ریشه‌های غلوذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اهل‌بیت، غلو، امام علی.

پرسش: چرا گروهی از مدّعیانِ پیروی از امام علی (علیه‌السّلام) و اهل‌بیت (علیهم‌السلام)، به انحراف غلو دچار آمدند؟


افراطی‌گری

[ویرایش]

افراطی‌گری و تندروی آنان (که در روایات به «تعمُّق در دین» توصیف شده است) از یک‌سو در جهل و از سوی دیگر در دنیاگرایی و فریفته شدن در جذبه‌ها و کشش‌های دنیوی، ریشه داشته است.
تأکید می‌کنیم که افراط در «دوست داشتنِ اولیای دین» نیز به واقع، یکی از شاخه‌های «تعمّق (تندروی) دینی» است. چنین است که در ریشه‌یابی جریان غلو و روان‌شناسی غالیان، جهلِ آنان از یک سو و دنیاگرایی و اسیر شدن آنان در هوس‌های زودگذر از سوی دیگر، چهره می‌نماید.

نقش دشمنان در جریان غلو

[ویرایش]

سیاست بازان حاکم و دشمنان اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) نیز با توطئه‌ای پیچیده و حرکتی خزنده و نامرئی، از این فضا بهره می‌جستند و برای بی‌اعتبار کردن مکتب اهل‌بیت (علیهم السلام)، کوچک شمردنِ آموزه‌های ارجمند آنان، و ناهنجار جلوه دادن چهره پیروان راستین آنان در میان مردم، تلاش می‌کردند.

هشدارهای امامان

[ویرایش]

هشدارهای امامان (علیهم‌السّلام) و احادیث روایت شده از اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) نشان می‌دهند که دشمنان اهل‌بیت، بیشترین نقش را در جریان غلو و یا دست‌کم در نشر‌اندیشه‌هایی که غالیان به آنها معتقد بودند، ایفا کرده‌اند و در پی آنها، جهلْ مداران و هواپرستان و دنیاگرایان (که به واقع، زمینه ساز ساخت و پرداخت و نشر آن گونه‌اندیشه‌ها بوده‌اند).

پانویس

[ویرایش]
 
۱. محمدی ری‌شهری، محمد، گزیده دانش‌نامه امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام)، ج۶، ص۲۹۳، (درآمد:پژوهشی درباره مارقین و ریشه‌های انحراف آنان).    
۲. محمدی ری‌شهری، محمد، گزیده دانش‌نامه امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام)، ج۱۲، ص۲۸۱-۲۹۴.    


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «ریشه‌های غلو» تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۲/۱۷.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار