شیوه محبت به همسرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: محبت، همسر، عقد اجباری.

پرسش: من دختری مهاجرم که پدرم مرا به ازدواج کسی درآورده که دوستش ندارم، اکنون در دوران عقد هستم و شیوه محبت به او را نمی‌دانم و به علت عقد، درسم ضعیف شده است، چه کار کنم؟

پاسخ: برخی راهکارها برای مهرورزی به همسر، عبارت‌اند از: ۱. صفات خوب همسر را بنویسید؛ ۲. صفات خوب وی را بیان کنید؛ ۳. برای تغییر صفات بد همسر برنامه‌ریزی کنید و رفتار مناسب با او داشته باشید؛ ۴. قضاوت عجولانه درباره او نکنید؛ ۵. نسبت به او خوش‌بین باشید؛ ۶. حقوق هم‌دیگر را رعایت کنید؛ ۷. در حق یک‌دیگر دعا کنید؛ ۸. زن و شوهر لباس یک‌دیگرند که سبب آرامش و آسایش و تسکین هم می‌شوند و با محبت کردن به هم‌دیگر، عشق و علاقه هم زیاد می‌شود؛ ۹. از او بدگویی نکنید؛ و اگر کسی از او بدگویی کرد، از حریم شوهرتان دفاع کنید؛ ۱۰. در مورد همسرتان افکار مثبت داشته باشید و موارد دیگر.

فهرست مندرجات

۱ - نکته مقدماتی
۲ - ارزیابی اولیه
۳ - ارزیابی ثانویه
۴ - شیوه‌های مهرورزی به همسر
       ۴.۱ - فهرست صفات
       ۴.۲ - بیان صفات
       ۴.۳ - تغییر صفات
       ۴.۴ - قضاوت عجولانه
       ۴.۵ - جدا کردن مسائل
       ۴.۶ - خوش‌بینی
       ۴.۷ - حقوق متقابل
       ۴.۸ - دعا
              ۴.۸.۱ - حدیثی از امام باقر
       ۴.۹ - توجه به بیان قرآن
       ۴.۱۰ - دفاع از او
       ۴.۱۱ - افکار مثبت
       ۴.۱۲ - بازتاب مهر
              ۴.۱۲.۱ - نمونه‌ای از کارها
                     ۴.۱۲.۱.۱ - بروز عواطف مثبت
                     ۴.۱۲.۱.۲ - گشاده‌رویی و لبخند
                     ۴.۱۲.۱.۳ - احترام گذاشتن
                     ۴.۱۲.۱.۴ - قدردانی
                     ۴.۱۲.۱.۵ - مقایسه نکردن او با دیگران
                     ۴.۱۲.۱.۶ - هدیه
                     ۴.۱۲.۱.۷ - حمایت عاطفی
۵ - راهکارها برای تحصیل
       ۵.۱ - مثلث موفقیت
              ۵.۱.۱ - افزایش بعد عاطفی درس خواندن
              ۵.۱.۲ - پیوند مطالب
              ۵.۱.۳ - تلاش و برنامه‌ریزی
۶ - منابع
۷ - پانویس
۸ - منبع

نکته مقدماتی

[ویرایش]

بهترین کار در هر مشکل و مسئله‌ای این است که به سؤالات مرتبط با مشکل پاسخ دهیم، به این صورت که در مرحله اول از خود بپرسیم من در چه موقعیتی هستم؛ در مرحله دوم با این موقعیت چگونه باید کنار آیم؟ چگونه مشکل را برطرف کنم و چه طور توانایی‌های (درونی ـ بیرونی) خودم را بسیج کنم تا بهترین استفاده را از زندگی ببرم. حال بحث زیر را در همین راستا پی‌گیر باشید.

ارزیابی اولیه

[ویرایش]

شما در عقد هستید و با شرایط مذکور که در نامه خود آوردید، مواجه‌اید. ناراحتی شما فعلاً این است که من چگونه می‌توانم مهرم را به او زیاد کنم، دوم این‌که چگونه با تحصیلات خودم مواجه شوم و چه‌طور برنامه‌ریزی کنم تا جبران گذشته شود؟
[۱] رویارویی با چالش‌های زندگی و فن‌آوری در سدة بیست و یکم، ص۱۷، ترجمه علی‌محمد گودرزی، مؤسسه خدمات فرهنگی رسا، (تقسیم‌بندی از لازاروس).


ارزیابی ثانویه

[ویرایش]

در ارزیابی اولیه شما محور مسئله را مشخص کردید و معین کردید که از چه ناراحتی دارید، این امر یعنی شناخت و شناخت یعنی قدرت؛ چراکه شما سرمایه مادی و معنوی خودتان را باید در این دو منطقه مهرورزی و تحصیل بسیج کنید و متمرکز نمایید.

شیوه‌های مهرورزی به همسر

[ویرایش]

حال با توجه به مطالب بالا راهکارهایی برای حل این مشکل ارائه می‌دهم.

← فهرست صفات


کاغذی بردارید و صفات خوبی را که از همسرتان دارید، در آن در یک لیست بنویسید. روزی چند مرتبه آن‌ها را مرور کنید؛ توجه به صفات خوب او علاقه شما را به او زیادتر می‌کند.

← بیان صفات


از صفات خوبی که از شوهرتان فهرست کرده‌اید، با دوستان و نزدیکان و حتی گاهی با خودتان سخن بگویید. ابراز این صفات باعث می‌شود که توجه شما به او بیش‌تر شود.

← تغییر صفات


اگر صفت بدی از او سراغ دارید، سریع قضاوت نکنید؛ کلی‌نگر باشید، یعنی معدل بگیرید (صفات خوب بر صفات بد) مطمئناً صفات خوب او بر صفات بد می‌چربد؛ حال برای تغییر صفات بد او برنامه‌ریزی کنید. از گفت‌وگو، کتاب خوب، و ... کمک بگیرد؛ شما خود می‌توانید نقش مربی‌ای را به عهده بگیرید، مربی‌ای که با رفتار خوب خود بر لوح جان او تک‌تک الفبای خوبی را حک می‌کند و از او یک کتاب مهر و صفا می‌سازد. آری انسان قابل تغییر است؛ به شرطی که ما صحیح با او رفتار کنیم.

← قضاوت عجولانه


هرگز در مورد کسی که شناخت کافی ندارید، حکم صادر نکنید. بهترین راه این است که روابط کلامی خودتان را با او بیش‌تر کنید، از او بخواهید از زندگی‌اش، آینده، گذشته، محل کارش، بیش‌تر برای شما سخن بگوید. چه‌بسا خداوند خیری را در این ازدواج برای شما قرار داده باشد که شما بعداً با هیچ‌چیز دیگر عوض نکنید و غیر از این را نپسندید.

← جدا کردن مسائل


پدر شما به خاطر اوج عشقش به شما چنین کاری را انجام داده است. هیچ پدری دوست ندارد قطره‌ای اشک به گونه دختر دلبندش ببیند؛ چراکه آن اشک، سنگی است بر شیشه قلب او. اگر از این‌که پدرتان با شما مشورت نکرده ناراضی هستید، عدم رضایت خودتان را به شخص جدید سرایت ندهید؛ یعنی او را جدای از مسائل گذشته (شخصی که دوست داشته‌اید و...) بررسی کنید. او هیچ تقصیری ندارد، انسانی است که به خاطر حفظ ایمان، عمل به سنت پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) (ازدواج) و تقسیم مهر خود با شریک زندگی به سراغ شما آمده است.

← خوش‌بینی


در روایت‌های زیادی به ما توصیه شده که از بدبینی نسبت به برادران دینی پرهیز کنید، مگر این‌که واقعاً شخصی بد باشد که او دیگر مؤمن حقیقی نیست.
[۲] قمی، عباس، خلاصه معراج السعاده، بحث خوش‌بینی (حسن ظن).


← حقوق متقابل


شما با عقد با هم رابطه زناشویی‌ای بسته‌اید و بر همین اساس حقوقی نسبت به هم‌دیگر دارید (رساله حقوق امام سجاد (علیه‌السلام).) که سرپیچی از آن‌ها باعث کدر شدن رابطه و مخالف دستور الهی است. شما با انجام این حقوق و از جمله بذل مهر خود نسبت به همسرت در واقع گوش به فرمان حق داده‌اید، پس آیین مهرورزی را به خاطر خدا سرمشق خود قرار دهید.

← دعا


طبق دستورات دینی ما، یکی از وظایف زن و شوهر نسبت به هم‌دیگر دعای برای هم است؛ از جمله آن دعاها این است از خدا بخواهد که مهر و را در بین آن‌ها زیاد کند.

←← حدیثی از امام باقر


امام باقر (علیه‌السلام) پس از بیان یک دعا در مورد ازدیاد محبت بین زن و شوهر فرمودند: بدان که الفت از جانب خداست و دشمنی از جانب شیطان.
[۳] مجلسی، محمدباقر، حیلةالمتقین، انتشارات فکرآوران، ص۸۸، فصل ۱۲، آداب ازدواج‌.

در جایی دیگر فرموده‌اند: از خدا بخواهید که امید، شیطان را در به هم زدن این الفت ناامید و مأیوس گرداند.

← توجه به بیان قرآن


به شوهر خود طبق فرمایش قرآن به عنوان یک کسی نگاه کن که:
۱. لباس شماست (باعث حفظ شما از آسیب می‌شود و سبب آرامش و راحتی شماست).
۲. مایه آسایش: خداوند فرموده است که من رابطه زناشویی بین شما را قرار دادم تا به واسطه هم‌دیگر تسکین و آرامش یابید.
۳. محبت: با ازدواج، رابطه عشق و عاشقی و مهر و محبت شما نسبت به هم زیاد می‌شود.← دفاع از او


از حالا که پیوند عقد بین شماست و عرفاً و شرعاً همسر شماست، نسبت به او پیش دیگران بدگویی نکن؛ حتی فکرهای بد را نسبت به او از ذهن بیرون کن و اگر کسی از او بدگویی کرد، از حریم شوهرتان دفاع کنید؛ چراکه این حرف‌ها باعث می‌شود که ناخودآگاه قلب شما نسبت به مهر او تیره شود. در مقابل شما از مهر خود نسبت به شوهرتان سخن بگویید و مادرتان را نیز متقاعد کنید که برای زندگی بهتر شما او را به عنوان داماد محبوب خود بپذیرد.

← افکار مثبت


«بک» که یک روان‌شناس سرشناس است، می‌گوید: ما براساس تفکر خود عمل می‌کنیم به این‌گونه که ما اول نسبت به چیزی فکر می‌کنیم، بعد نسبت به همان فکر احساس مثبت یا منفی پیدا می‌کنیم و سپس طبق آن احساس (+ یا -) رفتار و عمل می‌کنیم و باز این رفتار ما بر تفسیر و فکر ما از آن موضوع یا شخص اثر می‌گذارد (البته قوی‌تر از مرتبه قبل) بعد احساس مثبت یا منفی شدیدتر و بعد رفتار جدی‌تر و این فرآیند هم‌چنان ادامه پیدا می‌کند.
پس شما در مورد همسرتان افکار مثبت داشته باشید (باصفا، با مهر، زحمت‌کش و...) این افکار مثبت به شما احساس مثبت و خوبی می‌بخشد و سرانجام باعث می‌شود که شما حتی در عمل و ارتباط با او نیز خوب عمل کنید و از عمل و رفتار خود با او احساس لذت هم داشته باشید.
[۶] جزوه استاد دکتر عاطف وحید، درس آزمون‌های فرافکن، مؤسسه پژوهش‌های امام خمینی (رحمة‌الله‌علیه)، قم.


← بازتاب مهر


زندگی سرشار از فرازها و نشیب‌هاست. در فرآیند زندگی مهر شما خود به خود به همسرتان زیادتر می‌شود. وقتی می‌بینید که او با شادی شما شاد می‌شود و ناراحتی شما او را پژمرده می‌کند، نمی‌توانید نسبت به این مهر خاموش باشید و شما هم عکس‌العمل مهرآمیزتان نسبت به او زیاد می‌شود.

←← نمونه‌ای از کارها


در ذیل به برخی کارهایی اشاره می‌کنم که شما با دیدن عکس‌العمل شوهرتان مواجه می‌شوید، عکس‌العملی که مهر او را به شما برمی‌انگیزد و در مقابل مهر او، محبت شما هم زیادتر می‌شود.
[۷] جمعی از مؤلفان، روان‌شناسی اجتماعی با نگرش به منابع اسلامی، ص۲۴۶ـ۲۴۲، انتشارات سمت، ۱۳۸۲ ش.(اقتباس)


←←← بروز عواطف مثبت


بروز عواطف مثبت در روابط، دوستی‌ها را پدید می‌آورد و بر استحکام و شدت روابط قبلی می‌افزاید (اعلام کلامی و غیر کلامی دوستی).

←←← گشاده‌رویی و لبخند


طبق فرمایش علی (علیه‌السلام) گشاده‌رویی، دوام دوستی و موجب انس دوستان می‌شود.

←←← احترام گذاشتن


احترام در رفتار و سخن نمودار می‌شود.

←←← قدردانی


قدردانی از زحمات، ولو ‌اندک باشد.

←←← مقایسه نکردن او با دیگران


او را با دیگران مقایسه نکنید. (تو این کار را کردی، فلانی آن کار را برای همسرش انجام داد ...)

←←← هدیه


هدیه، سمبل عاطفه و محبت است. اگرچه ‌اندک باشد، در خود معنای دوستی را به همراه دارد.

←←← حمایت عاطفی


هنگام مشکلات و ناراحتی‌ها به او دلداری بدهید.

راهکارها برای تحصیل

[ویرایش]

بخش دوم پرسش:
ازدواج یکی از مسائل بسیار مهم زندگی است که ذهن هر جوانی را به خود مشغول می‌کند؛ با شرایطی که شما داشته‌اید، این امر طبیعی است؛ شما نسبت به توانایی‌های خود شک نکنید؛ از این به بعد با امید بیش‌تر درس بخوانید؛ مشکل خود را طبق مطالب اول بحث کاملاً حل کنید تا دغدغه نداشته باشید و در مقابل با شور و حال بیش‌تری به درس خواندن ادامه دهید.

← مثلث موفقیت


اهرم‌های عاطفی، شناختی و رفتاری (مثلث موفقیت) را در درس خواندن به کار برید:

←← افزایش بعد عاطفی درس خواندن


بُعد عاطفی درس خواندن را زیاد کنید؛ یعنی به مطالبی که می‌خوانید علاقه نشان دهید (کلام خدا ـ گفتار ائمه ـ برطرف‌کننده نیازهای مادی و معنوی) به استاد خودتان ابراز علاقه کنید. فراموش نکنید که خداوند جایگاه خاصی برای اهل علم قرار داده و روزیِ آن‌ها را تضمین فرموده‌اند.

←← پیوند مطالب


مطالبی را که می‌خوانید به مطالبی که از قبل می‌دانید پیوند بزنید؛ سؤال کنید کارآیی این بحث کجاست و بحث قبل چه ارتباطی با این بحث دارد.

←← تلاش و برنامه‌ریزی


به تلاش خود بیفزایید، از برنامه‌ریزی برای درس خواندن غفلت نورزید (ساعات خاص) در کنار تلاش خود تفریح، قدم زدن در فضای سبز، آبیاری گل‌ها و ... را فراموش نکنید؛ این کار به شما نشاط بیش‌تری می‌بخشد که با روح و جسم سالم فعالیت خود را دوباره شروع کنید.

منابع

[ویرایش]

۱. بررسی ابعاد تربیتی و روان‌شناختی دوران عقد، دکتر محسن ایمانی، انتشارات انجمن اولیا و مربیان.
۲. رساله حقوق امام سجاد (علیه‌السلام).
۳. آیین مهرورزی، محمدرضا کاشفی، قم دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه.
۴. رابطه دوستی و محبت، احمد مطهری، دفتر انتشارات اسلامی.
۵. مردان مریخی زنان ونوسی، دکتر جان گری، ترجمه لوییز عندلیب، و ....، نشر علم.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. رویارویی با چالش‌های زندگی و فن‌آوری در سدة بیست و یکم، ص۱۷، ترجمه علی‌محمد گودرزی، مؤسسه خدمات فرهنگی رسا، (تقسیم‌بندی از لازاروس).
۲. قمی، عباس، خلاصه معراج السعاده، بحث خوش‌بینی (حسن ظن).
۳. مجلسی، محمدباقر، حیلةالمتقین، انتشارات فکرآوران، ص۸۸، فصل ۱۲، آداب ازدواج‌.
۴. بقره/سوره۲، آیه۱۸۷.    
۵. روم/سوره۳۰، آیه۲۱.    
۶. جزوه استاد دکتر عاطف وحید، درس آزمون‌های فرافکن، مؤسسه پژوهش‌های امام خمینی (رحمة‌الله‌علیه)، قم.
۷. جمعی از مؤلفان، روان‌شناسی اجتماعی با نگرش به منابع اسلامی، ص۲۴۶ـ۲۴۲، انتشارات سمت، ۱۳۸۲ ش.(اقتباس)


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «شیوه محبت به همسر»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۷/۱۲.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار