زندگی با همسر تائبذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: گناه، همسر، معصوم.

پرسش: من از گذشته همسر خود که رابطه تلفنی با تعدادی داشته است و حتی در یک مورد که اقدام به سلام کردن او با دست کرده است با خبرم و این موضوع باعث شده تا الان که مدتی از ازدواجمان گذشته باعث رنجش خاطرم و حتی طلاق شده با اینکه همسرم از کار قبلی خود بسیار پشیمان شده است.

پاسخ: به جز حضرات معصومین (علیه‌السّلام) سایر انسان‌ها ممکن است در طول زندگی خود مرتکب گناهان و اشتباهات زیادی شوند. اما اگر فرد گناه کار از کارهای قبلی خود واقعآً پشیمان شده باشد و توبه کرده باشد است قطعا مورد عنایت خداوند متعال قرار خواهد گرفت و توبه او را خواهد پذیرفت. اگر همسرتان از کارهای قبلی خود واقعآً پشیمان است و از گناه خود توبه کرده است به زندگی خود با او ادامه دهید قطعا بدانید که اجر و پاداش شما در پیشگاه خداوند محفوظ است.


عنایت خدا به توبه کار

[ویرایش]

به جز حضرات معصومین (علیه‌السّلام) که دامن‌شان از هر گونه گناه و آلودگی پاک است و سایر انسان‌ها ممکن است در طول زندگی خود مرتکب گناهان و اشتباهات زیادی شوند. امام صادق (علیه‌السّلام) فرمود: " گناهان انسان مؤمن با توبه بخشیده می‌شود و مؤمن باید به فکر انجام اعمال نیک بعد از توبه باشد..."
بنا براین به جز معصومین (علیه‌السّلام) کمتر انسانی را می‌توان یافت که در طول زندگی خود مرتکب گناهی نشده باشد. آنچه غیر قابل قبول است ادامه گناه و تکرار آن است. اگر کسی به گناهان خود ادامه دهد و به فکر توبه و بازگشت نباشد باید از او دوری کرد. اما اگر فرد گناه کار از کارهای قبلی خود واقعآً پشیمان شده باشد و توبه کرده باشد است، قطعا مورد عنایت خداوند متعال قرار خواهد گرفت و توبه او را خواهد پذیرفت و زمینه اصلاح و رشد او را فراهم خواهد کرد. ما نیز که بندگان گنه کار خدا هستیم باید همانند خداوند عذر افراد گناه کار پشیمان را بپذیریم و عیوب و گناهان آنان را در جایی بازگو نکنیم و فرصت اصلاح و رشد و تعالی را از آنها نگیریم. بر این اساس اگر همسرتان از کارهای قبلی خود واقعآً پشیمان است و توبه کرده است، با خوش رفتاری تمام به زندگی خود با او ادامه دهید، عیوب او را به رخ او نکشید و آنها را در هیچ جا بازگو نکنید! و همانگونه که خداوند نعمت‌های خود را از او دریغ نمی‌کند شما نیز به او نیکی کنید. قطعا بدانید که اجر و پاداش شما در پیشگاه خداوند محفوظ است و این عفو گذشت ثمرات و برکات زیادی برای شما خواهد داشت.

منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «زندگی با همسر تائب»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۷/۷.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار