زمان ظهور امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، زمان ظهور.

پرسش: زمان ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) چه موقع از روز است؟ (صبح، ظهر یا شب).

پاسخ: با توجه به روایات وارده در این باب می‌توان گفت که: ظهور آن منجی الهی در شبانگاه روز شنبه یا جمعه هنگام نماز عشاء خواهد بود. البته حقیقت امر در نزد خداوند متعال است و او بهتر می‌داند.روز قیام امام زمان

[ویرایش]

روایات مختلفی درباره زمان قیام حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) وجود دارد.
در برخی، از نوروز به عنوان روز آغاز قیام یاد شده است.
[۱] مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۲۰۸.

برخی احادیث دیگری روز عاشورا را و روز شنبه را آغاز قیام حضرت ذکر کرده است.
در تعداد دیگر روز جمعه، روز ظهور و آغاز قیام آن بزرگوار بیان شده است.
در هم‌زمانی نوروز با عاشورا اشکالی به نظر نمی‌رسد؛ زیرا نوروز طبق سال شمسی و عاشورا براساس سال قمری محاسبه می‌شود و یکی شدن این دو روز امکان‌پذیر است.
و نیز هم‌زمانی این دو روز با جمعه یا شنبه نیز ممکن است، چه آن‌که ممکن است عاشورا و نوروز هر دو یا روز جمعه و یا شنبه باشد.

آن‌چه مشکل و متنافی به نظر می‌رسد، ذکر دو روز شنبه و جمعه از هفته به عنوان روز قیام است؛ ولی می‌توان این دسته از روایات را نیز توجیه کرد و به نحوی میان آن جمع نمود؛ زیرا اگر سند این روایات صحیح باشد، در این صورت احادیثی که جمعه را روز ظهور حضرت تعیین کرده است، بر روز قیام و ظهور حمل می‌شود و روایاتی که شنبه را روز قیام می‌داند، بر روز استقرار و تثبیت نظام الهی مهدوی و نابودی مخالفان تفسیر شود.
[۴] طبسی، نجم‌الدین، چشم‌اندازی به حکومت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، ص۶۳.


اعلام ظهور امام زمان

[ویرایش]

ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) ابتدا به وسیله منادی آسمانی اعلام می‌گردد، آن حضرت درحالی‌که پشت به کعبه داده است، با دعوت به حق، ظهور خود را اعلام می‌دارد.

← روایتی از امام باقر


از امام باقر (علیه‌السلام) نقل شده است که فرمود: «حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) در مکه به هنگام نماز عشاء ظهور می‌کند؛ در‌حالی‌که پرچم و پیراهن و شمشیر پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) را همراه دارد و چون نماز عشا را خواند، فریاد بر‌می‌آورد: ‌ای مردم! شما را به یاد خدا و به ایستادنتان در برابر خدا (در روز قیامت) متذکر می‌شوم؛ درحالی‌که حجتش را (در دنیا) بر شما تام کرده است و پیامبران را مبعوث نموده و قرآن را فرو فرستاده است. خداوند به شما فرمان می‌دهد که به او شرک نورزید و فرمانبر او و پیامبرانش باشید. آن‌چه را قرآن امر به احیای آن کرده است، احیا و زنده کنید، و آن‌چه را که امر به نابودی آن کرده است، نابود سازید و یاوران راه هدایت باشید و بر تقوا و پرهیزکاری همکاری نمایید؛ زیرا دنیا، فنا و زوالش فرا رسیده و نفخه وداع سر داده است.من شما را به سوی خدا و رسولش و عمل به کتاب او و نابودی باطل و احیا و زنده ساختن سیره پیامبر اعظم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) دعوت می‌کنم، آن گاه در میان سیصد و سیزده نفر از یارانش ظهور می‌کند».

نتیجه بحث

[ویرایش]

بنابراین با توجه به روایات وارده در این باب می‌توان گفت که ظهور آن منجی الهی در شبانگاه روز شنبه یا جمعه خواهد بود، هنگام نماز عشاء. البته حقیقت امر در نزد خداوند متعال است و او بهتر می‌داند.


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. چشم‌اندازی به حکومت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، نجم‌الدین طبسی.
۲. دادگستر جهان، آیت‌الله ابراهیم امینی.
۳. منتخب‌الاثر، آیت‌الله صافی گلپایگانی.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۲۰۸.
۲. شیخ صدوق، محمد بن علی، کمال‌الدین و تمام‌النعمة، ج۲، ص۶۵۳ - ۶۵۴.    
۳. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۲۷۹.    
۴. طبسی، نجم‌الدین، چشم‌اندازی به حکومت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، ص۶۳.
۵. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۲۰۸.    
۶. ابن‌طاووس، علی بن موسی، الملاحم و الفتن، ص۶۴.    
۷. مروزی، نعیم بن‌حمّاد، الفتن، ص۲۱۳.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «زمان ظهور امام زمان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۹/۱۹.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار