طلب انگور علی اکبر از امام حسینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام حسین (علیه‌السّلام)، میوه، حضرت علی اکبر (علیه‌السّلام)، انگور، موز، ستون مسجد.

پرسش: علی اکبر (علیه‌السّلام) از پدرش امام حسین (علیه‌السّلام) در غیر فصلش انگور خواست و امام دست به ستون مسجد النبی (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) زد و خواسته‌اش را اجابت کرد. آیا این ماجرا در کتاب معتبری نقل شده است؟

پاسخ: هدیه‌کردن اعجازآمیز مقداری موز و انگور از سوی یک ولی خدا به فرزندش چندان اعجاب‌انگیز نبوده و در مقابل توانایی‌هایی که خدا به اولیائش داده بسیار‌ اندک است. همچنین این گزارش در کتاب دلائل الامامة و الدر النظیم فی مناقب الائمة اللهامیم نقل شده و از لحاظ محتوا منافاتی با آموزه‌های دینی ندارد.


نقل گزارش

[ویرایش]

در گزارش‌ها از کثیر بن شاذان نقل شده است در محضر امام حسین (علیه‌السّلام) بودم که فرزندش علی اکبر (علیه‌السّلام) از حضرت‌شان انگور درخواست نمود. آن‌حضرت (علیه‌السّلام) دست خود را به ستون مسجدالنبی (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) زد و انگور و موز بیرون آورد و به او داد، و فرمود: «آنچه نزد خدا برای اولیای خدا است، بیش از این است».
این روایت در کتاب دلائل الامامه طبری البته با سندی ضعیف نقل شده است و می‌دانیم که در این‌گونه گزارش‌ها اعتبار کتاب به تنهایی کفایت می‌کند، حتی اگر سندی هم برای آن ذکر نشود، البته به شرط آن‌که مخالف آموزه‌های قرآنی و امور مسلّم دینی نباشد.

عدم منافات با آموزه‌های دینی

[ویرایش]

این گزارش نیز از لحاظ محتوا منافاتی با آموزه‌های دینی ندارد؛ زیرا خداوندی که به عیسی (علیه‌السّلام) قدرت زنده کردن مرده را می‌دهد و یا به مادرش حضرت مریم (سلام‌الله‌علیها) رزق و روزی بدون حساب می‌دهد تا جایی که پیامبری مانند زکریا (علیه‌السّلام) را شگفت‌زده می‌کند:
«کلَّما دَخَلَ عَلَیها زَکرِیا الْمِحْرابَ وَجَدَ عِنْدَها رِزْقاً قالَ یا مَرْیمُ اَنَّی لَک هذا قالَتْ هُوَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ اِنَّ اللَّهَ یرْزُقُ مَنْ یشاءُ بِغَیرِ حِساب؛ ‌ زکریا هر بار که در محراب بر او وارد می‌شد، نزد او [نوعی‌] خوراکی می‌یافت. [می‌] گفت: «ای مریم، این‌ها از کجا برایت آمده؟! و مریم در پاسخ می‌گفت: «اینها از جانب خدا است، که خدا به هر کس بخواهد، بی‌شمار روزی می‌دهد.»
بر‌این‌اساس، هدیه‌کردن اعجازآمیز مقداری موز و انگور از سوی یک ولی خدا به فرزندش چندان اعجاب‌انگیز نبوده و در مقابل توانایی‌هایی که خدا به اولیائش داده بسیار‌ اندک است؛ و از‌همین‌رو است که امام می‌فرماید: «ما عندالله لاولیائه اکثر» آنچه خدا به اولیائش هدیه داده، بیش از آن چیزی است که مشاهده کردید.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. طبری آملی، محمد بن جریر، دلائل الامامة، ص۱۸۳، قم، بعثت، چاپ اول، ۱۴۱۳ق.    
۲. طبری آملی، محمد بن جریر، نوادر المعجزات فی مناقب الائمة الهداة، ص۲۴۲، محقق، مصحح، اسدی، باسم محمد، قم، دلیل ما، چاپ اول، ۱۴۲۷ق.    
۳. شامی‌، یوسف بن حاتم، الدر النظیم فی مناقب الائمة اللهامیم‌، ص۵۳۱، قم، مؤسسه نشر اسلامی، چاپ اوّل‌، ۱۴۲۰ق.    
۴. آل‌عمران/سوره۳، آیه۳۷.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «طلب انگور علی اکبر از امام حسین»، تاریخ بازیابی۱۴۰۱/۵/۱۲.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار