صیغه برادریذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: معصوم، حضرت محمد، مدینه، هجرت، مسلمان، مهاجرین، انصار.

پرسش: در چه ساعاتی از روز عید غدیر می‌توان صیغه برادری خواند؟

پاسخ: گرچه خواندن صیغه اخوت در روز عید غدیر سفارش شده و بسیار نیکو است و از ثواب فراوانی برخوردار است، اما اختصاص به این روز ندارد و در تمام ایام سال می‌توان به این سنت حسنه عمل کرد. در مورد اجرای این صیغه در روز عید غدیر خم، بنابر آنچه در کتاب‌های روایی آمده، در تمام روز عید غدیر خم مستحب است.


عقد اخوت

[ویرایش]

یکی از اقدامات رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) پس از هجرت به مدینه، برقرار ساختن پیمان برادری میان مسلمانان به صورت دو به دو بود. این کار عملی فوق العاده مهم در تثبیت اسلام در مدینه به شمار می‌رود؛ زیرا از طرفی مهاجرین مکه با انصار مدینه در طرز تفکر و زندگی فاصله زیادی داشتند و از طرف دیگر میان خود انصار، یعنی میان دو قبیله اوس و خزرج، دهها سال جنگ و جدال حاکم بود، به طوری که دشمن خونی هم به شمار می‌رفتند و با این اختلافات شدید، ادامه حیات دینی و سیاسی به هیچ وجه امکان نداشت، لذا پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) از طرف خدا مامور شد که مهاجرین و انصار را با هم برادر کند. آن حضرت نیز میان آنها پیمان اخوت جاری ساخت. این پیوند که طبعا ایجاد آن بر اساس وجوه اشتراک آنان با یکدیگر بود، بعدها همچنان حفظ شد؛ مثلا پیامبر میان ابوبکر و عمر، عثمان و عبدالرحمن بن عوف، طلحه و زبیر پیمان برادری جاری ساخت. خود پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نیز با حضرت علی (علیه‌السّلام) پیمان برادری بست.
[۱] سبحانی، جعفر، فروغ ابدیت، ج۱، ص۴۵۹، به نقل از سیره ابن هشام، ج۲، ص۱۲۴.


← اختصاص زمانی


گرچه خواندن صیغه اخوت در روز عید غدیر سفارش شده و بسیار نیکو است و از ثواب فراوانی برخوردار است، اما اختصاص به این روز ندارد و در تمام ایام سال می‌توان به این سنت حسنه عمل کرد. در مورد اجرای این صیغه در روز عید غدیر خم، بنابر آنچه در کتاب‌های روایی آمده، در تمام روز عید غدیر خم مستحب است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سبحانی، جعفر، فروغ ابدیت، ج۱، ص۴۵۹، به نقل از سیره ابن هشام، ج۲، ص۱۲۴.
۲. محدث نوری، مستدرک الوسائل، ج۶، ص۲۷۹، مؤسسه آل البیت، قم، ۱۴۰۸.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «صیغه برادری»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۲/۴.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار