زندگی در گذشتهذخیره مقاله با فرمت پی دی اف‌کلید واژه: گذشته، افسردگی، اضطراب
پرسش: چرا بعضی از افراد نمی‌توانند با گذشته به راحتی کنار بیایند؟ من خودم به شخصه آدم حسّاسی هستم و زود نمی‌توانم گذشته را از یاد ببرم و این خیلی روی رفتارهایم تاثیر می‌گذارد. نمی‌توانم درست تصمیم بگیرم و به برنامه‌هایی که برای خودم چیدم عمل کنم و فقط فکرم مشغول گذشته و آدم‌های آن روزهاست. من چطور می‌توانم احساساتم را کنترل کرده و از اهداف خود دور نشوم؟
پاسخ: برای پاسخ دقیق به این سوال، به اطلاعات جمعیت شناختی بیشتری از شما نیاز است اما به طور کلی می‌توان گفت:
گذشته بخشی از زندگی ما است و قرار نیست آن را فراموش کنیم اما همان گونه که شما اشاره نمودید اگر به طور افراطی در گذشته غرق شویم جز فرصت سوزی، ثمره دیگری برای ما به دنبال نخواهد داشت.


نتیجه زندگی در گذشته و آینده

[ویرایش]

به اعتقاد روان شناسان اگر کسی در گذشته زندگی کند مبتلا به افسردگی و اگر کسی در آینده زندگی کند مبتلا به اضطراب خواهد شد، لذا توصیه و تاکید آن‌ها برای یک زندگی موفق، به زندگی در حال یا «این‌جا و اکنون» است. همان حقیقتی که امیر المومنین علی علیه‌السلام قرن‌ها پیش بدان اشاره فرمودند:«ما فاتَ مَضی وَ ما سیأتیکَ فَاَیْنَ؟ قُمْ فَاغْتَنِم الفُرصَةَ بَینَ العَدَمَین؛ آن‌چه گذشت، از دست رفت و آن‌چه می‌آید کجاست؟ برخیز و فرصت میان دونیستی را دریاب». لذا شایسته است حضرتعالی نیز بیش از پیش به این حقیت توجه کنید و در سایه آن به این واقعیت برسید که برخی از امور در حیطه اختیار ما انسان‌ها نیست از جمله رفتن به گذشته و... ولی بدانید که جبران گذشته را می‌توان عملی ساخت به شرط این‌که گذشته را آینه‌ای برای تشخیص مسیر امروز و فردایمان قرار دهیم و همواره امیدوار باشیم.
توجه داشته باشید با غوطه ور شدن در گذشته، نه تنها گذشته را دوباره درک نمی‌کنید بلکه فرصت‌ها را نیز از دست می‌دهید. از سویی فردا و آینده نیز افسوس چنین گذشته‌ای و فرصت‌های از دست رفته آن را می‌خورید. به یاد داشته باشید که امروز همان گذشته فرداست. پس قدر آن را بدانید و در آینده نیز زندگی نکنید اما به آینده امیدوار باشید. همان طور که گفته شد، زندگی در گذشته و آینده تشویش را به دنبال دارد و سبب از دست رفتن فرصت‌ها می‌شود و نتیجه از دست دادن فرصت، چیزی جز غم واندوه نیست «اضاعة الفرصة غصة: از دست دادن فرصت غم وغصه را به دنبال دارد».
[۱] غررالحکم، ح ۴۱۲۴.


تجربه بودن گذشته

[ویرایش]

همان گونه که کفته شد شما باید از گذشته به عنوان یک تجربه برای امروز و فردای خود استفاده کنید. ضمن این‌که نه من و نه شما دارای علم غیب نیستیم و از آینده و حوادث آن بی‌خبریم. چه بسا در آینده حوادثی را شاهد باشیم که تصورش را هم نمی‌کردیم و ما نباید هیچ‌گاه ناامید شویم.

تعیین اهداف کوچک و بزرگ

[ویرایش]

بنابراین برای خود، اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی را تعریف و مشخص نمایید و انرژی خود را بر رسیدن به این اهداف متمرکز سازید.

مراجعه به مشاور

[ویرایش]

در صورتی که این احساس شما طولانی و افراطی شود، پیشنهاد می‌کنم حتما به صورت حضوری با یک روان شناس صحبت کنید یا با شماره ۰۹۶۴۰ بخش مشاوره، تماس حاصل نمایید.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. غررالحکم، ح ۴۱۲۴.


منبع

[ویرایش]

پایگاه شهر سوال    


رده‌های این صفحه : روانشناسی | مشاوره
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار