زمینه های ظهورذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش: یکی از شرایط ظهور حضرت ولی عصر (عجل فرجه الشریف)؛ فراهم آوردن زمینه ظهور آن حضرت است، چگونه بایستی زمینه ظهور را فراهم کرد؟
کلیدواژه: شرایط ظهور، نشانه های ظهور، علایم ظهور، ظهور
پاسخ:


مقدمه

[ویرایش]

فراهم آوردن زمینه‌های ظهور، از جمله شرایط ظهور به حساب می‌آید، و تا زمینه ظهور فراهم نشود، حضرت مهدی ـ علیه السّلام ـ ظهور نخواهد کرد. حال باید توجه داشت که برخی از شرایط ظهور، با گذشت تاریخ و ظلم و جور انسان‌ها، پیشرفت علم و دانش بشری و در نتیجه آگاهی مردم دنیا و ناامید شدن مردم از نحله‌ها و مذهب‌های بشری و حکومت‌های مختلف فراهم می‌شود؛ و بایسته است برخی دیگر از آنها به دست ما انسانها و دوستداران آن حضرت فراهم آید.
اما سؤال این است که چگونه می‌توان زمینه‌ظهور را فراهم آورد؟

راه های فراهم آمدن زمینه ظهور

[ویرایش]

برای فراهم آوردن زمینه‌های ظهور حضرت می‌توان موارد متعددی را ذکر کرد؛

← تحوّل جامعه بشری


ایجاد آگاهی و آمادگی جامعه بشری برای حقّ و حقیقت و مخالفت جدّی با ظلم و جور در یکی از زمینه‌های مهم برای ظهور آن حضرت است. و این مهمّ بر عهده همه ما مسلمانان و شیعیان است.
ما باید با استفاده از علم و تکنولوژی، حقایق اسلام را به گوش جهانیان برسانیم، آنها را با زیبایی‌های مکتب اهل بیت پیامبر ـ علیهم السّلام ـ که هماهنگ با فطرت انسانی است آشنا بسازیم؛ تا همان گونه که در احادیث آمده است، با شناخت زیبایی‌های مکتب اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ و مقایسه آن با سایر مکاتب و فرهنگ‌ها، حق را از باطل تشخیص داده، از آنها دل کنده و به حقیقت بپیوندند و آن زمان که مردم جهان با دروغگویی‌های حکام هواپرست و جاه طلب آشنا و بر ناتوانی آنها از سعادتمندی جامعه بشری آگاه شدند، قهراً مستأصل شده و بدنبال یک منجی مصلح بوده و خود به خود برای پذیرش حق و حقیقت آمادگی پیدا می‌کنند و قدر آن منجی را ارج می‌نهند.
اصولاً باید توجّه داشت که یکی از علل غیبت امام عصر ـ علیه السّلام ـ نیز، عدم آمادگی مردم برای پذیرش حق و حقیقت بوده است. چرا که بر اثر جهل مردم و ظلم حکام زمان، همه‌ ائمّه قبلی یکی پس از دیگری به شهادت رسیدند، لذا برای حفظ حجّت الهی و خالی نماندن زمین از وجود آن، دوران غیبت شروع و تا فراهم شدن زمینه ظهور ادامه خواهد داشت.
اگر برای جامعه بشری این آمادگی‌ها و آگاهی‌ها حاصل نشود، حضرت تشریف بیاورند، آن حضرت نیز مانند امامان معصوم سابق به شهادت خواهد رسید. بنابراین رشد و آگاهی عموم مردم محروم و مستضعف، می‌بایست به درجه‌ای برسد که نور وجود امام را لمس کرده، مثل پروانه گرد شمع وجود او گرد آیند. باید درجه رشد و آگاهی آنان به حدّی برسد که از مدّعیان حقوق بشر و دموکراسی، ناامید شده و همه منتظر ظهور منجی بزرگ الهی باشند.

← انقلاب و تحوّل روحی افراد


تغییر و تحوّل روحی و خودسازی و تهذیب نقش مهمی در ایجاد انقلاب بزرگ و به پیروزی رساندن آن دارد و با تحولات بیشتر در روحیه انسانها و ساخته شدن نیروهای با صلابت می‌توان اذعان داشت یکی دیگر از زمینه‌ها فراهم آمده. است. باید بدانیم که امام زمان ـ علیه السّلام ـ هم به انتظار لحظه‌ای است که این تحوّلات درونی در قلب و روح انسانها به وجود آمده و به حدّ کمال خود برسد تا ظهور برای حضرت میسر شود.
چنان چه افرادی که شایستگی همراهی با حضرت را داشته باشند فراهم آیند، یکی دیگر از مقدمات ظهور مهیا می‌گردد. و با خودسازی این افراد نیروی انسانی انقلاب بزرگ مهدی ـ علیه السّلام ـ تشکیل می‌گردد و حضرت با آن نیروها منویات خود را به پیش می‌برد.
پیداست، انقلابی با آن عظمت و وسعت و رسالت سترگ، انسانها و عوامل بزرگی را می‌طلبد تا قادر به پیاده کردن رسالت عظیم خود باشد؛ انسان‌هایی خود ساخته و از جان گذشته، فقیه، سیاستمدار، مدیر و مدبّر، مبارز و شجاع و....
بنابراین ما با خودسازی و تهذیب و اصلاح خود می‌توانیم در تحول جامعه هم مؤثر بوده و در نتیجه زمینه برای ظهور حضرت بیش از پیش فراهم آید.

← انتظار سازنده


«افضل اعمال امّتی انتظار الفرج»
[۱] . آیت الله صافی گلپایگانی، منتخب الاثر، ص ۶۲۹؛ و ر.ک: کمال الدین و تمام النعمه، ج ۲، ص ۳۵۷ ـ ۳۶۱، انتشارات اسلامیه.
؛ برترین اعمال امّت من امید و انتظار گشایش (کارها و گرفتاری‌ها به دست با کفایت حضرت مهدی ـ علیه السّلام ـ ) است.
انتظار سازنده و صحیح، مکتب انسان سازی و انقلاب است. انتظاری‌ که برترین اعمال امّت پیامبر شمرده شده است، ریشه و اساس دو نکته مذکور (خودسازی افراد و ساختن جامعه) است. تا امید و انتظار و در نتیجه صبر و تحمّل مشکلات نباشد، انسان قادر به خودسازی و دیگر سازی نیست. انتظار به انسان امید و عشق می‌بخشد، توان وحوصله و حرکت و تلاش می‌دهد؛ در نتیجه، افراد را امیدوار، ‌شاداب، پرتلاش و هدفمند بار می‌آورد؛ یعنی همان چیزی که لازمه فراهم آوردن مقدمات انقلاب بزرگ و جهانی حضرت مهدی (عجل فرجه الشریف) است.
«مکتب تشیع، همواره یک آرزوی مقدّسی را در قلب پیروان خود می‌پروراند؛ و آن، آرزوی ظهور حضرت حجّت ـ علیه السّلام ـ و ریشه کن کردن ظلم و ستم و سیطره عدل و داد بر این جهان است. آرزو اساسی‌ترین محرّک یک انسان در فعّالیت‌های روزمره اوست. انسانی که آرزو و طلب و خواسته‌ای نداشته باشد، یک مرده متحرک است. افراد آرزوهای مختلفی دارند. مکتب تشیع به پیروان خود تعلیم می‌دهد که آرزوی اصلی و اساسی آنان ظهور حضرت حجّت ـ علیه السّلام ـ باشد؛ چرا که اگر او ظهور کند، همه مشکلات رفع می‌گردد؛ تمام مشکلات وقتی حلّ می‌شود که مدینه فاضله آن حضرت به دست مبارک او پیاده شود.»
[۲] . سخنرانی شهید چمران، سال ۵۸، (به نقل از مجلّه موعود، شماره ۱۲ و ۱۳، اسفند ۷۷ و فروردین ۷۸).


← برپایی قیام‌ها و انقلاب‌های ظلم ستیز و عدالت خواهانه


از اموری که باعث تسریع در انقلاب جهانی حضرت مهدی ـ علیه السّلام ـ شده و موجب بیداری، ‌آگاهی... جامعه جهانی و در نتیجه فراهم آمدن زمینه ظهور می‌گردد قیام‌ها و انقلاب‌های اسلامی و بیدارگرایانه است. یکی از این انقلاب‌ها که تأثیر بسزایی در این رابطه داشته و موجب مطرح شدن اسلام و فرهنگ تشیع در بین مردم جهان گردیده، انقلاب بزرگ ملّت ایران به رهبری بزرگ مردی از سلاله پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ می‌باشد. با مطالعه روایات، چنین به نظر می‌آید که این انقلاب، همان حرکت آگاهی بخش و زمینه ساز قیام حضرت مهدی ـ علیه السّلام ـ است؛ چنانکه روایات گوناگونی که بعضی از آنها در توصیف رهبر این قیام، و بعضی در وصف مردم و قیام‌گران، و اینکه از چه منطقه‌ای و... هستند، وارد شده است.
[۳] . این احادیث زیادند، از جمله:
۱) حدیث «حتّی یأتی قومٌ مِن قبل المشرق...»،بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۸۳.    
۲) حدیث «رجلٌ مِن اَهْلِ قُمْ...»،بحارالانوار، بیروت، ج ۵۷، ص ۲۱۶.    
۳) حدیث «تکونُ قم و اَهلها حُجّه علی الخلائق...»،بحارالانوار، بیروت، ج ۵۷، ص ۲۱۳.    
۴) حدیث «یخرج رجلٌ قبل المهدی...»، کنزالعمال، ج ۷، ص ۲۶۱ و...
۵) حدیث «لَیضْربتکم علی الدینِ عوداً...»،شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج ۲۰، ص ۲۸۴.    
۶) حدیث «کنوز الطالقان...»، کنزالعمال، ج ۷، ص ۲۶۳ و...
۷) حدیث «الهاشمی الخراسانی و شعیب...»، ابن طاووس فی الملاحم و الفتن، ص ۳۱.
۸) فی تفسیر قوله تعالی: «بَعَثْنا علیکم عباداً لنا»،بحارالانوار، بیروت، ج ۵۳، ص ۹۳.    
۹) فی تفسیر قوله تعالی: «وَ اِنْ تَتَوَلَّوا یسْتَبْدِلْ قَوماً غیرَکم»، کشّاف، ج ۴، ص ۳۳۱، المیزان، ج ۱۸، ص ۲۵.    
۱۰) فی تفسیر قوله تعالی: «وَ آخَرِینَ مِنْهُمْ لَمّا یلْحَقُوا بِهِم»، الجامع الصحیح، ج ۲، ص ۳۸۳ و مسند احمد، ج ۲، ص ۴۱۷ و... همگی به نقل از کتاب اَلْمُمَهّدون لِلمهدی ـ علیه السّلام ـ، علی الکورانی، مکتب الاعلام الاسلامی، الفصل الثالث، ص ۹۵، الطبعه الاولی، محرم ۱۴۰۵.
بنابراین از وظایف و مسؤولیت‌های ما است که از این انقلاب پاسداری نموده و در ترویج و پربارتر کردن آن بکوشیم، اهداف آن را زنده و در راه تحقّق آنها تلاش کنیم. تا ان شاء الله، با آگاه ساختن مردم جهان، از ظلم و ستم مستکبران، آشنایی هر چه بیشتر آنان با فرهنگ اسلام و اهل بیت و...، زمینه ظهور حضرت قائم (عجل فرجه الشریف) را فراهم آوریم.
پیداست، که این امور مهمّ و سنگین، بدون داشتن قدرت و مکنت، تحت لوای یک دولت قدرتمند، امکان پذیر نیست. بنابراین می‌بایست، در حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی و به ثمر رسیدن اهداف آن، به عنوان زمینه ساز قیام حضرت مهدی ـ علیه السّلام ـ ، تلاش همه جانبه کرد.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. . آیت الله صافی گلپایگانی، منتخب الاثر، ص ۶۲۹؛ و ر.ک: کمال الدین و تمام النعمه، ج ۲، ص ۳۵۷ ـ ۳۶۱، انتشارات اسلامیه.
۲. . سخنرانی شهید چمران، سال ۵۸، (به نقل از مجلّه موعود، شماره ۱۲ و ۱۳، اسفند ۷۷ و فروردین ۷۸).
۳. . این احادیث زیادند، از جمله:
۱) حدیث «حتّی یأتی قومٌ مِن قبل المشرق...»،بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۸۳.    
۲) حدیث «رجلٌ مِن اَهْلِ قُمْ...»،بحارالانوار، بیروت، ج ۵۷، ص ۲۱۶.    
۳) حدیث «تکونُ قم و اَهلها حُجّه علی الخلائق...»،بحارالانوار، بیروت، ج ۵۷، ص ۲۱۳.    
۴) حدیث «یخرج رجلٌ قبل المهدی...»، کنزالعمال، ج ۷، ص ۲۶۱ و...
۵) حدیث «لَیضْربتکم علی الدینِ عوداً...»،شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج ۲۰، ص ۲۸۴.    
۶) حدیث «کنوز الطالقان...»، کنزالعمال، ج ۷، ص ۲۶۳ و...
۷) حدیث «الهاشمی الخراسانی و شعیب...»، ابن طاووس فی الملاحم و الفتن، ص ۳۱.
۸) فی تفسیر قوله تعالی: «بَعَثْنا علیکم عباداً لنا»،بحارالانوار، بیروت، ج ۵۳، ص ۹۳.    
۹) فی تفسیر قوله تعالی: «وَ اِنْ تَتَوَلَّوا یسْتَبْدِلْ قَوماً غیرَکم»، کشّاف، ج ۴، ص ۳۳۱، المیزان، ج ۱۸، ص ۲۵.    
۱۰) فی تفسیر قوله تعالی: «وَ آخَرِینَ مِنْهُمْ لَمّا یلْحَقُوا بِهِم»، الجامع الصحیح، ج ۲، ص ۳۸۳ و مسند احمد، ج ۲، ص ۴۱۷ و... همگی به نقل از کتاب اَلْمُمَهّدون لِلمهدی ـ علیه السّلام ـ، علی الکورانی، مکتب الاعلام الاسلامی، الفصل الثالث، ص ۹۵، الطبعه الاولی، محرم ۱۴۰۵.منابع جهت مطالعه بیشتر

[ویرایش]

۱. مجله موعود، شماره ۱۲ و ۱۳.
۲. کتاب اَلْمُمَهِّدُون لِلْمَهدی ـ علیه السّلام ـ ، علی کورانی (با مشخصات مذکور)؛
۳. تاریخ عصر الغیبه الکبری، اثر شهید سید محمد صدر، چاپ بیروت
۴. زمینه سازان انقلاب جهانی حضرت مهدی ـ علیه السّلام ـ از دیدگاه روایات، سید اسدالله هاشمی شهیدی، انتشارات پرهیزگار، قم. و... مراجعه نمایید.


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم    


رده‌های این صفحه : ظهور | مهدویت | نشانه های ظهور
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار