زمان مناسب برای انعقاد نطفهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: بچه دار شدن، انعقاد، نطفه.

پرسش: این‌که برای انعقاد نطفه در روایات به زمان خاصی سفارش شده است، اگر مغایر با اوقاتی باشد که احتمال بارداری زن در آن بیشتر است، چه باید کرد؟

پاسخ: توصیه می‌شود در این زمینه این قدر وسواس به خرج ندهید. البته برخی از زمان‌ها ممکن است در نطفه تاثیر داشته باشد، اما با دعا و صدقه، ان‌شاء الله تاثیر آن برطرف خواهد شد.


نکته‌ها

[ویرایش]

توجه به چند نکته ضروری است:

← برداشته شدن کراهت


احکامی‌که در اسلام تشریع شده (مانند وجوب، حرمت و کراهت) مرتبط با زمانی است که انجام و ترک آن در اختیار مکلفان باشد و در مواردی که حالت اضطرار و یا شبه آن‌را پیدا کند، چه بسا حکم حرمت و کراهت نیز بر داشته شود؛ مانند خوردن مردار که در حال عادی حرام، اما برای افراد مضطر حلال شده است و یا سفر که در برخی روزها مکروه بوده، اما با توکل بر خدا و پرداخت صدقه می‌توان کراهت آن‌را برطرف کرد، که این موضوع در موارد مکروه، نمود بیشتری دارد.
توصیه‌هایی که در باره کراهت همبستری در برخی زمان‌ها شده، نیز از همین موارد است که در صورت ناچاری کراهت آن برداشته خواهد شد، اما با این وجود به نظر نمی‌رسد که بیشترین ضریب بارداری منحصر در یکی دو روز باشد، بلکه معمولاً نزدیک یک هفته این توانایی وجود دارد.

← یاد خدا


پس از این‌که زن و شوهر، به دور از هیاهوی روز و هنگام سکوت شب، وارد بستر می‌شوند، با گفتن «بسم اللّه الرحمن الرحیم» و یاد خدا، معاشرت و رابطه جنسی خودشان را به خدا پیوند بزنند و به آن، تقدّس ببخشند و بدین وسیله، خویش را از شرّ افکار مزاحم و وسوسه‌های شیطانی، مصون نگه‌دارند.
انعقاد نطفه بچّه در شرایطی که والدین به یاد خدایند، باعث می‌شود که فرزند در آینده، از شر و بدی و امور شیطانی، محفوظ بماند و به انواع انحرافات دچار نگردد، بلکه با خدا و اولیای الهی، رابطه عاطفی و معنوی برقرار سازد؛ چون احادیث در این زمینه، فراوان‌اند، تنها به یکی از آنها بسنده می‌کنیم.

←← روایت امام صادق


امام صادق (علیه‌السّلام) در جهت فراهم سازی زمینه‌های روان شناختی و معنوی زوجین می‌فرماید:
«اِذَا اَتَی اَحدُکُم اَهلَهُ فَلیَذکُرِ اللّهَ، فَاِنَّ مَن لَم یَذکُرِ اللّهَ عِندَ الجِمَاعِ وَ کَانَ مِنهُ وَلَدٌ کَانَ ذَلِکَ شِرکَ الشَّیطَانِ وَ یُعرَفُ ذَلِکَ بِحُبِّنَا وَ بُغضِنَا؛ هنگامی‌که آماده می‌شوید برای ارتباط جنسی، خدا را یاد کنید، به درستی که افرادی که در این هنگام، از خدا غافل باشند، اگر نطفه فرزندی منعقد شود، این فرزند در آینده، در رفتارهای شر و بدی، همانند شیطان عمل می‌کند و این افراد، از طریق دوستی و دشمنی با ما (اهل بیت) شناخته می‌شوند.

دوری از وسواس

[ویرایش]

کاربر گرامی؛ با این مقدمه به شما توصیه می‌شود در این زمینه این قدر وسواس به خرج ندهید. البته برخی از زمان‌ها ممکن است در نطفه تاثیر داشته باشد، اما با دعا و صدقه، ان‌شاء الله تاثیر آن برطرف خواهد شد. همان‌گونه که می‌دانید نزدیکی جز در زمان حیض و نفاس و یا زمانی که برای زن ضرر قابل توجه داشته باشد حرام نیست. از آن طرف نیز مرد حق ندارد در هنگام نزیکی منی خود را بدون اجازه زن بیرون از رحم بریزد. همین دو حکم می‌گوید با هر بار نزدیکی این احتمال وجود دارد که زن حامله شود؛ لذا اگر در همین ایامی‌که شما می‌گویید اشکال دارد، در حالی که از نظر شرع نزدیکی حرام نیست، حال اگر زن حامله شد، آیا به نظر شما اشکالی دارد؟!

روایت از امام محمد باقر

[ویرایش]

امام محمد باقر (علیه‌السّلام) فرمود: اگر کسی بخواهد همسرش حامله شود در روز جمعه دو رکعت نماز با رکوع و سجود طولانی بگزارد و پس از آن بگوید: «اللَّهُمَّ اِنِّی اَسْاَلُکَ بِمَا سَاَلَکَ بِهِ زَکَرِیَّا اِذْ قَالَ رَبِّ لا تَذَرْنِی فَرْداً وَ اَنْتَ خَیْرُ الْوارِثِینَ اللَّهُمَّ هَبْ لِی ذُرِّیَّةً طَیِّبَةً اِنَّکَ سَمِیعُ الدُّعاءِ اللَّهُمَّ بِاسْمِکَ اسْتَحْلَلْتُهَا وَ فِی اَمَانَتِکَ اَخَذْتُهَا فَاِنْ قَضَیْتَ فِی رَحِمِهَا وَلَداً فَاجْعَلْهُ غُلَاماً وَ لَا تَجْعَلْ لِلشَّیْطَانِ فِیهِ نَصِیباً وَ لَا شِرْکاَ؛ یعنی خدایا از تو درخواست می‌کنم درخواست حضرت زکریا را، زمانی که گفت پروردگارا مرا تنها و بدون نسل و بدون وارث قرار مده که تو بهترین وارثی. خدایا به من نسل و ذریه پاک عنایت فرما، همانا تو دعای مرا می‌شنوی،... خدایا اگر برایم فرزندی مقدر نمودی او را غلام قرار دهد و برای شیطان در او نصیب و شریکی قرار مده.»
۶. علی بن محمد نصیری می‌گوید با دختر جعفر بن محمود ازدواج کردم و او را بسیار دوست داشتم، ولی مدّتی گذشت از وی صاحب فرزندی نشدم، خدمت حضرت رضا (علیه‌السّلام) رسیدم و موضوع را به ایشان عرض کردم، حضرت تبسّم کرد و فرمود: در انگشتری که نگین آن فیروزه است بنویس «رَبِّ لا تَذَرْنِی فَرْداً وَ اَنْتَ خَیْرُ الْوارِثِینَ». راوی می‌گوید من این کار را کردم و یک سال از این قضیه گذشت خداوند به من پسری عنایت فرمود.
آنچه در این روایات قابل دقت است این است که امام نفرمود فلان شب باشد یا فلان روز نباشد، بلکه فرموده از خدا در خواست فرزند صالح کنید.

سختگیری‌های بی جا

[ویرایش]

چنین سختگیری‌های در شرع توصیه نشده، البته یک سری توصیه‌هایی برای انعقاد نطفه شده، اما این بدان معنا نیست که این همه به خودتان سخت بگیرید و در طول سال دنبال فرصت بگردید. همان‌گونه که می‌دانید زمان، مکان و... نمی‌توانند علت تامه برای به دنیا آمدن فرزند سالم و یا سعادت و خوشبختی وی باشند.
به نظر می‌رسد با توجه به شرایط جامعه شما نگران از آینده فرزندتان باشید. آنچه در آینده فرزندان تاثیر گذار است، روش‌های تربیتی است که پدر و مادر می‌تواند داشته باشند. ما باید در این‌گونه کارها در حد معمول مسائل را مراعات کنیم و بقیه را به خدا بسپاریم؛ لذا از این جهت نگران نباشید. اگر در همان نزدیکی که شما با دعا و ذکر خدا انجام داده‌اید نطفه فرزندی منعقد شده باشد، با توجه به روایاتی که بیان شد، ان‌شاء الله فرزند سالم و صالح خواهد شد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعة، ج۱۱، ص۳۷۵، ح ۱۵۰۵۲، مؤسسة آل البیت، قم، ۱۴۰۹ ق.    
۲. مجلسی، محمدتقی، ‌ روضة المتقین فی شرح من لا یحضره الفقیه، ج‌۸، ص۲۰۲، حسین، اشتهاردی، علی پناه، محقق، مصحح، موسوی کرمانی، مؤسسه فرهنگی اسلامی‌کوشانبور، قم، چاپ دوم، ۱۴۰۶ ق.    
۳. کلینی،محمد بن یعقوب، کافی، ج‌۳، ص۴۸۲، دار الکتب الاسلامیة تهران، ۱۳۶۵ ه ش.    
۴. عطاردی، عزیز الله، مسند الامام الرضا (علیه السلام)، ج‌۲، ص۳۶۶، آستان قدس (کنگره)، چاپ اول، مشهد، ۱۴۰۶ ق.    
۵. وسائل‌ الشیعة، عاملی، محمد بن حسن، ج۵، ص۹۵.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «زمان مناسب برای انعقاد نطفه»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۳/۳۰.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار