ساختار حکومت جهانی حضرت مهدیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حکومت امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، رهبری، اهداف نهضت، قانون اساسی، بودجه.

پرسش: ساختار حکومت جهانی حضرت مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) را توضیح دهید؟

پاسخ: ساختار نهضت جهانی و حکومت اسلامی و فراگیر حضرت مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) براساس روایات و هم‌چنین مثل خیلی از نهضت‌ها، چهار رکن اساسی خواهد داشت: ۱. رهبری و ریاست نهضت؛ ۲. وزرا و مجریان اهداف نهضت؛ ۳. برنامه و قانون اساسی؛ ۴. بودجه که در ذیل توضیح هر یک خواهد آمد.مقایسه حکومت اسلامی با حکومت امام زمان

[ویرایش]

اداره کشوری به گستردگی تمام دنیا، کار دشواری است که تنها با برخورداری از یک رهبری الهی و کارگزارانی دلسوز و متعهد و معتقد به نظام الهی و حاکمیت اسلام امکان‌پذیر است، آن هم در شرایطی که دنیا، وارث انبوهی از نابسامانی‌ها است و میلیون‌ها معلول و بیماری جسمی و روانی وجود دارد. هاله‌ای از ویرانی‌ها بر دنیا سایه افکنده و ناامنی همه جا را فرا گرفته و ظلم و ستم و بی‌عدالتی همه جا را پر کرده است، شهرها در اثر جنگ و نبرد به ویرانه‌هایی تبدیل گشته و نابودی کشتزارها در اثر آلودگی محیط زیست و خشک‌سالی‌های پی‌در‌پی، کمبود ارزاق و مواد غذایی را به دنبال داشته است. با وجود همه گرفتاری‌ها و بدبختی‌ها که دامنگر بشریت و انسانیت شده، سرانجام روزگاری فرا می‌رسد که عدل و عدالت به دست توانای مرد الهی و دادگستر بی‌بدیل به اراده و مشیت الهی در روی زمین مرده از ستم و بی‌عدالتی پیاده می‌شود و این وعده الهی: «اعْلَمُوا اَنَّ اللَّهَ یُحْیِی الْاَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا» (بدانید و آگاه باشید که خداوند زمین را پس از مرگش زنده می‌گرداند) تحقق خواهد یافت.
چنانچه امام صادق (علیه‌السلام) در تفسیر این آیه کریمه فرمود: «خداوند زمین را با حضرت قائم زنده می‌گرداند، آن حضرت در زمین به عدالت رفتار می‌کند و زمین را با گسترش عدالت زنده می‌نماید؛ پس از آن‌که در اثر گسترش ستم مرده بود».

و نیز از امام صادق (علیه‌السلام) روایت شده که فرمود: «به خدا سوگند! به طور حتم عدالت مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) به درون خانه‌ها و اتاق‌هایشان نفوذ می‌کند؛ هم‌چنان که سرما و گرما در آن وارد می‌شود».

آغاز نهضت از مکه

[ویرایش]

آن‌گونه که از روایات استفاده می‌شود نهضت مقدس آن حضرت براساس فرمان الهی از مکه شروع می‌شود که با ۳۱۳ نفر انسان برگزیده و افراد شایسته به مدینه و عراق و سایر نقاط قدم می‌گذارند و بر طبق برنامه‌ای که دارند، تمام جهان را تسخیر و با قتل دجال، جهان برای همیشه زیر لوای حضرتش و خاندان نبوت قرار می‌گیرد.

ارکان اساسی حکومت

[ویرایش]

ساختار نهضت جهانی و حکومت اسلامی و فراگیر آن بزرگوار براساس روایات و هم‌چنین مثل خیلی از نهضت‌ها دارای چهار رکن اساسی خواهد بود:

← رهبری و ریاست نهضت


رهبری و ریاست نهضت و حکومت که براساس برخی از روایات مرکز و پایتخت آن در شهر کوفه در عراق خواهد بود.

از امام صادق (علیه‌السلام) نقل شده که فرمود: «گویا می‌بینم که قائم آل‌محمد با خانواده‌اش در مسجد سهله فرود آمده است ... همان‌جا که منزلگاه ادریس پیامبر بوده است و هیچ پیامبری بر‌انگیخته نشده، مگر آن‌که در آن مسجد نماز گزارده است. کسی که در آن اقامت کند، مانند کسی است که در خیمه رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بوده است، هیچ مرد و زن مومنی نیست، مگر آن‌که دلش به سوی آن مسجد است ... آن‌گاه که قائم ما قیام کند، خداوند انتقام رسولش و همه ما را از دشمنان خواهد گرفت».
و نیز از امام باقر (علیه‌السلام) نقل شده که فرمود: «سرزمین کوفه که جایگاه پاکی است و در آن مسجد سهله قرار دارد و مسجدی که همه پیامبران در آن نماز خوانده‌اند و از آن‌جا عدالت الهی پدیدار می‌گردد و قائم خداوند و قیام‌کنندگان پس از او همان‌جا خواهند بود ...».

از مجموع روایات استفاده می‌شود که شهر کوفه پایگاه اصلی فعالیت‌ها و مرکز فرمان‌روایی امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) خواهد بود و امام (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) با رهبری معصومانه و با روح والا و کمالات علمی و معنوی و فضائل عظیم اخلاقی از آن‌جا تمام حوادث و جریانات کشور پهناور زمین را زیر نظر می‌گیرد و تمام نقاط زمین برایش مانند کف دست می‌گردد، اصحاب و یارانش نیز از فاصله‌های دور و از اقصی نقاط عالم وی را مشاهده می‌کنند و با او سخن می‌گویند
[۸] امینی، ابراهیم، دادگستر جهان، ص۳۰۴.
و امام (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) با علم و دانشی که خدا به او عطا فرموده و با تدبیر و مدیریت بی‌نظیری که دارد، نه‌تنها تسلط و حاکمیت ظاهری بر جهانیان و جهان خواهد داشت، بلکه حکومت بر دل‌ها نیز دارد. چنانچه از رسول خدا روایت شده که فرمود: «شما را به مردی از قریش بشارت می‌دهم که ساکنان آسمان و زمین از خلافت و فرمانروایی او خشنودند».

← وزرا و مجریان اهداف نهضت


طبیعی است که در حکومتی که امام مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) رهبری آن را به عهده دارد، کارگزاران و مسئولان حکومت نیز باید از بزرگان و نیکان امت باشند؛ از‌این‌رو می‌بینیم:
«در روایات ترکیب دولت امام مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) را از پیامبران، جانشینان آنان، تقواپیشگان و صالحان روزگار و امت‌های پیشین و از سران و بزرگان اصحاب پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بیان می‌کند که نام برخی از آنان بدین‌گونه‌اند: حضرت عیسی (علیه‌السلام)، هفت نفر از اصحاب کهف، یوشع وصی موسی (علیه‌السلام)، مؤمن آل‌فرعون، سلمان فارسی، ابودجانه انصاری، مالک‌اشتر نخعی و قبیله همدان».
[۱۰] طبسی، نجم‌الدین، چشم‌اندازی به حکومت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، ص۱۷۱.


به‌هر‌حال به نظر می‌رسد که افراد و یاران خاص حضرت که ۳۱۳ نفر انسان پولادین هستند که مهذب و خود‌ساخته و دارای فضایل انسانی و بلکه انسان‌های کامل‌اند، سمت فرمان‌دهی لشکر، وزارت، قضاوت و استانداری را دارند و در قرآن و روایات اوصاف آن‌ها آمده است.

← برنامه و قانون اساسی


برنامه، مرام‌نامه و قانون حکومت جهانی امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) قرآن کریم است که با شکافتن معانی و کشف اعماق کتاب آسمانی و با آگاه بودن به علوم نهانی و آسمانی و ارتباط غیبی با خداوند و خالق عالم تمام مشکلات جهان و جهانیان را حل می‌کند و احکام الهی را آن‌گونه که هست، به اجرا می‌گذارد.

← بودجه


یکی از مشکلات دولت‌ها که در طول تاریخ با آن دست به گریبان بوده‌اند، تأمین بودجه و معاش کافی برای اداره کشور و تأمین رفاه و آسایش برای مردم است که همیشه هم ناتوان بوده‌اند؛ هر چند سعی و کوشش فراوانی صورت گرفته است، اما در زمان امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و حکومت عدل آن بزرگوار این کمبود به هیچ عنوان وجود ندارد و با پیشرفت علوم و صنایع جانبی آن، تمام زمین آباد می‌شود:
«و وضع اقتصادی مردم، آن‌چنان رونق می‌یابد (حتی) مستحق زکات پیدا نمی‌شود، باران‌های نافع، پی‌در‌پی می‌بارد، تمام زمین سبز و خرم می‌شود، برکات و محصولات زمین زیاد می‌شود، اصلاحات لازم در امور (اقتصادی) به عمل می‌آید».
[۱۱] امینی، ابراهیم، دادگستر جهان، ص۳۰۵.

بودجه‌های سنگینی را که در سراسر جهان صرف امور نظامی و امور بی‌فایده از این قبیل می‌شده حذف می‌کند، جلوگیری از حیف‌و‌میل اموال و سوء‌استفاده‌های مادی تنظیم دقیق و صحیح بودجه و غیره از برنامه‌های اصلاحی حضرت است.
آنچه توضیح داده شد، اهم برنامه‌ها و دورنمایی از ساختار و حکومت جهانی [[حضرت مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) است که به طور کلی از روایات و آیات قرآنی به دست می‌آید و بالاخره نام دولت امام زمان هم دولتِ کریمه، صالحان، مستضعفان]]، و حق، خواهد بود.


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. دادگستر جهان، ابراهیم امینی.
۲. چشم‌اندازی به حکومت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، نجم‌الدین طبسی.
۳. موعود امم، شیخ عباس کرمانی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حدید/سوره۵۷، آیه۱۷.    
۲. شیخ صدوق، محمد بن علی، کمال‌الدین، ج۱، ص۶۶۸.    
۳. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۱، ص۵۴.    
۴. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۶۲.    
۵. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج۳، ص۴۹۵.    
۶. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۱۷.    
۷. محدث نوری، میرزاحسین، مستدرک الوسائل، ج۳، ص۴۱۶.    
۸. امینی، ابراهیم، دادگستر جهان، ص۳۰۴.
۹. سید بن طاووس، رضی‌الدین، الملاحم و الفتن، ص۶۹.    
۱۰. طبسی، نجم‌الدین، چشم‌اندازی به حکومت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، ص۱۷۱.
۱۱. امینی، ابراهیم، دادگستر جهان، ص۳۰۵.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «ساختار حکومت جهانی حضرت مهدی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۸/۲۲.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار