شیوه‌های عملی افراد با ارادهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: تقویت اراده، افراد مصمم، افراد با اراده.

پرسش: چگونه انسان‌های مصمم اراده خود را قوی می‌کنند؟

پاسخ: شیوه‌های عملی افراد مصمم و با اراده، عبارت‌اند از: تقویت ارتباط منظم و منسجم با خداوند، مطالعه سرگذشت بزرگان، برقراری ارتباط با افراد مصمم و قوی‌النفس، پذیرفتن مسئولیت‌ها و کارهایی که آدمی به موفقیت در آن‌ها اطمینان دارد، ورزش منظم و مناسب، استفاده از روش تلقین به نفس در زمینه تقویت اراده، در نظر گرفتن جنبه‌های مثبت شخصیت دیگران، برنامه‌ریزی مناسب و معقول، دست به کار شدن فوری، عبادت، نیایش و توسل، خودآگاهی و نظارت، و توجه به لذت‌های پایدار و کمال‌آور.مقدمه

[ویرایش]

سؤال دقیق شما یادآور جمله معروف «ره چنان رو که رهروان رفتند» است چه خوب است انسان از ویژگی‌های مثبت و شیوه‌های سازنده بزرگان الگو‌برداری کند و طبق مشی و حرکت آن‌ها حرکت کند؛ و خوش‌بختانه این دقت و فراست در سؤال شما موج می‌زند.
حضرت علی (علیه‌السّلام) می‌فرمایند: «حقٌّ عَلَى العاقِلِ أن يُضِيفَ إلى رَأيِهِ رَأيَ العُقَلاءِ ، و يَضُمَّ إلى عِلمِهِ عُلومَ الحُكَماءِ؛ برای عاقل شایسته است که نظرات دیگر عقلا را به نظر خود بیفزاید و علوم دانشمندان را به دانش خویش پیوند بزند».
[۱] نوری‌ها نجف‌آبادی، حسن‌علی، پیروزی در یازده گام، ص۲۰۶، انتشارات عصر ظهور، چاپ اول، ۱۳۷۶ ش.


تقویت اراده در سیره بزرگان

[ویرایش]

در این قسمت به طور مختصر به شیوه‌های عملی افراد مصمم و با اراده اشاره می‌کنم، شیوه‌هایی که به‌خوبی می‌تواند برای ما الگوی خوبی باشد و ما را نیز موفق گرداند.

← تقویت ارتباط منظم و منسجم با خداوند


یکی از ویژگی‌های بارز افراد بااراده، ارتباط منظم با خداست، آن‌ها در همه حال با خداوند راز و نیاز می‌کنند و در مشکلات به او توکل می‌کنند و همین عبارت‌ها روحیه عزم و اراده را در آن‌ها تقویت می‌کند.

← مطالعه سرگذشت بزرگان


انسان وقتی سرگذشت بزرگان را مطالعه می‌کند درمی‌یابد که آن‌ها در زندگی سختی‌های زیادی تحمل کرده‌اند؛ نگرش آن‌ها به سختی‌ها همراه یأس و نگرش منفی به هستی نبوده؛ بلکه آن‌ها پیوسته هر شکستی را پله‌ای برای موفقیت در نظر می‌گرفته‌اند و از تجارب دیگران کمک می‌گرفتند و همه را به نیروی تلاش و سعی خود پیوند می‌زدند و محکم‌تر از گذشته حرکت می‌کردند. آری مطالعه زندگی افراد موفق به انسان کمک می‌کند تا مثل آن‌ها فکر کند، زندگی کند، تلاش کند و از سستی و تنبلی پرهیز کند.

← برقراری ارتباط با افراد مصمم و قوی‌النفس


افراد با اراده چون می‌دانند که معاشرت‌ها و دوستی‌ها و نشست‌و‌برخاست‌ها با دیگران بر افکار و حرکت آن‌ها اثر می‌گذارد، خود در انتخاب دوست مصمم و با اراده پیش‌قدم می‌شوند و از افراد دُون همت و بی‌اراده فاصله می‌گرفتند.

← پذیرفتن مسئولیت‌ها


پذیرفتن مسئولیت‌ها و کارهایی که آدمی به موفقیت در آن‌ها اطمینان دارد؛ چون با این کار به دنبال هر موفقیتی، اراده آدمی، نیرومندتر می‌شود. برعکس پذیرفتن مسئولیت‌هایی که از توانایی انسان بیش‌تر است باعث می‌شود که انسان با استعدادها و توانمندی‌های خود شک و تردید کند و اعتماد به نفس خود را از دست بدهد.

← ورزش مناسب


افراد موفق به ورزش منظم اهمیت می‌دهند؛ زیرا می‌دانند که سلامتی و توانایی جسمی، ظرفیت و مقاومت روانی را بالا می‌برد و جسم و روان سالم بهترین ابزارهای موفقیت به شمار می‌آیند.

← استفاده از روش تلقین به نفس


استفاده از روش تلقین به نفس در زمینه تقویت اراده.
در واقع نگرش ما به استعداد و هوشمان مهم‌تر از خود هوش است و همین‌طور نوع کلماتی که ما از دیگران می‌شنویم، بر ما اثر می‌گذارد؛ مثلاً افرادی که پیوسته به ابعاد منفی نگاه می‌کنند و دائماً می‌گویند نمی‌شود، نمی‌توانیم، سخت است بر ما اثر منفی می‌گذارند؛ پس خودمان باید اولاً دوستی انتخاب کنیم که کلمات او اثرات مثبت بر ما بگذارد و ثانیاً این‌که خودمان به خود تلقین مثبت کنیم؛ مثلاً شب‌ها قبل از خواب به خود تلقین کنیم: «هر روز در خود اراده قوی‌تری را می‌یابم».

← در نظر گرفتن جنبه‌های مثبت شخصیت دیگران


جنبه‌های مثبت شخصیت دیگران را مورد توجه قرار داده و درونی کردن آن ویژگی‌ها.

← برنامه‌ریزی مناسب و معقول


برنامه‌ریزی مناسب و معقولی که امکان رسیدن فرد را به موفقیت و هدف‌های زندگی افزایش می‌دهد.
[۲] شرفی، محمدرضا، مشکلات تربیتی را چگونه حل کنیم، ص۷۸ (با اضافه)، انتشارات تزکیه، چاپ دوم، ۱۳۷۷ ش.


← دست به کار شدن فوری


«همین الان دست به کار شدن» این جمله از سفارش‌های بزرگان است. آن‌ها می‌گویند در برنامه‌ها هرگز از جملاتی مثل بعداً می‌خوانم، فردا می‌نویسم و ... استفاده نکنید. فردا فردا کردن برای برنامه مضر است؛ مطمئن باشید آن بعداً به این زودی نمی‌آید.

← عبادت، نیایش و توسل


مهم‌ترین راه تقویت اراده، عبادت‌ها، نیایش و توسل‌ها ست. این اعمال غذای روح انسان است انسانی که دو بعد حیوانی و روحانی دارد هر دو بعد نیاز به تغذیه دارد. انسان‌هایی که به تغذیه بعد حیوانی بیش‌تر توجه دارند (غذا، شهوت، لباس و...) در واقع از بعد روحانی ضعیف، لاغر، و افسرده برخوردارند. هرگاه بعد باطنی تصمیمی می‌گیرد توسط شهوت‌رانی و هوس‌های بعد حیوانی و جسمانی این تصمیم شکسته می‌شوند. پس با تقویت بعد روحانی (نیایش، مجالست با علما، ذکر، شنیدن موعظه، تلاوت قرآن و زیارت قبور ائمه و...) به تقویت اراده خود بپردازیم.
[۳] زاگو، پل، قدرت اراده، روش علمی تأثیر بر خویشتن و دیگران و بر سرنوشت خویش، ص۲۵، ترجمه ایرج مهربان، انتشارات ققنوس، ۱۳۷۸ ش (اقتباس).


← خودآگاهی و نظارت


افراد مصمم دائماً بر افکار، هیجان‌ها، عواطف رفتار، مجالست‌ها و اعمال خود نظارت می‌کنند و هر شب به نظارت کارها و افکار روزانه خود می‌پردازند و سعی می‌کنند ضعف‌ها را برطرف کنند و نقاط قوت را تقویت نمایند. برخی بزرگان وقتی تصمیمی می‌گرفتند با خود و خداوند خود عهد می‌کردند و می‌گفتند اگر این کار را انجام ندادم، مثلاً یک روز روزه می‌گیرم یا فلان مبلغ صدقه می‌دهم (استفاده از تشویق و تنبیه خود).

← توجه به لذت‌های پایدار و کمال‌آور


افرادی که به لذت‌های آنی توجه دارند، دائماً در فکر خوش‌گذرانی هستند و این فکر آن‌ها را از رسیدن به موفقیت باز می‌دارد و آن‌ها را بی‌اراده بار می‌آورد.

معرفی منبع

[ویرایش]

۱. جوان و نیروی چهارم زندگی، دکتر محمدرضا شرفی، سروش، تهران.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نوری‌ها نجف‌آبادی، حسن‌علی، پیروزی در یازده گام، ص۲۰۶، انتشارات عصر ظهور، چاپ اول، ۱۳۷۶ ش.
۲. شرفی، محمدرضا، مشکلات تربیتی را چگونه حل کنیم، ص۷۸ (با اضافه)، انتشارات تزکیه، چاپ دوم، ۱۳۷۷ ش.
۳. زاگو، پل، قدرت اراده، روش علمی تأثیر بر خویشتن و دیگران و بر سرنوشت خویش، ص۲۵، ترجمه ایرج مهربان، انتشارات ققنوس، ۱۳۷۸ ش (اقتباس).


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «شیوه‌های عملی افراد با اراده»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۶/۳۰.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار