روز عاشوراذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: روز عاشورا، امام حسین علیه‌السلام، جنگ.
پرسش: در ظهر عاشورا امام حسین ـ علیه‌السلام ـ بر سر بالین تمام یاران خود در حین شهادت حضور داشته و بنی‌هاشم بدن‌های آنها را به خیمه‌گاه می‌بردند و حتی تمام جنگ‌ها نیز تن به تن بوده است. آیا می‌شود تمام این اتفاقات در زمانی بین نماز ظهر تا غروب آفتاب اتفاق بیافتد؟
پاسخ: در این پرسش چند مطلب ذکر شده که با بررسی آنها به پاسخ خواهیم رسید:


أ. زمان درگیری بین سپاه امام و دشمن

[ویرایش]

درگیری بین سپاه امام حسین ـ علیه‌السلام ـ و لشکر اموی، اوایل صبح روز عاشورا آغاز شد. البته قرار بود که کوفیان روز نهم محرم حمله را شروع کنند. اما امام از آنها یک شب را مهلت گرفت. بنابراین مقدار زمانی که جنگ به تأخیر افتاد، فقط یک شب بود و فردای آن روز جنگ شروع شد.

← شهادت برخی افراد پیش از ظهر


در بین کسانی که پیش از ظهر به شهادت رسیدند، می‌توان به افرادی مثل حر بن یزید ریاحی، مسلم بن عوسجه و جون غلام امام حسین علیه‌السلام، اشاره کرد.

ب. جنگیدن به‌صورت فردی و گروهی

[ویرایش]

با مراجعه به مقاتل، معلوم می‌شود که همه‌ی افراد به‌صورت تن به تن و تک‌نفره به جنگ نرفته‌اند؛ بلکه برخی از اصحاب امام به‌صورت دسته‌جمعی و در گروه‌های ده یا یازده نفره به دشمن حمله‌ور شده‌اند.
[۳] . شیخ مفید، محمد بن محمد، الارشاد فی معرفه حجج الله علی العباد، مؤسسه آل‌البیت علیهم السلام، ج ۲ ؟؟؟، ص ۱۰۵، کنگره شیخ مفید، قم، چاپ اول، ۱۴۱۳ق.


ج. حضور امام بر بالین شهدا

[ویرایش]

ثابت نیست که امام حسین ـ علیه‌السلام ـ بر بالین همه‌ی شهدا حاضر شده و یا اگر هم حاضر شده باشد، مدت زیادی در آنجا توقف کرده باشد.
با توجه به مطالب ذکر شده، وقوع جریانات روز عاشورا امکان‌پذیر بوده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سید بن طاوس، اللهوف فی قتلی الطفوف، ص ۵۴، انوار الهدی، قم، چاپ اول، ۱۴۱۷ق.    
۲. سید بن طاوس، اللهوف فی قتلی الطفوف، ص ۶۲ ۶۴، انوار الهدی، قم، چاپ اول، ۱۴۱۷ق.    
۳. . شیخ مفید، محمد بن محمد، الارشاد فی معرفه حجج الله علی العباد، مؤسسه آل‌البیت علیهم السلام، ج ۲ ؟؟؟، ص ۱۰۵، کنگره شیخ مفید، قم، چاپ اول، ۱۴۱۳ق.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار