زمان ظهورذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:زمان ظهور، علائم ظهور، امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف.
پرسش: آیا مصداق یابی علائم ظهور امام زمان ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ تعیین زمان ظهور حضرت نیست؟
پاسخ: در روایات نه‌تنها وقت و زمان خاصی برای ظهور امام زمان ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ تعیین نشده، بلکه از تعیین وقت برای ظهور امام زمان ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ ممانعت شده است؛ زیرا وقت ظهور و قیام امام زمان ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ بر کسی جز خداوند متعال معلوم نیست و آنچه در روایات آمده، تنها نشانه‌های ظهور است و دلالتی بر وقت خاص آن ندارد. بر این اساس اگر مقصود این سایت‌ها از مصداق‌یابی تعیین وقت ظهور باشد، کار آنها صحیح نبوده؛ اما اگر مرادشان این است که این‌ها نشانه است و بعد از ظهور این نشانه‌ها امام زمان ظهور خواهد کرد؛ ولی مقدار آن را تعیین نکنند وقت تعیین نکرده‌اند.


زمان ظهور

[ویرایش]

در روایات نه‌تنها وقت و زمان خاصی برای ظهور امام زمان ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ تعیین نشده، بلکه از تعیین وقت برای ظهور امام زمان ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ ممانعت شده است.

نمونه‌ای ار روایات

[ویرایش]

به چند روایت در این زمینه اشاره می‌کنیم:

← روایت اول


فضیل می‌گوید: از امام صادق علیه‌السلام سؤال کردم آیا ظهور امام زمان ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ وقت خاصی دارد، حضرت سه بار فرمودند: "کذب الوقّاتون؛
[۱] صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، ص ۴۶۳، چاپ سوم، مرکز نشر کتاب طهران.
آنها که وقت آن را تعیین می‌کنند دروغ گفتند".

← روایت دوم


در روایت دیگری امام صادق ـ علیه‌السلام ـ می‌فرماید: آنهایی که وقت خاصی را به‌عنوان وقت ظهور معرفی می‌کنند، دروغ‌گو هستند. ما اهل بیت هرگز وقتی را برای ظهور امام زمان ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ تعیین نکرده‌ایم.
[۳] صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، ص ۴۶۳، چاپ سوم، مرکز نشر کتاب طهران.


← روایت سوم


در روایت دیگری امام صادق ـ علیه‌السلام ـ می‌فرماید: هر کسی را که برای ظهور امام زمان ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ وقت تعیین کند، دروغ‌گو بدانید؛ چرا‌که ما اهل بیت وقت خاصی تعیین نکرده‌یم؛ بنابراین کلام او منسوب به ما و از طرف ما نبوده؛ بلکه از پیش خود سخن گفته و دروغ است.
[۴] صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، ص ۴۶۳، چاپ سوم، مرکز نشر کتاب طهران.


← روایت چهارم


در بعضی از روایات داریم که حتی خود امام زمان ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ نیز وقت ظهورشان را نمی‌دانند و خدای متعال هنگام ظهور به‌واسطه علائم خاصی زمان ظهور را به حضرت اطلاع می‌دهند.

← روایتی از مفضل بن عمرو


مفضل بن عمرو از امام صادق ـ علیه‌السلام ـ درباره تفسیر آیه "و اذا نقر فی الناقور" سؤال کرد که امام در پاسخش فرمودند: انّ منا اماما مستترا فاذا اراد الله ـ عزوجل ـ اظهار امره نکت فی قلبه نکتة فظهر و امر بامر الله عزوجل، که از این روایات بخوبی استفاده می‌شود که خود امام زمان ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ نیز زمان ظهورشان را نمی‌دانند و در هنگامه ظهور، خدای متعال بواسطه علائم خاصی زمان ظهور را به حضرت اطلاع می‌دهند.

نتیجه بحث

[ویرایش]

بنابراین وقت ظهور و قیام امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف بر کسی جز خداوند متعال معلوم نیست و آنچه در روایات آمده تنها نشانه‌های ظهور است و دلالتی بر وقت خاص آن ندارد. براین اساس؛ با صرف نظر از این‌که تعیین مصداق و اعلام آن به‌صورت یقینی، کاری صحیح است یا نه؟ درباره آنچه در سؤال آمده است، باید گفت: اگر مقصود این سایت‌ها از مصداق‌یابی، تعیین وقت ظهور باشد، کار آن‌ها صحیح نبوده؛ اما اگر مرادشان این است که این‌ها نشانه است اما و بعد از ظهور این نشانه‌ها امام زمان ظهور خواهد کرد و تعیین نکنند که بعد از آن چه مقدار به طول خواهد انجامید تا امام ظهور کنند، وقت تعیین نکرده‌اند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، ص ۴۶۳، چاپ سوم، مرکز نشر کتاب طهران.
۲. شیخ طوسی، الغیبه، ص ۲۶۲.    
۳. صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، ص ۴۶۳، چاپ سوم، مرکز نشر کتاب طهران.
۴. صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، ص ۴۶۳، چاپ سوم، مرکز نشر کتاب طهران.
۵. مدثر (۷۴)، آیه ۸.    
۶. صدوق، کمال الدین و تمام النعمة، ج ۱، ص ۳۴۹، ح ۴۲.    


ممنبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : ظهور | مهدویت | نشانه های ظهور
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار