طول عمر و غیبتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: طول عمر، غیبت، پیامبران، حضرت خضر علیه‌السلام، حضرت الیاس علیه‌السلام، حضرت عیسی علیه‌السلام.
پرسش: راز طول عمر و غیبت بعضی از پیامبران، مانند حضرت خضر، الیاس و عیسی ـ علیهم‌السلام ـ چیست؟
پاسخ: طول عمر و زندگی جاویدان بعضی از پیامبران مانند حضرت خضر، الیاس و عیسی ـ علیهم‌السلام ـ امری خارق‌العاده و یکی از معجزات الاهی است که تنها با عنایت به قدرت لایزال الاهی واقع شده است؛ و اگر این امر واقع نشده بود، قبول و پذیرش امکان چنین امری برای کسانی که در طول زندگی خود همواره با انسان‌هایی برخورد داشته‌اند که نهایت عمرشان به دویست سال هم نمی‌رسد، امری محال بود؛ اما بهترین و قوی‌ترین دلیل بر امکان هر امری واقع شدن آن است و در حال حاضر جای هیچ‌گونه شک و تردیدی در امکان این امر نیست. در بیان راز این طول عمر و غیبت در آیات و روایات و احادیث معصومان ـ علیهم‌السلام ـ حکمت‌ها و علت‌هایی بیان شده است؛ از جمله: ۱. طول عمر و غیبت بعضی از پیامبران بهترین دلیل و نمونه بر امکان زندگی طولانی و غیبت حضرت مهدی ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ است؛ ۲. یار و یاور و مونس بودن برای حضرت مهدی ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ ....


طول عمر

[ویرایش]

عمر طولانی و زندگی جاویدان امری خارق العاده و از معجزات بزرگ الاهی است که تنها با عنایت به قدرت لایزال الاهی وقوع و تصور و فهم وقوع آن ممکن است؛ و اگر این امر در مورد پیامبران بزرگواری (همچون حضرت خضر، الیاس و عیسی علیهم‌السلام) واقع نشده بود، قبول و پذیرش آن برای کسانی که در طول زندگی خود همواره با انسان‌هایی برخورد داشته‌اند که نهایت عمرشان به دویست سال هم نمی‌رسد، امری محال بود؛ اما بهترین و قوی‌ترین دلیل بر امکان هر امری واقع شدن آن است که در مورد این انسان‌های والا مقام واقع شده و هر‌گونه شک و تردیدی را در امکان این امر زدوده است.

طول عمر و غیبت بعضی پیامبران

[ویرایش]

پیرامون راز طول عمر و غیبت بعضی پیامبران مانند حضرت خضر، الیاس و عیسی ـ علیهم‌السلام ـ در آیات و روایات و احادیث معصومان ـ علیهم‌السلام ـ حکمت‌ها و علت‌هایی بیان شده است.

← روایتی از امام صادق


امام صادق ـ علیه‌السلام ـ در رابطه با زندگی طولانی حضرت خضر (که بدون تردید اکنون زنده و بیش از شش هزار سال از عمر شریفشان می‌گذرد
[۱] یوم الخلاص، ص ۱۵۷.
) فرموده‌اند: "... خداوند عمر حضرت خضر ـ علیه‌السلام ـ را به خاطر رسالتش یا به خاطر نزول کتابی بر او، یا به خاطر این‌که به‌وسیله شریعت او، شریعت پیامبران پیش از او را نسخ کند، یا به خاطر امامتی که بندگانش به او اقتدا نمایند، طولانی نکرده است؛ بلکه از آن‌جا که اراده فرموده است عمر حضرت مهدی قائم آل‌ محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله در دوران غیبت آن حضرت بسیار طولانی باشد و می‌دانست که بندگانش بر طول عمر او ایراد و اشکال خواهند نمود، عمر او را طولانی ساخت تا بدان استدلال شود و طول عمر حضرت قائم بدان تشبیه گردد و به این وسیله اشکالات و ایرادات برطرف گردد.

طول عمر حضرت الیاس و حضرت عیسی

[ویرایش]

دو تن دیگر از پیامبرانی که خداوند آنان را عمر طولانی بخشیده است و الان زنده‌اند، حضرت الیاس و حضرت عیسی ـ علیهم‌السلام ـ هستند.

اوتاد حضرت مهدی

[ویرایش]

هم‌چنین از حضرت الیاس و حضرت خضر ـ علیهماالسلام ـ به عنوان اوتادی یاد شده که در زمان غیبت حضرت پیوسته اطراف حضرت مهدی ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ هستند.
[۲] سفینه البحار ماده قطب.


علت طول عمر حضرت الیاس

[ویرایش]

در روایتی آمده که علت طول عمر و زنده ماندن حضرت الیاس علیه‌السلام، عشق و علاقه فوق العاده ایشان به مناجات و عبادت خدا بوده است. در این روایت آمده است:
روزی عزرائیل نزد الیاس ـ علیه‌السلام ـ آمد تا روحش را قبض کند، الیاس ـ علیه‌السلام ـ گریست. عزرائیل گفت آیا گریه می‌کنی با این‌که به‌سوی پروردگارت باز می‌گردی. الیاس گفت: گریه‌ام برای مرگ نیست، بلکه برای فراق از شب‌های طولانی زمستان و روزهای تابستان است که دوستان خدا این شب‌ها را به عبادت می‌گذرانند و با محبوبشان خدا، راز و نیاز می‌کنند و لذت می‌برند؛ ولی من می‌خواهم از صف آنها جدا گردم و اسیر خاک شوم.
خداوند به الیاس چنین وحی کرد: تو را به‌خاطر آن که علاقه به مناجات داری و می‌خواهی در خدمت مردم باشی تا روز قیامت مهلت دادم.
[۳] المخازن سید عباس کاشانی، ج ۱، ص ۲۸۶.


علت طول عمر حضرت عیسی

[ویرایش]

درباره زنده بودن حضرت عیسی ـ علیه‌السلام ـ قرآن می‌فرماید: "گفتارشان که: «ما، مسیح عیسی بن مریم، پیامبر خدا را کشتیم!» در‌حالی‌که نه او را کشتند، و نه بر دار آویختند؛ لکن امر بر آنها مشتبه شد؛ و کسانی که در مورد (قتل) او اختلاف کردند، از آن در شک هستند و علم به آن ندارند و تنها از گمان پی‌روی می‌کنند و قطعاً او را نکشتند! بلکه خدا او را به‌سوی خود، بالا برد و خداوند، توانا و حکیم است.

← روایتی از امام حسن عسکری


امام حسن عسکری علیه‌السلام فرمودند: " یهودیان از خدا بی‌خبر، خانه‌ای را که حضرت عیسی ـ علیه‌السلام ـ در آن بود، محاصره کردند و جوانی بنام "طیطانوس" را برای دست‌گیری آن حضرت فرستادند. آن جوان وارد خانه شد و گوشه‌و‌کنار خانه را تفتیش کرد؛ ولی حضرت عیسی را ندید. از خانه بیرون آمد که بگوید من عیسی را در خانه ندیدم. خداوند او را به‌صورت حضرت عیسی تمثل نمود. یهودیان به گمان این‌که او عیسی ـ علیه‌السلام ـ است او را دستگیر کردند. او هر چه داد و فریاد زد، من عیسای پیامبر نیستم فایده نکرد. او را آوردند به دار آویختند.
[۵] قصص ‌الأنبیاء، للجزائری، ص ۴۲۱.


← نماز حضرت عیسی پشت سر امام


بنا بر روایات موثق، حضرت عیسی ـ علیه‌السلام ـ در موقع ظهور حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف از آسمان به زمین خواهد آمد و در پشت سر حضرتش نماز می‌خواند و او را یاری می‌نماید و ملت یهود و نصاری که در آن روز تعداد زیادی خواهند بود؛ چون ببینند حضرت عیسی در پشت سر امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف نماز می‌خواند، آنها نیز هدایت می‌شوند و دین اسلام را می‌پذیرند و اسلام آنها را پذیرفته.

←← سخن خداوند متعال


چنان‌چه حق تعالی جل جلاله در قرآن مجید سوره نساء آیه ۱۵۹ می‌فرماید: "و هیچ‌یک از اهل کتاب نیست؛ مگر این‌که پیش از مرگش به او (حضرت مسیح‌) ایمان می‌آورد و روز قیامت، بر آنها گواه خواهد بود.
[۹] المخازن، سید عباس کاشانی، ج ۱، ص ۲۸۶.


← اتمام حجت حضرت عیسی


بی‌شک حضرت عیسی ـ علیه‌السلام ـ با نزول خود در میان قوم لجوج و عنود یهود، داوری و اتمام حجت خواهد کرد و آن روز نزول او با چنان شکوه و عظمتی خواهد بود که دیگر کسی را یارای تکذیب و انکار نخواهد بود.

رد سخنان منکران بر غیبت حضرت مهدی

[ویرایش]

بنابراین عمر طولانی حضرت عیسی علیه‌السلام حضرت خضر و حضرت الیاس دلیل زنده‌ای بر عمر طولانی حضرت مهدی ـ علیه‌السلام ـ در رد سخنان منکران و معاندان است؛ همان‌طور که آنان مونس و یاور حضرت مهدی ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ بوده و حضرت را در تنهایی و غربت غیبت همراه و مددکار هستند.

← روایتی از امام رضا


چنان‌چه از امام رضا علیه‌السلام روایت شده که فرموده‌اند:
خضر از آب حیات نوشید و او زنده خواهد ماند تا در صور بدمند و همه زندگان بمیرند و می‌آید نزد ما و بر ما سلام می‌کند و ما صدای او را می‌شنویم و او را می‌بینیم و بعد در ادامه می فرمایند: زود باشد که حق تعالی حضرت خضر را مونس قائم آل محمد ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ گرداند و وقتی که آن حضرت از مردم غائب گردد و در تنهایی رفیق آن حضرت باشد.

علت عمر طولانی برخی پیامبران

[ویرایش]

اما این‌که چرا خداوند از بین همه پیامبران تنها این حضرات یعنی خضر، الیاس و عیسی ـ علیهم‌السلام ـ را انتخاب کرده و چرا دیگران را انتخاب نکرده، روشن نیست و این یکی از اموری است که دلیل آن را تنها خداوند می‌داند و بس؛ البته بعید نیست که خداوند از میان پیامبران و اولیای خود و صالحان به عده بیشتری عمر طولانی و جاودان بخشیده باشد که ما از آنها اطلاع نداریم.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. یوم الخلاص، ص ۱۵۷.
۲. سفینه البحار ماده قطب.
۳. المخازن سید عباس کاشانی، ج ۱، ص ۲۸۶.
۴. نساء‌ (۴)، آیه ۱۵۷ و ۱۵۸.    
۵. قصص ‌الأنبیاء، للجزائری، ص ۴۲۱.
۶. نساء‌ (۴)، آیه ۱۵۹.    
۷. علامه مجلسی، بحارالأنوار، ج ۹، ص ۱۹۵.    
۸. مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، ج ۴، ص ۲۰۵.    
۹. المخازن، سید عباس کاشانی، ج ۱، ص ۲۸۶.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : عمر امام زمان | غیبت کبری | مهدویت
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار