صلوات فاطمهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: صلوات فاطمه.
پرسش: آیا صلوات مخصوص حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیها با عبارت «اللهمّ صلّ علی فاطمة و أبیها و بعلها و بنیها بعدد ما أحاط به علمک» دارای سند است؟
پاسخ:


صلوات فرستادن

[ویرایش]

درود و صلوات فرستادن بر پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله، فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها و ائمه اطهار علیهم‌السلام آثار معنوی و مادی فراوانی دارد که هم در روایات و زیارت‌ها و دعاها غالب مواقع وقتی نام آن بزرگواران آمده، صلوات و سلام و درود هم با عبارت‌های گوناگون ذکر شده است.

صلوات فرستادن بر حضرت زهرا

[ویرایش]

درود و صلوات فرستادن بر حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ و پدر، همسر و فرزندان ایشان نیز به عبارت‌های گوناگونی در دعاها و زیارت‌هایی که از معصومان ـ علیهم‌السلام ـ نقل شده، آمده است؛ مانند:

← اول


«الصَّلَاةَ عَلَیْهَا وَ عَلَی أَبِیهَا وَ بَعْلِهَا وَ بَنِیهَا».

← دوم


«صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهَا وَ عَلَی أَبِیهَا وَ بَعْلِهَا وَ بَنِیهَا».
[۳] کفعمی، ابراهیم بن علی، البلد الأمین و الدرع الحصین، ص ۲۹۶، مؤسسة الأعلمی للمطبوعات، بیروت، چاپ اول، ۱۴۱۸ق.


← سوم


و پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ می‌فرماید:
«...إِنَّ اللَّهَ قَدْ وَکَّلَ بِهَا رَعِیلًا مِنَ الْمَلَائِکَةِ یَحْفَظُونَهَا مِنْ بَیْنِ یَدَیْهَا وَ مِنْ خَلْفِهَا وَ عَنْ یَمِینِهَا وَ عَنْ شِمَالِهَا وَ هُمْ مَعَهَا فِی حَیَاتِهَا وَ عِنْدَ قَبْرِهَا بَعْدَ مَوْتِهَا یُکْثِرُونَ الصَّلَاةَ عَلَیْهَا وَ عَلَی أَبِیهَا وَ بَعْلِهَا وَ بَنِیهَا»؛ خدای مهربان گروهی از ملائکه را مأمور نموده که فاطمه را از همه طرف محافظت کنند، این ملائکه که در زمان حیات فاطمه ـ سلام‌الله‌علیها ـ و نزد قبر او و موقع رحلت وی با او می‌باشند صلوات فراوانی به حضرت فاطمه و پدر و شوهر و فرزندانش می‌فرستند.

فضیلت و ثواب درود بر حضرت زهرا

[ویرایش]

پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ در فضیلت و ثواب درود بر حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها فرموده است:
«یَا فَاطِمَةُ مَنْ صَلَّی عَلَیْکِ غَفَرَ اللَّهُ لَهُ وَ أَلْحَقَهُ بِی حَیْثُ کُنْتَ مِنَ الْجَنَّة»؛ «ای فاطمه! هرکس بر تو درود و صلوات بفرستد، خداوند او را می‌آمرزد و در هر جای بهشت که باشم، وی را به من ملحق سازد».
[۵] اربلی، علی بن عیسی، کشف الغمة فی معرفة الأئمة، محقق و مصحح: رسولی محلاتی، هاشم، ج ‌۱، ص ۴۷۲، نشر بنی هاشمی، تبریز، چاپ اول، ۱۳۸۱ق.


سیره علما

[ویرایش]

پس اصل صلوات و درود بر آن بزرگواران دارای آثار نیک است؛ ازاین‌رو صلوات به الفاظی مانند عبارت مطرح شده در پرسش که محتوای آن در برخی روایات آمده اشکال ندارد. و سیره علمای بزرگوار هم این‌گونه بوده است که در کتاب‌های خود هنگام ذکر روایتی از آن‌ حضرت یا در وصف آن‌ حضرت با عبارت دعایی «اللهمّ صلّ علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها» نسبت به آن‌ حضرت، پیامبر، امام علی و امام حسین و امام حسن علیهم‌السلام ادای احترام می‌کردند.

صلوات فرستادن به قصد امید

[ویرایش]

اما بنا بر تحقیق و جست‌وجو، در روایتی به چند مرتبه گفتن این صلوات ـ مانند صلوات بر پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله که برای آن مثلاً صد مرتبه ذکر شده ـ اشاره‌ای نشده است، و تنها چیزی که در برخی کتاب‌ها نقل شده، سفارش برخی علما بوده است که انجام آنها به قصد امید ثواب اشکال ندارد؛ مانند این‌کهک.

← روش توسل به حضرت زهرا


آقای موحد ابطحی اصفهانی در حاشیه خود بر کتاب «عوالم العلوم و المعارف و الأحوال من الآیات و الأخبار و الأقوال (مستدرک سیدة النساء إلی الإمام الجواد)» آورده است: برای توسل به حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ پانصد و سی مرتبه «اللهمّ صلّ علی فاطمة و أبیها و بعلها و بنیها بعدد ما أحاط به علمک» گفته شود.
[۶] بحرانی اصفهانی، عبدالله بن نورالله، عوالم العلوم و المعارف والأحوال من الآیات و الأخبار و الأقوال (مستدرک سیدة النساء إلی الإمام الجواد)، محقق و مصحح: موحد ابطحی اصفهانی، محمدباقر، ج ۱۱، ص ۱۱۴۶، مؤسسة الإمام المهدی (عج)، قم، بی‌تا.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. طبری آملی، عماد الدین محمد، بشارة المصطفی لشیعة المرتضی، ج ‌۲، ص ۱۳۹، المکتبة الحیدریة، نجف، چاپ دوم، ۱۳۸۳ق.    
۲. حلی، رضی‌الدین علی بن یوسف، العدد القویة لدفع المخاوف الیومیة، محقق و مصحح:رجائی، مهدی، مرعشی، ص ۲۲۴، محمود، کتاب‌خانه آیة الله مرعشی نجفی، قم، چاپ اول، ۱۴۰۸ق.    
۳. کفعمی، ابراهیم بن علی، البلد الأمین و الدرع الحصین، ص ۲۹۶، مؤسسة الأعلمی للمطبوعات، بیروت، چاپ اول، ۱۴۱۸ق.
۴. مجلسی، محمدباقر، بحار الأنوار، ج ۴۳، ص ۵۸، دار إحیاء التراث العربی، بیروت، چاپ دوم، ۱۴۰۳ق. معنای این صلوات چنین است:«خدایا! درود فرست بر فاطمه و پدر، شوهر و فرزندان فاطمه و ودیعه‌ای که در درون خود به امانت گذاشته شده (حضرت محسن که در حادثه فشار درب خانه حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها به شهادت رسید) به عدد آنچه علم تو بر آن احاطه دارد.    
۵. اربلی، علی بن عیسی، کشف الغمة فی معرفة الأئمة، محقق و مصحح: رسولی محلاتی، هاشم، ج ‌۱، ص ۴۷۲، نشر بنی هاشمی، تبریز، چاپ اول، ۱۳۸۱ق.
۶. بحرانی اصفهانی، عبدالله بن نورالله، عوالم العلوم و المعارف والأحوال من الآیات و الأخبار و الأقوال (مستدرک سیدة النساء إلی الإمام الجواد)، محقق و مصحح: موحد ابطحی اصفهانی، محمدباقر، ج ۱۱، ص ۱۱۴۶، مؤسسة الإمام المهدی (عج)، قم، بی‌تا.


منبع

[ویرایش]
اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | دعا | صلوات
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار