شفا یافتگانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام رضا علیه‌السلام، شفا.
پرسش: آیا در عصر حاضر امام رضا ـ علیه‌السلام ـ معلولی را شفا بخشیده، لطفاً جریان برخی از شفایافتگان را مرقوم فرمایید.
پاسخ: امام رضا ـ علیه‌السلام ـ امام هشتم شیعیان جهان و پیشوای هشتم مسلمانان و حجت خدا بر خلق و مایه افتخار ایرانیان به‌خاطر قرار گرفتن مرقد ملکوتی‌ آن امام همام در این سرزمین می‌باشد.


برکات بارگاه ملکوتی امام رضا

[ویرایش]

مردم این کشور به برکت وجود آن حضرت هدایت شده اهل بیت و پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ـ می‌باشند، از آن روزی که مزارش در آن شهر واقع شده، همواره پناهگاه و ملجأ و خانه امید بیچارگان بوده است و همواره خواهد بود. نه‌تنها این بارگاه دارالشفای شیعیان، بلکه عموم انسان‌هاست و اگر کسی با قلبی پاک و دلی امیدوار و شکسته به آن بارگاه پناه جوید، ناامید نخواهد بود و به اذن خداوند و به کرامت مولایمان ضامن آهو شفا خواهد یافت:
آیینه شو جمال پری طلعتان طلب
جاروب زن به خانه و پس میهمان طلب

شفا یافتگان

[ویرایش]

درباره شفا یافتگان حرم حضرت ثامن الحجج کتاب‌های زیادی نوشته شده است و آستانه مقدسه آن حضرت تمام این موارد را در صورت اطلاع ضبط و حفظ کرده و در آثاری چاپ و منتشر نموده است که شما می‌توانید ضمن زیارت آن مزار ملکوتی از آستانه مقدس جویای این مجموعه باشید که دقیقاً برای شما راهنمایی‌های لازم را ارائه خواهند نمود. ما در اینجا نمونه‌هایی را که مستند (دارای سند) و معتبر و قابل اعتماد هستند، بیان می‌کنیم:
یا علی بن موسی‌الرضا،
تو که کیمیا فروشی نظری به‌سوی ما کن
که بضاعتی نداریم و فکنده‌ایم دامی

← شفا یافتن دست راست دختری به نام کوکب


در سنه ۱۳۴۳ ش. دختری به نام کوکب از روستای جابوز، منطقه کاشمر، نام پدرش غلامحسین به‌خاطر فلج شدن دست راست به تمام دکترهای متخصص مراجعه کرده، حتی دکتر آلمانی نیز گفته است دست راست تو فلج شده، او را ببرید نزد امام خودتان مگر پیغمبر یا امام او را شفا دهد... بالاخره روز نهم شوال دست راست کوکب دختر حاج غلامحسین ترشیزی به برکت امام ـ علیه‌السلام ـ شفا یافت. و در ۱۰ شوال دکتر فرانک پس از امضای آن در روزنامه مهر منیر چاپ شد.
[۱] خسروی، موسی، زندگی امام هشتم، مشهد مقدس، سعدی، چ پنجم، ۱۳۷۰، ص ۲۴۶ ـ ۲۴۹.


← شفا یافتن جوانی فلج


در شب جمعه اول ذی‌قعده ۱۳۸۱ ق جوانی فلج از تبریز به نام سیدعلی‌اکبر شفا یافته که در شماره ۳۶۹۲ روزنامه خراسان نوشته شده است.
[۲] خسروی، موسی، زندگی امام هشتم، مشهد مقدس، سعدی، چ پنجم، ۱۳۷۰، ص ۲۶۲، به نقل از کتاب کرامات رضویه، ج ۱، ص ۱۷۱.

در شب جمعه چهاردهم ماه شوال سال ۱۳۴۳ ق فاطمه دختر فرج‌الله‌ خان همسر حاج غلام‌علی جوینی ساکن سبزوار شفا گرفته است.
[۳] خسروی، موسی، زندگی امام هشتم، مشهد مقدس، سعدی، چ پنجم، ۱۳۷۰، ص ۲۴۸.


← شفا یافتن بانوی مسیحی


در سال ۱۳۴۰ یک بانوی مسیحی شفا یافته و مسلمان شد. نام او رافیک اصلانیان بود که در سن ۲۸ سالگی در محضر حضرت آیت‌الله میلانی به اسلام تشرف یافت.
[۴] خسروی، موسی، زندگی امام هشتم، مشهد مقدس، سعدی، چ پنجم، ۱۳۷۰، ص ۲۳۸، به نقل از صفحه ۲۸ نامه آستان قدس، شماره ششم، مورخه مهرماه ۱۳۴۰.


← شفا یافتن زنی به نام ربابه


در سال ۱۳۴۳ شب جمعه هفتم ماه شوال زنی به نام ربابه دختر حاج علی تبریزی ساکن مشهد را از مرض حتمی مشرف به مرگ نجات و شفا بخشید و به زبان ترکی به او گفت: بلند شو برو خانه‌ات، بچه‌هایت گریه می‌کنند، تو مریض نیستی...
[۵] خسروی، موسی، زندگی امام هشتم، مشهد مقدس، سعدی، چ پنجم، ۱۳۷۰، ص ۲۴۰.


← شفا یافتن جوانی به نام علی‌اکبر


در سنه ۱۳۴۴، ۲۹ فروردین، ۶۲ سال پیش یک جوان به نام علی‌اکبر و نام فامیلی او برزگر ساکن سعدآباد مشهد در خیابان طاهری جنب مسجد سناباد که دکترها از بهبودی دست راست او که بر اثر سکته از کار افتاده بود، کاملاً مأیوس شدند و حضرت ثامن الحجج ـ علیه‌السلام ـ با دادن یک حبه نبات به دست راست او، او را شفا داد.
[۶] خسروی، موسی، زندگی امام هشتم، مشهد مقدس، سعدی، چ پنجم، ۱۳۷۰، ص ۲۹۰، به نقل از کرامات رضویه، ج ۲، ص ۲۶۰.
دكترش پروفسور بولوند آلمانی و دكتر حسين شهيدی بوده‌اند و اين حقيقت را تأييد نموده‌اند.

نتیجه بحث

[ویرایش]

اين‌گونه مسائل برای مقام امامت و خاندان عترت به اذن‌الله كاری بس سهل است؛ چنان‌كه در کرامات و معجزات آنها دقت كرده باشيد، مرده را زنده كرده‌اند. كافی است برای اطلاع دقيق و مستند به كتاب‌هايی چون بحارالانوار مجلسی و اثبات الهداة شیخ حر عاملی و كرامات رضويه مراجعه كنيد و همچنين به قسمت اداری حرم مطهر آن حضرت در حين تشرف به مشهد مقدس مراجعه كنيد و تعداد انبوه شفايافتگان و آثار و پرونده آنها را ملاحظه فرمایيد.
نه‌تنها شفا يافتن مريض‌ها در دارالشفا ی آن حضرت بسيار عادی است، بلكه آن حضرت به حوائج تک‌تک زائرينش توجه دارند و مشكلات آنها را برطرف می‌سازد؛ چون دعايشان عندالله مستجاب است، تمام مشكلات مادی و معنوی و جسمی و روحی انسان در حضور و توسل به آنها قابل حل است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. خسروی، موسی، زندگی امام هشتم، مشهد مقدس، سعدی، چ پنجم، ۱۳۷۰، ص ۲۴۶ ـ ۲۴۹.
۲. خسروی، موسی، زندگی امام هشتم، مشهد مقدس، سعدی، چ پنجم، ۱۳۷۰، ص ۲۶۲، به نقل از کتاب کرامات رضویه، ج ۱، ص ۱۷۱.
۳. خسروی، موسی، زندگی امام هشتم، مشهد مقدس، سعدی، چ پنجم، ۱۳۷۰، ص ۲۴۸.
۴. خسروی، موسی، زندگی امام هشتم، مشهد مقدس، سعدی، چ پنجم، ۱۳۷۰، ص ۲۳۸، به نقل از صفحه ۲۸ نامه آستان قدس، شماره ششم، مورخه مهرماه ۱۳۴۰.
۵. خسروی، موسی، زندگی امام هشتم، مشهد مقدس، سعدی، چ پنجم، ۱۳۷۰، ص ۲۴۰.
۶. خسروی، موسی، زندگی امام هشتم، مشهد مقدس، سعدی، چ پنجم، ۱۳۷۰، ص ۲۹۰، به نقل از کرامات رضویه، ج ۲، ص ۲۶۰.


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم    


رده‌های این صفحه : امام رضا | کرامات و معجزات ائمه
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار