زمان ارتباط با خداذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:ارتباط با خدا،عبادت.
پرسش:چه زمانی می توانیم با خدا ارتباط برقرار کنیم؟
پاسخ : ارتباط با خدا مشروط به زمان و مکان خاصی نیست، هر چند بعضی از زمان ها مانند نیمه شب بهترین زمان ارتباط با خدا است، و یا عده ای با دعای بعد از نماز و یا در حال روزه داری بهتر ارتباط برقرار می کنند و یا عده ای دیگر تلاوت قرآن را بهترین راه ارتباط با خدا می دانند.


زمان عبادت

[ویرایش]

روح هر عبادتى ارتباط و قرب به خدا است و این امر با نماز ، روزه ، دعا ، نیایش و راز و نیاز در درگاه خداوند کریم میسر خواهد شد.
ارتباط با خدا مشروط به زمان و مکان خاصی نیست، هر چند بعضی از زمان ها مانند نیمه شب بهترین زمان ارتباط با خدا است، و یا عده ای با دعای بعد از نماز و یا در حال روزه داری بهتر ارتباط برقرار می کنند و یا عده ای دیگر تلاوت قرآن را بهترین راه ارتباط با خدا می دانند.
آنچه در ارتباط با خدا مهم است، این است که دعا از صمیم قلب بوده و همراه با اخلاص کامل و احساس نیاز شخص بدرگاه خدای مهربان باشد. اگر دعا تنها و تنها متوجه به خدا باشد و در آن شرک و ریایی وجود نداشته باشد، بدون شک، خداوند متعال دیر یا زود آن را اجابت خواهد کرد
[۱] تفسیر هدایت، ج‌۱، ص ۳۱۸.
.
خداوند متعال فرموده: من دعاى دعا کننده را به هنگامى که مرا مى‌ خواند اجابت مى‌کنم.
[۲] سوره بقره/۲، آیه۱۸۶     ،أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ.
بنا بر این باید بندگان من، دعوت مرا بپذیرند «فَلْیَسْتَجِیبُوا لِی». و به من ایمان آورند «وَ لْیُؤْمِنُوا بِی». باشد که راه خود را پیدا کنند و به مقصد برسند «لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ».
این آیه و آیات دیگر نشانگر آن است که هر کس در هر زمان و هر مکان می تواند با یگانه معبود خود ارتباط برقرار نماید. ارتباط قلبی، صمیمی و عاشقانه. آری آنگاه که قلبی می شکند، اشکی می ریزد و دل به شوق وصال معشوق ره می پوید، می توان اذعان نمود که این لحظه، شیرین ترین لحظه ی عبادت است و دل شکسته بنده قیمت پیدا کرده و خریداری همچون خدا دارد. نتیجه آنکه هر زمان و هر مکان می توان با معبود خود ارتباط برقرار نمود و از او طلب کرد هر آنچه را که دل طلبد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. تفسیر هدایت، ج‌۱، ص ۳۱۸.
۲. سوره بقره/۲، آیه۱۸۶     ،أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | دعا
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار