شیطان در ماه رمضانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه : شیطان، رمضان، زنجیر
پرسش : اگر شیطان در ماه رمضان در زنجیر است، پس گناهان ما در این ماه ناشی از چیست؟
پاسخ :


فعالیت شیاطین در ماه رمضان

[ویرایش]

یکی از مقاطعی که فعالیت جنود شیطانی تضعیف می‌شود، ماه مبارک رمضان است. و در روایات این مطلب به تعابیر مختلف بیان شده است. از جمله:

← از کلام رسول اکرم(ص)


پیامبر (ص) می‌فرمایند: در روز نخست ماه رمضان شیاطین سرکش در‌بند می شوند.

← از کلام امام علی(ع)


همچنین حضرت علی (ع) می‌فرمایند: وقتى ماه رمضان فرا رسید، رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله برخاست و خداوند را حمد گفت و ستایش كرد، سپس فرمود: اى مردم، خداوند شما را از دشمنان جن و انس شما حمایت كرد و فرمود: «مرا فراخوانید تا براى شما اجابت كنم، و به شما وعده اجابت داد، بدانید به‌ راستى خداوند (عزّ و جلّ) بر هر شیطان سركش، هفت تن از فرشتگانش را گمارده است و تا زمانى كه این ماه شما رمضان‌     سپرى نشده است نمى‌ توانند آزاد گردند.

علت محبوس شدن شیطان

[ویرایش]

اما عده بسیاری، تاثیر شیطان بر خود در این ماه را تجربه کرده و می‌کنند. بنابراین روشن است که جنود شیطانی به طور کامل غیر موثر نمی‌شوند. و همچنان توانایی ایجاد انحراف‌هایی دارند. و در تبیین چگونگی تاثیر شیطان، علیرغم روایات بیان کننده محبوس شدن شیطان چند احتمال می‌توانیم طرح کنیم:

← روزه داری


سبب حبس شدن شیطان، عمل روزه‌داری است. چرا که گرسنگیِ ناشی از روزه، راه ورود شیطان را مسدود می‌کند کما اینکه پیامبر (ص) می‌فرمایند: شیطان مانند خون در انسان جارى مى‌شود، پس با گرسنگى، مجارى او را تنگ كنید. در واقع محدود شدن شیطان برای هر کس به میزان اثرگذاری روزه اوست. و کسانی که روزه نمی‌گیرند یا آداب آن را به خوبی رعایت نمی‌کنند، شیطان در مقابل‌شان محدود نیست و به همین جهت تاثیر شیطان را احساس می‌کنند. در واقع محبوس شدن شیاطین برای عده‌ای مخصوص است.

← اعمال و رفتار


شیطان برای همگان در بند می‌شود، اما اعمال و رفتار ما، سبب آزادی او می‌شود و به همین سبب می‌تواند بر روی ما اثرگذار باشد. و روایت ذیل می‌تواند بر این مطلب دلالت داشته باشد:

←← روایت رسول اکرم(ص)


پیامبر (ص) می‌فرمایند: ای مردم در این ماه درهای بهشت باز است، از خداوند بخواهید آن را بر شما نبندد، و درهای آتش بسته است از پروردگارتان بخواهید آن را بر شما باز نگرداند، و شیاطین را بسته‌اند، از پروردگارتان تقاضا کنید که آنها را بر شما مسلّط نگرداند.
و حتی رفتار ما در قبل از ماه مبارک رمضان نیز می‌تواند در این باره موثر باشد.
[۵] ر.ک: الإقبال‌ بالأعمال الحسنة فیما یعمل ‌مرة فی‌ السنة، علی بن موسی ابن طاوس، محقق: جواد قیومی اصفهانی، مکتب الاعلام الاسلامی، مرکز النشر، قم: ج۱، ص ۷۳


← محبوس شدن شیاطین مخصوص ماه رمضان


منظور از در بند شدن شیاطین، در بند شدن همه آنها نیست. کما اینکه در بعضی از روایات تعبیر شیطان با الفاظی نظیر " مرید " مقید شده است. و سید بن طاووس نیز این احتمال را با وجوه مختلفی ذکر کرده است. از جمله اینکه شاید هر ماه، شیاطین مخصوص به خود داشته باشد و تنها شیاطین مخصوص ماه رمضان در بند می‌شوند اما سایر شیاطین همچنان مشغول فعالیت خویش هستند. یا اینکه اگر چه شیاطین در بند می‌شوند، اما ابلیس همچنان آزاد بوده و به فعالیت خویش می‌پردازد.
[۷] ر.ک: الإقبال‌ بالأعمال الحسنة فیما یعمل ‌مرة فی‌ السنة، علی بن موسی ابن طاوس، محقق: جواد قیومی اصفهانی، مکتب الاعلام الاسلامی، مرکز النشر، قم: ج۱، ص ۷۳

علاوه بر اینکه تنها عامل موثر در انجام گناه ، شیطان نیست و انسان نباید از تاثیر نفس اماره خود غافل شود.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. عیون أخبار الرضا علیه السلام، شیخ صدوق، ج‌۱، ص۷۶    
۲. وسائل الشیعة-آل البیت، شیخ حر عاملی، ج‌۱۰، ص ۳۰۴، ح ۱۳۴۷۷    
۳. مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، میرزا حسین نوری طبرسی، ج‌۱۶، ص۲۲۰، ح۱۹۶۵۰    
۴. أمالی الصدوق، ص۱۵۵، المجلس العشرون    
۵. ر.ک: الإقبال‌ بالأعمال الحسنة فیما یعمل ‌مرة فی‌ السنة، علی بن موسی ابن طاوس، محقق: جواد قیومی اصفهانی، مکتب الاعلام الاسلامی، مرکز النشر، قم: ج۱، ص ۷۳
۶. وسائل الشیعة-آل البیت، شیخ حر عاملی، ج‌۱۰، ص ۳۰۴، ح ۱۳۴۷۷    
۷. ر.ک: الإقبال‌ بالأعمال الحسنة فیما یعمل ‌مرة فی‌ السنة، علی بن موسی ابن طاوس، محقق: جواد قیومی اصفهانی، مکتب الاعلام الاسلامی، مرکز النشر، قم: ج۱، ص ۷۳


منبع

[ویرایش]

سایت شهر سوال    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار