سفارش امیر المومنین در خطبه نماز عید فطرذخیره مقاله با فرمت پی دی اف



کلیدواژه: امیر مؤمنان، نماز عید فطر،

پرسش: امیر مؤمنان علی (علیه‌السّلام) در خطبۀ نماز عید فطر چه سفارش‌هایی به مؤمنان داشته است؟


خطبه امیر‌المومنین

[ویرایش]

‌ای بندگان خدا! شما را به پروا کردن از خدایی سفارش می‌کنم که هیچ یک از نعمت‌های او زوال نمی‌پذیرد و هیچ یک از رحمت‌های او گُم نمی‌شود و بندگان از او بی‌نیاز نمی‌شوند؛ آن‌که به آخرت تشویق کرده و به دنیا بی‌علاقه ساخته و از نافرمانی‌ها برحذر داشته و با بقا، عزّت یافته و با عزّت و شُکوه، یکتا گشته و مرگ را فرجامِ آفریدگان و راهِ گذشتگان قرار داده است. پس، مرگ بر پیشانی همۀ آفریده‌ها ثبت، و بر گردنشان حتمی است. هر لذّتی را در هم می‌ریزد و هر شادمانی‌ای را از بین می‌برد و هر نعمتی را می‌گیرد.
بندگان خدا! دنیا، سرایی است که خداوند برای اهل آن، فنا را پسندیده و کوچیدن از آن را بر ایشان حتمی ساخته است.هر چه در آن است، پایان یافتنی است و هر که در پی آن است، نابودشدنی. امّا با این همه، دنیا شیرین و لذیذ و جذّاب و شاداب است؛ برای جوینده، آراسته است و به دل مشتاق، چسبیده؛ طمع‌کار، آن را نیکو می‌شمارد و ترسانِ هراسان، از آن گریزان است.
رحمت خدا بر شما! از آن بهترین توشه‌ای که نزد خود دارید، بکوچید و جز مقداری که شما را به مقصد برساند، بر نگیرید. در دنیا هم‌چون مسافرانی باشید که در منزل‌گاهی فرود آمده و در‌اندک سایه‌ای آرمیده‌اند، سپس کوچیده و به راه خود رفته‌اند. چشم به آنچه ثروتمندان خوش‌گذاران از آن بهره‌مندند، ندوزید.
آگاه باشید که امروز، روزی است که خداوند آن را عید قرار داده و شما را شایستۀ آن ساخته است. پس خدا را یاد کنید تا شما را یاد کند، و او را بزرگ بشمارید و تسبیح و تمجید کنید و او را بخوانید تا پاسختان دهد، و از او آمرزشی بخواهید تا شما را بیامرزد، و در پیشگاه او ناله و نیایش و توبه کنید و به سوی او باز گردید و زکات فطر خود را بپردازید که سنّت پیامبرتان و فریض واجب پروردگارتان است....
بندگانِ خدا! یکدیگر را بر نیکی و تقوا یاری کنید و به یکدیگر مهربانی و عطوفت داشته باشید؛ واجبات الهی را در آنچه به شما فرمان داده است، ادا کنید و در آنچه شما را از آن باز داشته، از خدا پروا کنید و در پرهیز از: دادن نسبت ناروا به زنان پاک دامن، انجام دادن زشتی‌ها، شراب‌خواری، کم‌گذاشتن در پیمانه و کاستن از وزن، ادای گواهی دروغ، و فرار از جنگ، از خدا فرمان بُرداری کنید. خداوند، ما و شما را با تقوا نگه دارد و آخرت را برای ما و شما بهتر از این دنیا قرار دهد!

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ر.ک:طوسی، محمد بن حسن، مصباح المتهجد، ص۶۵۹.    
۲. ر.ک:محمدی ری‌شهری، محمد، ماه خدا، ج۲، ص۱۰۰۰ - ۱۰۰۷.    


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «خطبه نماز عید فطر» تاریخ بازیابی۱۳۹۷/۷/۳.    


رده‌های این صفحه : خطبه‌های امام علی | نماز عید فطر




جعبه ابزار
جعبه‌ابزار