طبقات جهنمذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: بهشت ، جهنم
پرسش: اگر برای بهشت سطوحی وجود دارد، آیا برای جهنم هم چنین است؟
پاسخ: آن‌چه را که از آیات قرآن و روایات در مورد سطوح و طبقات جهنم به دست می‌آید؛ این است که جهنم نیز مانند بهشت، دارای طبقات مختلف است که گنهکاران بر حسب مراتب جُرم و گناه خود، در یکی از این طبقات، مستقر و عذاب می‌شوند.


طبقات جهنم در کلام امام باقر

[ویرایش]

در روایتی امام باقر علیه‌السلام درباره آیه:«لَها سَبْعَةُ أَبْوابٍ لِکُلِّ بابٍ مِنْهُمْ جُزْءٌ مَقْسُوم؛ جهنم دارای هفت در است و برای هر دری گروه معیّنی از آنان تقسیم شده‌اند»، فرمود: به من ‌خبر رسید که خداوند، جهنم را هفت طبقه قرار داده است:

← جهیم


طبقه نخست که بالاترین طبقه آن است «جهیم» نام دارد. ساکنان دوزخ در این طبقه روی‌ سنگ‌هایی سخت می‌ایستند و جمجمه و مغز آنان از شدّت حرارت به جوش می‌آید.

← لظی


طبقه دوّم:«لظی» است؛ حرارت آتش در این درجه، دست و پا و پوست سر را می‌کند و می‌برد و کسانی را که به فرمان خداوند پشت کرده و اموال را جمع و ذخیره کرده بودند به سوی خود می‌خواند.

← سقر


طبقه سوّم: «سقر» است که در آن آتشی است که نه چیزی را باقی می‌گذارد و نه چیزی را رها می‌کند؛ پوست تن را به کلّی دگرگون می‌سازد؛ نوزده نفر (از فرشتگان عذاب) بر آن ‌گمارده شده‌اند.

← حُطَمَه

طبقه چهارم:«حُطَمَه» (آتشی خرد کننده) است و از آن شراره‌هایی به بزرگی کاخ، ‌پرتاب می‌شود که گویی (در سرعت و کثرت) همچون شتران زرد رنگی هستند که به هر سو پراکنده می‌شوند! هر کسی که به سویش روانه شود مانند سرمه سیاه می‌گردد....

← هاویه


طبقه پنجم: «هاویه»(جهنّم و سقوط به اسفل سافلین) است که در آن گروهی ندا می‌دهند: ای مالک(نام فرشته‌ای از فرشتگان نگهبان جهنم)، به فریادمان برس. هنگامی که ‌مالک برای فریاد رسی آنان می‌آید، ظرف‌های زردی از آتش پیش رویشان قرار می‌دهد که در آن، آب بد بوی متعفّنی است که پوست‌های بدنشان از گرمای زیاد آن همچون فلز گداخته ‌می‌شود، به محض این که ظرف آتشین را بلند می‌کنند تا از آن بیاشامند، گوشت صورتشان ‌از شدت گرمای آن در آن ظرف می‌ریزد؛ و این همان گفتار خداوند است که فرمود: «وَ إِنْ یَسْتَغیثُوا یُغاثُوا بِماءٍ کَالْمُهْلِ یَشْوِی الْوُجُوهَ بِئْسَ الشَّرابُ وَ ساءَتْ مُرْتَفَقاً»؛ و اگر تقاضای آب کنند، آبی برای آنان می‌آورند که همچون فلز گداخته، صورت‌ها را بریان ‌می‌کند! چه بد نوشیدنی و چه بد محل اجتماعی است. کسی که در آن بیفتد هفتاد سال در آتش فرو می‌رود و هر قدر پوستش که بسوزد پوست ‌دیگری جایگزین آن می‌شود.

←← وجه تسمیه جهنم به هاویه


علت نام گذاری جهنم به «هاویه» بدین جهت است که هاویه از ماده "وی" گرفته شده، که به معنای سقوط است، مراد، سقوط در اسفل سافلین جهنم است.

← سعیر


طبقه ششم: «سعیر» است که در آن سیصد خیمه از آتش است و هر خیمه‌ای دارای سیصد قصر از آتش است و در هر قصری سیصد خانه از آتش است و هر خانه‌ای سیصد نوع از عذاب آتش است که در میان آن خانه‌ها، مارها و عقرب‌هایی از آتش و نیز غل‌ها و زنجیرها و طوق‌هایی از آتش است و این همان است که خداوند می‌فرماید: «إِنَّا أَعْتَدْنا لِلْکافِرینَ سَلاسِلَ وَ أَغْلالاً وَ سَعیراً»؛ ما برای کافران زنجیرها و غل‌ها و شعله‌های سوزان آتش آماده کرده‌ایم!

← جهنم


طبقه هفتم: «جهنم» است که «فلق» در آن جای دارد و آن چاهی در جهنم است که وقتی ‌گشوده شود، آتش شعله ‌ور می‌گردد و آن شدیدترین درجه عذاب آتشین است....

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حجر/سوره۱۵، آیه۴۴.    
۲. کهف/سوره۱۸، آیه۲۹.    
۳. المیزان، طباطبائی، سید محمد حسین، دفتر انتشارات اسلامی، قم، ج ۲۰، ص ۳۴۹.    
۴. انسان/سوره۷۶، آیه۴.    
۵. بحار الانوار، مجلسی، محمد باقر، مؤسسة الوفاء، بیروت، ج ۸، ص ۲۸۹ – ۲۹۰.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : بهشت و جهنم | کلام
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار