زمین محشرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: محشر، معاد جسمانی، زمین محشر.
پرسش:زمین محشر چگونه زمینی است؟
پاسخ: همین زمین دنیاست که در سیر تکاملی به جایی می‌رسد و محشور می‌شود که هیچ کثافتی در روی آن نیست.


تفاوت زمین محشر و زمین دنیا

[ویرایش]

زمین محشر طبق آیه کریمه که می‌فرماید: "یَوْمَ تُبَدَّلُ الْأَرْضُ غَیْرَ الْأَرْضِ وَ السَّماواتُ...روزی که زمین به غیر این زمین و آسمان تبدیل شود... " متفاوت با زمین دنیا است.

باشعور بودن زمین

[ویرایش]

علامه طباطبایی(ره) در تفسیر آیه " یَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ أَخْبارَها بِأَنَّ رَبَّکَ أَوْحی‌ لَها" ( در این روز زمین خبرهای خویش را حکایت می‌کند) می‌گوید:
زمین به سبب اینکه پروردگار تو به آن وحی کرده و فرمان داده تا سخن بگوید از اخبار حوادثی که در آن رخ داده سخن می‌گوید، پس معلوم می‌شود زمین هم برای خود شعوری دارد، و هر عملی که در آن واقع می‌شود می‌فهمد، و خیر و شرش را تشخیص می‌دهد، و آن را برای روز ادای شهادت تحمل می‌کند، تا روزی که به او اذن داده شود، یعنی روز قیامت شهادت خود را ادا کرده، اخبار حوادث واقعه در آن را بدهد.

باشعور بودن تمام موجودات

[ویرایش]

و با دقت در آیه" وَ إِنْ مِنْ شَیْ‌ءٍ إِلَّا یُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَ لکِنْ لا تَفْقَهُونَ تَسْبِیحَهُمْ"؛ هیچ چیزی نیست مگر آنکه خدای را با حمد خود تسبیح می‌کند، اما شما تسبیح آنان را نمی‌فهمید.
و نیز آیه" قالُوا أَنْطَقَنَا اللَّهُ الَّذِی أَنْطَقَ کُلَّ شَیْ‌ءٍ"؛ گفتند همان کسی ما را به زبان آورد که هر چیزی را به زبان آورده." به دست می‌آید که حیات و شعور در تمامی موجودات جاری است، هر چند که ما از نحوه حیات آنها بی‌خبر باشیم.

سیر تکاملی زمین

[ویرایش]

همه موجودات این عالم در حال حرکت هستند و این حرکت و سیر تکاملی خود را طی می‌کنند تا روزی به کمال مطلق برسند.
سیر تکاملی از قوه به فعلیت بر تمام اجزاء هستی حکم‌فرما می‌باشد که از جمله آن، آسمان و زمین است، این مطلب با مطلب بالا نشان از این حقیقت می‌دهد که زمین هم این سیر تکاملی را دارا هست.

نوع حشر انسان

[ویرایش]

طبق آنچه در معاد جسمانی به اثبات رسیده، آدمی در قیامت با همین جسم محشور می‌شود ولی از آنجا که بدن عنصری انسان در عالم طبعیت یعنی دنیا مرکب از اجزاء و اضداد و اخلاط کثیفه بوده، در آستانه قیامت به صورت بدن نورانی و حیّ بالذات و محکوم به بقاء و عاری از فساد و عروض بیماری و نظایر آنها محشور خواهد شد؛ یعنی انسان که مرکب از اجزاء اصلیه و فضلیه است فقط اجزاء اصلیه او محشور می‌شود.

نوع حشر زمین

[ویرایش]

با این سخن روشن می‌شود مکانی هم که انسان در آن محشور می‌شود مطابق آن نشئه خواهد بود یعنی زمین هم مانند تمام موجودات دیگر سیر تکاملی خود را از همان روز اول خلقت شروع کرده
[۶] محمد شجاعی، معاد یا بازگشت به سوی خدا، ص۷۲، شرکت سهامی انتظار، بی جا، پاییز ۱۳۶۲.
تا روزی که تمام اضداد آن گرفته و به صورت زمینی پاک و خالی از کثافات در خواهد آمد و طبق آیه شریفه بر اعمال انسان‌ها شهادت می‌دهد.
آن نشئه که قیامت نام دارد در سیر مراتب وجود، عالی ترین مرتبه وجودی است که وجود اجزاء فضلیه و کثافات، منافی مرتبه وجودی آن است. و بالاخره عالم قیامت کمال وجودی عالم طبیعت و نظام آن خواهد بود.
به عبارت دیگر وجود جوهری هر یک مباین با دیگری است از این نظر که عالم طبیعت و دنیا بمنزله شکوفه است و عالم آخرت بمنزله میوه شاداب که موجود دیگری است که دارای حیات و ادراک و شعور خواهد بود.
[۷] سیدمحمد حسینی همدانی‌، درخشان پرتوی از اصول کافی‌، ج‌۴، ص۷، چاپخانه علمیه قم، قم‌، ۱۳۶۳ش.‌


صفات زمین محشر

[ویرایش]

پیامبر خدا (ص) فرموده است: «مردم در روز قیامت بر روی زمینی سپید و خالص مانند یک قرص (نان) پاکیزه محشور می‌شوند که در آن برای کسی نشانه‌ای نیست».
[۸] صحیح مسلم، ج۸، ص۱۲۷.
[۹] صحیح بخاری، ج۸، ص۱۳۵، به نقل از ملا محسن فیض کاشانی، المحجة البیضاء فی تهذیب الإحیاء، تصحیح‌ و تعلیق علی اکبر غفاری، ج۸، ص۳۲۲، مؤسسه انتشارات اسلامی جامعه مدرسین، قم، چاپ چهارم، ۱۴۱۷ق.

یعنی بنایی وجود ندارد که آدمی را بپوشاند و پست و بلندی نیست تا چشم را از رؤیت باز دارد. نباید گمان کنی که آن زمین مانند زمین دنیاست بلکه تنها در نام با آن برابر است.
ابن عبّاس گفته است: در آن درخت‌ها و کوه‌ها و درّه‌ها و آنچه در آنهاست از میان می‌رود و چون چرم عکاظی (عکاظ نام بازاری در مکه است که عرب‌ها همه ساله در آن گرد می‌آمدند و یک ماه در آن اقامت می‌کردند و به خرید و فروش کالا و خواندن اشعار و مفاخره بر یکدیگر می‌پرداختند، و چرم عکاظی منسوب به آن است.) گسترده می‌شود.
زمینی است مانند نقره سپید که خونی بر روی آن ریخته نشده و گناهی در آن صورت نگرفته است. پس آسمان‌ها با خورشید و ماه و ستارگان آن از بین می‌روند
[۱۰] ملا محسن فیض کاشانی، المحجة البیضاء فی تهذیب الإحیاء، تصحیح‌ و تعلیق علی اکبر غفاری، ج۸، ص۳۲۲، مؤسسه انتشارات اسلامی جامعه مدرسین، قم، چاپ چهارم، ۱۴۱۷ق.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابراهیم/سوره۱۴، آیه۴۸.    
۲. الزلزلة/سوره۹۹، آیه۴.    
۳. اسراء/سوره۱۷، آیه۴۴.    
۴. سجده/سوره۳۲، آیه۲۱.    
۵. علامه طباطبایی(ره)، تفسیر المیزان، ج۲۰، ص۳۴۲، دفتر انتشارات اسلامی جامعه‌ی مدرسین حوزه علمیه قم، قم، ۱۴۱۷قمری.    
۶. محمد شجاعی، معاد یا بازگشت به سوی خدا، ص۷۲، شرکت سهامی انتظار، بی جا، پاییز ۱۳۶۲.
۷. سیدمحمد حسینی همدانی‌، درخشان پرتوی از اصول کافی‌، ج‌۴، ص۷، چاپخانه علمیه قم، قم‌، ۱۳۶۳ش.‌
۸. صحیح مسلم، ج۸، ص۱۲۷.
۹. صحیح بخاری، ج۸، ص۱۳۵، به نقل از ملا محسن فیض کاشانی، المحجة البیضاء فی تهذیب الإحیاء، تصحیح‌ و تعلیق علی اکبر غفاری، ج۸، ص۳۲۲، مؤسسه انتشارات اسلامی جامعه مدرسین، قم، چاپ چهارم، ۱۴۱۷ق.
۱۰. ملا محسن فیض کاشانی، المحجة البیضاء فی تهذیب الإحیاء، تصحیح‌ و تعلیق علی اکبر غفاری، ج۸، ص۳۲۲، مؤسسه انتشارات اسلامی جامعه مدرسین، قم، چاپ چهارم، ۱۴۱۷ق.


منبع

[ویرایش]

اسلام کویست.    


رده‌های این صفحه : حشر | قیامت | کلام | معاد شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار