمْ بِالْقِسْطِ وَ هُمْ لا یُظْلَمُونَ"؛ و اگر هر چه در روى زمین است، متعلق به کسى باشد که بسیار ظلم کرده است و بخواهد همه آن را فدا کند (تا از مجازات رهایى یابد) از او پذیرفته نخواهد شد و چون عذاب را مشاهده کنند، پشیمانى خود را نهان می دارند و میان آنها به عدالت حکم می شود و ستمى به آنان نخواهد شد.

آیه یازدهم

[ویرایش]

"وَ یا قَوْمِ أَوْفُوا الْمِکْیالَ وَ الْمیزانَ بِالْقِسْطِ وَ لا تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْیاءَهُمْ وَ لا تَعْثَوْا فِی الْأَرْضِ مُفْسِدینَ" اى مردم، پیمانه و ترازو را از روى عدالت بسنجید و از حق مردم کم و کسر نکنید و در زمین فساد و آشوب بر پا نسازید.

آیه دوازدهم

[ویرایش]

"إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَ الْإِحْسانِ وَ إیتاءِ ذِی الْقُرْبى‌ وَ یَنْهى‌ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ وَ الْبَغْیِ یَعِظُکُمْ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُون" در حقیقت، خدا به دادگرى و نیکوکارى و بخشش به خویشاوندان فرمان مى‌ دهد و از کار زشت و ناپسند و ستم باز مى‌ دارد. به شما اندرز مى‌ دهد، باشد که پند گیرید.

آیه سیزدهم

[ویرایش]

"لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ وَ الْمیزانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ"؛ ما پیامبران خود را با حجتى روشن (براى هدایت مردم) فرستادیم و به آنان کتاب و میزان عدالت نازل کردیم تا مردم بعدل و عدالت قیام کنند.

آیه چهاردهم

[ویرایش]

"وَ أَقْسِطُوا إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطین‌"؛ مطابق عدل عمل کنید، همانا خداوند دوست می دارد آنها را که طالب عدالت هستند.

آیه پانزدهم

[ویرایش]

"لا یَنْهاکُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذینَ لَمْ یُقاتِلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَ لَمْ یُخْرِجُوکُمْ مِنْ دِیارِکُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَ تُقْسِطُوا إِلَیْهِمْ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطینَ‌ََ"؛ -امّا- خدا شما را از کسانى که در -کار- دین با شما نجنگیده و شما را از دیارتان بیرون نکرده‌ اند، باز نمى‌ دارد که با آنان نیکى کنید و با ایشان عدالت ورزید، زیرا خدا دادگران را دوست مى‌ دارد.

تذکر

[ویرایش]

شایان ذکر است موارد ۴ تا ۷ و همچنین ۱۳ تا ۱۵ اگر چه مستقیما به عدل الهی اشاره ندارد، اما در آنها خداوند امر به عدالت و داوری به حق نموده و بدیهی است که خدا به اموری فرمان می دهد که مورد خواست و علاقه او نیز می باشد.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. سوره آل عمران/۳، آیه۱۸۲.    
۲. سوره انفال/۸، آیه۵۱.    
۳. سوره حج/۲۲، آیه۱۰.    
۴. سوره آل عمران/۳، آیه۱۸.    
۵. سوره نساء/۴، آیه۴۰.    
۶. سوره نساء/۴، آیه۵۸.    
۷. سوره مائده/۵، آیه۸.    
۸. سوره مائده/۵، آیه۴۲.    
۹. سوره شوری/۴۲، آیه۱۵.    
۱۰. سوره اعراف/۷، آیه۲۹.    
۱۱. سوره یونس/۱۰، آیه۴۷.    
۱۲. سوره یونس/۱۰، آیه۵۴.    
۱۳. سوره هود/۱۱، آیه۸۵.    
۱۴. سوره نحل/۱۶، آیه۹۰.    
۱۵. سوره حدید/۵۷، آیه۲۵.    
۱۶. سوره حجرات/۴۹، آیه۹.    
۱۷. سوره ممتحنه/۶۰، آیه۸.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : افعال الهی | خدا شناسی | عدل الهی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار