سرنوشت آمریکا هنگام ظهور امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: آمریکا، مهدویت، سنت الهی، اراده الهی، ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف).

پرسش: حال که آمریکا آن‌قدر سلاح هسته‌ای دارد که می‌تواند کره زمین را با خاک یکسان کند، در این صورت بحث مهدویت و ظهور به کجا می‌انجامد و چرا اکنون آمریکا چنین قدرتی دارد ... ابعاد مختلف این بحث را شرح دهید.

پاسخ: سنت و اراده تغییر‌ناپذیر الهی این بوده که هرگاه بخواهد، اولیا و بندگان صالح خود را در طول تاریخ بشر، با ابزارهای گوناگونی یاری فرموده و دشمنان خدا و انسانیت را با تمام قدرت و توانایی مادی و ظاهری که داشته، به شکست محکوم کرده است.
براساس برخی روایات، وقتی امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) اراده جنگ کند، دشمن او پیشاپیش دچار ترس و وحشت شده و توان رویارویی و ایستادگی در برابر سپاهیان حضرت را از دست می‌دهند.مقدمه

[ویرایش]

در پاسخ به سؤال مورد نظر توجه به سه نکته اساسی ضروری است؛ ازاین‌رو پاسخ را در ضمن تبیین این سه نکته تقدیم می‌کنیم.

فروپاشی ابرقدرت‌ها

[ویرایش]

وقایع تاریخی و تجربه مسائل اجتماعی نشان می‌دهد که گاهی ممکن است سیر تحولات و حوادث به گونه‌ای باشد که خیلی از قدرت‌های بزرگ و در ظاهر شکست‌ناپذیر خود‌به‌خود یا در اثر عوامل درونی بدون جنگ و فشار از ناحیه رقیب و دشمن خارجی دچار اضمحلال و فروپاشی شود. چنانچه سرنوشت ابرقدرت معاصر، یعنی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، شاهد و گواه زنده بر این مدعا است که بدون هیچ‌گونه جنگ و درگیری با دشمن خارجی، تاروپودش از هم گسیخت و تبدیل به کشورهای متعدد و قدرت‌های کوچک منطقه‌ای شد و لذا هیچ بعدی ندارد؛ همان‌گونه که رهبر فقید جهان اسلام حضرت امام خمینی (رحمة‌الله‌علیه) در نامه تاریخی خود به گورباچف (رئیس‌جمهور وقت شوروی) اشاره معناداری فرمود و در آن از شکست قطعی نظام کمونیستی خبر داد و فرا رسیدن زمان فروپاشی استکبار غرب که حکومت و نظام سرمایه‌داری آمریکا سنبل آن است را نیز به همگان یادآور شد که قدرت‌های غربی و در راس آن‌ها ابر‌قدرت آمریکا و بلکه خیلی از قدرت‌هایی که ممکن است قبل از ظهور حکومت جهانی امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) به وجود بیاید، به سرنوشت نظام کمونیستی شوروی گرفتار شده و دچار فروپاشی داخلی گردند و تبدیل به قدرت‌های محلی کوچکی بشوند؛ چنانچه از وضعیت کشورهای آمریکای جنوبی و حوزه دریای کارائیب به‌خوبی مشهود است که زمانی از مستعمرات و دولت‌های تحت سیطره آمریکا بودند؛ ولی اخیراً یکی پس از دیگری، به کشورهای مستقل و دارای رهبران استقلال‌طلب و ضد آمریکایی تبدیل شده‌اند.

تقویت اراده و قدرت یافتن مردم

[ویرایش]

جوامع بشری، خصوصاً دنیای غرب اگرچه گرفتار آزادی افسار‌گسیخته شده و ارزش‌های دینی و معنوی در آستانه نابودی قرار گرفته، ولی یک حقیقت غیر قابل انکار در این میان و در لابه‌لای این آزادی لجام‌گسیخته پدید آمده و هر روز بیش از روز دیگر آشکارتر می‌گردد و آن تقویت اراده مردم و قدرت یافتن اقشار مختلف مردمی، بر تغییر شکل نظام‌ها و حکومت‌ها می‌باشد که اصطلاحاً از آن به دموکراسی یاد می‌شود. بنابر‌این دور از انتظار نخواهد بود که در اثر فراگیر شدن ظلم و ستم و بی‌عدالتی‌ها که توسط سردم‌داران و حکومت‌های خودکامه و نظام‌های قدرت‌طلب و تمامیت‌خواه به وجود می‌آید، جهانیان به ستوه بیایند و یک اراده جهانی در اقشار عامه مردم، نسبت به استقبال از یک حکومت عدل به رهبرییک انسان الهی به وجود بیاید؛ به گونه‌ای که با اختیار به تمام نظام‌های طاغوت و وعده و وعیدهای آنان، نه بگویند و از کسانی حمایت نمایند که دائماً در راستای اصلاح امور جوامع انسانی شعار داده و گام بر‌می‌دارند؛ چنانچه در شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی به چشم خود مشاهده نمودیم و تغییر رهبران جنگ‌طلب و ماجراجوی انگلیس و اسپانیا را اخیراً مشاهده کردیم و انسان می‌تواند با اطمینان بگوید که این حرکتی است در حال رشد و روز‌افزون که ان‌شاء‌الله در آینده بیشتر شاهد آن خواهیم بود.

بر‌اساس روایات، امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) در شرایطی ظهور می‌کند که جهانیان به‌شدت گرفتار ظلم و انواع مفاسدند و شعارهای الهی و برنامه‌های جامع و جهان‌شمول امام (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) که برای انسان‌های گرفتار آن روزگار که به‌شدت از عملکرد حاکمان و داعیان اصلاحات ناامید شده‌اند، کاملاً نویدبخش و قابل توجه است؛ لذا اقشار مختلف مردم از حضرت و برنامه‌های او حمایت خواهند کرد و حمایت و پشتیبانی مردم عاملی است که ابتکار عمل را از دست قدرت‌های موجود محتمل که ممکن است مخالف حرکت اصلاحی امام باشند، می‌گیرد و عملاً دست آن‌ها را می‌بندد. البته مخالفت‌ها و حرکت‌های تخریبی در قبال حرکت امام واقع خواهد شد؛ ولی از آن‌جایی که پشتوانه قابل توجه مردمی ندارند، مانع عمده‌ای شمرده نمی‌شود.

یاری خداوند و قدرت امام و یارانش

[ویرایش]

براساس روایات زیادی، قیام و ظهور امام (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و امر ظهور در یک شب اصلاح و عملی می‌گردد؛ ولی آنچه که نباید از آن غفلت شود این است که توسعه و گسترش و استحکام حکومت جهانی امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) که با ظهور آغاز می‌شود، تدریجی بوده و نیاز به گذشت زمان و لو کوتاه‌مدت خواهد داشت و در این فرصت زمانی، گذشته از آن‌چه در دو نکته پیش توضیح داده شد، از قدرت فوق‌العاده امام و یارانش که متشکل از نیروهای انسانی بی‌نظیر و احیاناً بعضی از سلاح‌های پیشرفته که ممکن است در اختیار داشته باشند و امدادهای غیبی و الهی که معمولاً در پیروزی‌های انبیا و اولیای الهی نقش عمده داشته است، نباید غفلت کرد؛ و این سنت و اراده تغییر‌ناپذیر الهی بوده که هرگاه خواسته است، اولیا و بندگان صالح خود را در طول تاریخ بشر، با ابزارهای مختلفی یاری فرموده و دشمنان خدا و انسانیت را با تمام قدرت و توانایی مادی و ظاهری که داشته محکوم به شکست نموده است.

← نمونه‌ای از روایات


امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرماید: «قائم ما اهل بیت، با ترس و رعب یاری می‌شود».

• و نیز از امام صادق (علیه‌السلام) نقل شده که فرمود: «خداوند حضرت قائم را با سه لشکر یاری می‌کند: فرشتگان، مؤمنان و رعب».

• از امام باقر (علیه‌السلام) روایت شده که فرمود: «ترس و وحشت ـ از قدرت مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) پیشاپیش سپاهیانش به فاصله یک ماه و از پشت سر آن‌ها به فاصله یک ماه در حرکت است».

امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) فرمود: «خداوند حضرت مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) را با فرشتگان، جن و شیعیان مخلص یاری می‌کند».
[۴] دیلمی، حسن بن محمد، ارشاد القلوب، ج، ص۲۸۶.


← نتیجه برگرفته از روایات


از این روایات استفاده می‌شود که وقتی امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) اراده جنگ کند، دشمن او پیشاپیش دچار ترس و وحشت شده و توان رویارویی و ایستادگی در برابر سپاهیان حضرت را از دست می‌دهند.


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. بحارالانوار، ج۵۲، محمدباقر مجلسی.
۲. چشم‌اندازی به حکومت مهدی، نجم‌الدین طبسی.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. محدث نوری، میرزا حسین، مستدرک الوسائل، ج۱۲، ص۳۳۵.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۵۶.    
۳. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۴۳.    
۴. دیلمی، حسن بن محمد، ارشاد القلوب، ج، ص۲۸۶.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «سرنوشت آمریکا هنگام ظهور امام زمان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۸/۲۹.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار