شبهه در علت جانشینی امام علیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام علی، پیامبر اکرم، نظام پادشاهی.

پرسش: آیا اعلام جانشینی امام علی (علیه‌السّلام) از سوی پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بخاطر این نبود که پیامبر پسر نداشت؟ آیا این همان نظام پادشاهی نیست؟


جانشینی امام علی در یوم الانذار

[ویرایش]

بنا به گواهی کتابهای شیعه و اهل‌سنت، همان زمانی که حضرت محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) دعوتش را به صورت عمومی اعلام کرد (سال سوم بعثت) امام علی (علیه‌السّلام) را بعنوان جانشین خود معرفی نمود (یوم الانذار). بنا بر مشهور میان شیعه، حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیها) در آن زمان هنوز به دنیا نیامده بود؛ چون آن حضرت در سال پنجم بعثت تولد یافت.

سن امام علی در اولین اعلام

[ویرایش]

در اولین اعلام جانشینی حضرت علی (علیه‌السّلام) از سوی پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، امام علی (علیه‌السّلام) ده، دوازده سال داشت.(و بنابه برخی نقل‌ها سیزده سال داشت)

احتمال پسردار شدن پیامبر

[ویرایش]

به فرض که حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیهم) در آن زمان به دنیا آمده بوده و حضرت علی (علیه‌السّلام) داماد پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بوده (یوم الانذار) رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) ۴۳ سال داشت و هنوز امید بود که پسردار شود.

نظام پادشاهی در اسلام

[ویرایش]

اگر نظام پادشاهی در اسلام مطرح بود، در زمان خلیفه اول و دوم هنوز همان فرهنگ باقی می‌ماند و آنان فرزندان یا بستگان نزدیک‌شان را بعنوان جانشین خود تعیین می‌کردند حال آنکه چنین نشد.

شخصیت‌ خاص هر امام

[ویرایش]

در مورد امامان بعد از امام علی (علیه‌السّلام) که هر امام فرزند امام قبل است باید گفت که واقعا آنان شخصیت‌هایی لایق بودند. بعنوان نمونه در حالی این همه سخنان عالمانه و جذاب از آنان سراغ داریم که هیچ‌کدامشان در کلاس و مدرسه درس نخواندند.

ذکر نام یکایک امامان

[ویرایش]

دیگر آنکه پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و امام علی (علیه‌السّلام) نام یکایک امامان را تا امام مهدی (علیه‌السّلام) برده بودند که این نشانه تأیید الهی است نه اینکه هرکه شد شد.

منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «شبهه در علت جانشینی امام علی» تاریخ بازیابی۱۳۹۷/۵/۱۰.    


رده‌های این صفحه : مقالات حدیث‌نت
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار